Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Aktualnie na Słońcu - III kw. 2012
(06.07.12, 06:56)freak78 link napisał(a): Jak się chce to można, astronomia nie polega tylko na wypasionym sprzęcie, pasja to pierwsze Smile (...) jak się nie ma co się lubi to się lubi to co się ma... Smile

Jasne o to w tym wszystkim chodzi. Ja w sumie to jako takiego sprzętu "dorobiłem się" po ponad 30 latach Wink

Cytat: A na foto nr 3 trochę widac nieco jaśniejsze plamy od reszty, na brzegu tarczy, załapały się, może to być matryca, ale fakt, że w wizualu też widać, i to bardziej szczegółowo, i jak się rusza lunetą pzy duzym powerze, tak jak robione foty były, to napewno widać lekką granulację na brzegach tarczy, środek jasniejszy i mały kontrast,  potrzebny byłby filtr słoneczny który zwiększy kontrast.

Tak dokładnie to widać pojaśnienia w miejscach gdzie aktywność Słońca jest większa, tworzą się tzw. supergranule. Do granulacji niestety potrzebny jest albo filtr Solar Continuum albo K-line. Przy brzegach granul nie widać nawet na bardziej "wypaśnym" sprzęcie.

Zdjęcia z dzisiaj to pokazują i m.in. grupę, która się wyłania i o której pisał Libra:

Załączone pliki Miniatury

A więc witam ponownie, kolejna porcja "nowości ze Słońca", aktywne to Słoneczko się robi, plamki większe od Ziemi już się tworzą, i znowu leciutko widać supergranulację, ale tym razem jakieś mniej ostre foto, na brzegach tarczy widać falowanie powietrza...

Trochę z dzisiaj.
Grupy AR1414/15 żegnają się dość efektownie:
[Obrazek: th_AR1514_15_09_07_2012_1213.jpg]
AR1519/20 i okolice w H-a:
[Obrazek: th_prom_09_07_2012_12162.jpg][Obrazek: th_AR1519_20_Ha_09_07_2012_1204.jpg]

AR1519/20 w dwu pasmach (K-line i SC):
[Obrazek: th_AR1519_20_K_09_07_2012_1158.jpg][Obrazek: th_AR1519_20_SC_09_07_2012_1150.jpg]
Witam, ładnie, ładnie, a u mnie też postęp sprzętowy, oznacza to że zaraziłem się bardziej astro, bo foto już ze skyluxa wrzucam, oczywiście rurka po tuningu jak i poprzednia rurka Smile wypasiona aperturka 70 mm a nie 50 Smile a tak widzę na marginesie że tylko my na razie męczymy wątek Smile a muszę wyczuć teraz nowy hardware hi hi Smile różnicę między aperturami widać w wizualu, wiadoma sprawa, na fotkach też choć nie tak bardzo, poza tym chmurki trochę były, i na razie tylko 2 fotki, a jeszcze się zastanawiam jak dokładnie oznacza się plamki na Słońcu, tak na chłopski rozum, gdzieś o tym czytałem, no ale byłbym wdzięczny za wyjasnienie praktyczne Smile 

Tak dużych plam słonecznych jeszcze nie obserwowałem - kto ma filtr słoneczny niech próbuje spojrzeć na Słońce gołym okiem! Jeszcze nigdy tak łatwo nie widziałem plamy słonecznej, więc jest to dobra szansa jeśli nikt jeszcze nie zobaczył plamek bez użycia żadnego sprzętu Smile Kolejną obserwację (z użyciem sprzętu) jak na razie dokonam za 1 lub 2 godziny.

Podczas obserwacji doliczyłem się 28 plamek słonecznych i jedno zdjęcie wyszło nawet ok. Po lekkim wyostrzeniu wyszło mi coś takiego:

[Obrazek: ne6mau.jpg]
Witam, zgadza się, tym razem widać było gołym okiem Smile Rzeczywiście liczba Wolfa rośnie zapewne Smile A tu skromnie fotka:

(09.07.12, 19:35)freak78 link napisał(a): wypasiona aperturka 70 mm a nie 50 Smile
Gratulacje! Jeszcze tylko kamerka (najlepiej mono) i filtr Solar Cotinuum Wink
Cytat: a tak widzę na marginesie że tylko my na razie męczymy wątek Smile
Bywało gorzej Wink
Cytat:a jeszcze się zastanawiam jak dokładnie oznacza się plamki na Słońcu, tak na chłopski rozum, gdzieś o tym czytałem, no ale byłbym wdzięczny za wyjasnienie praktyczne Smile
Wyjaśnienie najlepsze jest tu:
http://spaceweather.com/glossary/sunspotnumber.html

U mnie dość pechowo - akurat kiedy miałem czas to się zachmurzyło i tylko dokumentacyjnie jedno zdjęcie poskładane tylko z parunastu klatek:
[Obrazek: th_AR1519_20_SC_10_07_2012_1056.jpg]

(10.07.12, 21:05)warpal link napisał(a): Gratulacje! Jeszcze tylko kamerka (najlepiej mono) i filtr Solar Cotinuum WinkBywało gorzej WinkWyjaśnienie najlepsze jest tu:
http://spaceweather.com/glossary/sunspotnumber.html

U mnie dość pechowo - akurat kiedy miałem czas to się zachmurzyło i tylko dokumentacyjnie jedno zdjęcie... 

Fajnie, dzięki za linka, nie wiem co jest ze mna nie tak, ale ja lubię lukać na Słońce he he Smile tak nas mało jest w wątku Smile A znalazłem też tu: http://www.copernicus.acruxstar.pl/dokum...Slonca.pdf ciekawego pdfa do poczytania, no i sprawa sprowadza się do liczenia liczby Wolfa, i ten współczynnik k muszę sobie dobrać do skyluxa Smile A ten PDF świetny do poczytania co jest pięć dla początkujących, kawa na ławę jest tam wszystko opisane Smile Tylko jeszcze zastanawiam się co oznacza zapis na przykład że dana grupa plam ma np oznaczenie AR1514, to mnie zastanawia z czego to wynika Smile poza tym jak to jest że niby Fabricius odkrył plamy, uważany jest za odkrywcę podczas gdy jednocześnie dowiaduję się że obserwowano je w starożytności, no to nie jest odkrywcą w takim razie...
Freak78, numery przypisywane są zgodnie z kolejnością powstania plam w danym cyklu aktywności. Skoro obecnie ,,najnowsza'' plama ma oznaczenie 1521, to kolejna jaka wzejdzie zza wschodniej krawędzi (lub wytworzy się od razu po naszej stronie) dostanie oznaczenie 1522 itd. Ot cała filozofia w dużym skrócie Smile
SW90/910, 80/400, EQ3, lidletka, DSLR Olympus E420, małpa SONY DSC-H20... polskiastrobloger.pl fb.com/hawkeyeastroblog
Witam, Hawkeye, dzięki za odpowiedź, teraz prostsze znowu życie stało się Smile Kolejne foto:

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości