Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zakrycie Jowisza przez Księżyc - 15.07.2012
Mając marne szanse pogodowe na obejrzenie tranzytu Wenus zakładam nowy wątek związany z kolejnym ciekawym zjawiskiem astronomicznym na ten rok - a mianowicie z zakryciem Jowisza przez sierp Księżyca. Okazja zdarzy się ku temu ponownie nad ranem, ale tym razem 15 lipca 2012 roku.
Jako że Jowisz ma swoje księżyce, to zakrycie obejmie po kolei także księżyce Jowisza. Tak więc sumarycznie nastąpi w ciągi zaledwie kilku minut aż 5 zakryć!
W zasadzie to nawet i 6, bo jak już wyjdzie zza Księżyca Jowisz to będziemy mieć zakrycie gwiazdy 6m  (HIP 20417A), która ma jasność porównywalną z księżycami Gallileuszowymi. Niestety koniec zjawiska będzie tuż przed świtem, tak więc główna część obserwacji to będzie zakrycie a nie odkrycie Wink
Przygotowałem animację.
[Obrazek: zakrycie-jowisz-ksiezyc.gif]
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Odpowiedz
Mam nadzieję że nie będzie tak jak z wenus  :'(
Synta 10; Tele Vue Panoptic 24 mm Plossl 6,7mm;10mm;25mm; Barlow 2x;2,5x; Orion Ultrablock
Odpowiedz
O właśnie, to już jest 15 lipca, dziękuję za przypomnienie jak i za artykuł. Jeśli pogoda będzie w porządku, postaram się nawet coś wykombinować z spotkaniem obserwacyjnym ze znajmomymi (chociaż na takie jedno zjawisko tylko poinformuję), początkowo miały być obserwacje Perseidów (gdzie spotkanie musi się koniecznie odbyć), ale wcześniej również coś się stanie - zakrycie Jowisza.
Odpowiedz
Dodam jeszcze, że zjawisko będzie najlepiej widoczne na południowo-zachodnich krańcach Polski. Tu jest szansa zobaczenia zakryć i odkryć.
Odkryć na pewno nie zobaczą w Suwałkach, bo już wtedy Słońce będzie 1° nad horyzontem. Generalnie mniej więcej obszar na północny wschód od linii Ełk - Białystok będzie witał odkrycie Jowisza w promieniach Słońca.

Za to w Bogatyni podczas odkrycia Jowisza będzie Słońce jeszcze wystarczająco daleko pod horyzontem, bo około 6°. To będzie najlepsze miejsce w Polsce do obejrzenia tego zjawiska.

Ale i tak w Polsce mamy szczęście, bo na naszej średniej długości geograficznej 19°E, tyle że w środkowej Szwecji, już zakrycia nie zobaczą, bo w ogóle tam nie wystąpi - Księżyc przejdzie pod Jowiszem.

A tak się to przedstawia graficznie:

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
A ja jestem przekonany, że wszyscy zobaczą zjawiska. Tak jasne obiekty jak gwiazdy medycejskie oraz sam Jowisz widać by było bez problemu w południe. Co prawda elongacja nie duża ale nie powinno być problemów. Sam widziałem kilka zjawisk w dzień i przy tych jasnościach to raczej no problem.

SOPiZ PTMA przygotowała zestaw efemeryd dla tego zakrycia - www.sopiz-ptma.astronomia.pl/efemerydy/zakrycie_jowisza.zip

Pozdrawiam
Paweł Maksym

Pawla nie ma juz wsrod nas [']['][']
Odpowiedz
Pojawiły się w sieci mapki widoczności zakrycia:
[Obrazek: GM120715.JPG]
oraz parametry:
[Obrazek: BE120715.JPG]
Odpowiedz
Kto mówił, że w Suwałkach nie da się zobaczyć odkrycia? Wink Już wiele razy obserwowałem Jowisza za dnia, więc może i tym razem się uda... Smile
Odpowiedz
Najnowsze informacje pogodowe na jutrzejszy poranek, wyglada na to ze to znowu bedzie loteria z pogoda  Smile Najgorzej na poludniu i od zachodu ciagnie kolejny niz  :-\ A co tam  Smile sprzet naszykowany zobaczymy co bedzie rano i tak trzeba wczesnie wstac bo przeciez pogoda lubi robic niespodzianki raz w jedna a raz w druga strone  Big Grin

Polecam rowniez tuz po zakryciu relacje ze startu 04:40 Sojuza TMA-05M. z nowa zaloga do stacji ISS.

[Obrazek: 2012-07-15_Zakrycie_Jowisza-01.jpg]

Ciekawy poranek.... POWODZENIA  :-*

Ah! jeszcze cos waznego, sa jakies relacje LIVE tego zjawiska w necie?! Dla ponurych, zachmurzonych i smutnych na otarcie lez dobre i to; podawajcie linki jak macie  Wink
KRZYSIEK .... !!!
Odpowiedz
Czyli to już jest raczej pewne, że w Suwałkach będzie można obserwować zjawisko bez problemów z pogodą? Smile

W sprawie tego zjawiska, warto wstać wcześniej (albo jak ja - nie iść spać), ponieważ około 100 minut wcześniej (u mnie) dojdzie do zakycia jasnej gwiazdy ω2 Tauri (4.9 mag), a niedługo później odkrycie na ciemnym brzegu. I to jeszcze przed zakryciem Jowisza Smile

Czasy zakrycia i odkrycia nie posiadam, gdyż korzystałem z Stellarium, a tam tylko dla mojej lokalizacji.
Odpowiedz
Wyczytałem, że zbiegiem okoliczności księżyce Jowisza będą prawie symetrycznie rozłożone po obu stronach. Od strony zachodniej ( czyli w prawo od Jowisza) najdalej będzie Europa, bliżej tarczy planety - Io. Po prawej, wschodniej stronie, bliżej Jowisza będzie Ganimedes a w lewo od niego Callisto.

Materiał z czeskiego forum, ciekawy link podał MilAN w poście nr 3.
http://www.astro-forum.cz/cgi-bin/yabb/Y...1342185855

Smile

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości