Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dokładny atlas - poszukuję
Hej.

Znacie jakiś dobry atlas nieba, taki co by opisywał dokładnie gwiazdy wchodzące w skład gwiazdozbiorów? Posiadam dwa świetne opracowania dla początkujących, w tym jedno mocno polecane "Atlas Nieba Pascal" Przemysława Rudzia. Ale to nie to, ponieważ w obydwu fajnie opisany jest układ słoneczny natomiast gwiazdozbiory - bardzo "dla początkujących". Krótko o paru jaśniejszych gwiazdach, czasami tylko wzmianka o tym, która jest ciekawa i kolejne składniki oraz ewentualnie o jakichś mgławicach lub gromadach. Trochę o nazwach, być może trochę o historii gwiazdozbioru... Ja szukam czegoś, co w każdym gwiazdozbiorze dokładnie opisze mi większość gwiazd - wielkość, masę, jasność (bezwzględną), temperaturę, skład chemiczny (w sensie - anomalie lub ciekawostki), pozycję na diagramie HR, wiek, odległość od Słońca, przewidywany czas życia, a przy obiektach wieloskładnikowych parametrów wartych poznania jest jeszcze dużo, dużo więcej...

Są takie publikacje? Może być to pozycja anglojęzyczna.
Nikon 8x40 & 12x50 + statyw
Odpowiedz
Znalazłem coś takiego na amazonie (z poziomu strony można zajrzeć do środka atlasu):

http://www.amazon.co.uk/gp/product/03874...ROKL5A1OLE

Wygląda na to, że przy każdym kawałku nieba jest tabela z szeregiem danych, na których mi zależy.

Temat nadal uznaję za otwarty, żeby nie było. I pokornie proszę o pomoc i sugestie Smile

Hej, pozdrawiam.
Odpowiedz
Witam. Kupuj ten Sky & Telescope's Pocket Sky Atlas, ja kupiłem taki The Observer's Sky Atlas E. Karkoshka jest całkiem dobry ale nie umywa się do Pocketa ;D
Odpowiedz
Myślę, że bardzo pomocne w wyborze atlasu będzie ukryte pod tym linkiem porównanie:
http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=88
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Odpowiedz
(24.05.12, 06:12)snajph3r link napisał(a):Witam. Kupuj ten Sky & Telescope's Pocket Sky Atlas, ja kupiłem taki The Observer's Sky Atlas E. Karkoshka jest całkiem dobry ale nie umywa się do Pocketa ;D

Hej,

Kupiłem ten Karkoshki jeszcze w ubiegłym tygodniu. Czyt ten, o którym mówisz też ma tabele z takimi danymi jak u Karkoshki? Na tym mi głównie zależało.

Pozdro!
Odpowiedz
Witam. Sorki że długo nie pisałem (miałem grypę żołądkową czy inne paskudztwo:-|). Niestety w Sky Atlasie nie ma takich tabel co u Karkoshki. Pozdrawiam
Odpowiedz
Dorwałem już wersję w PDF i potwierdzam. Tak że każdemu, kto szuka takich informacji ja osobiście atlas Karkoshki mogę polecić. Jak dla mnie nowy wymiar obserwacji, jeśli zna się odległości gwiazd w gwiazdozbiorach (i umie to sobie wyobrazić w 3D) oraz ich charakterystyki (temperaturka, jasność absolutna etc). Bomba jak dla mnie Smile
Odpowiedz
Nieskromnie podpowiem o istnieniu mojego atlasu: www.sky-atlas.eu
Ale od razu ostrzegam - ponad 6 kg map. Trochę nieporęczny ale za to zasięg 12 mag dla gwiazd (na całym niebie) i 18 mag dla galaktyk.
Piszesz, że zależy Ci na tabelach. Wyżej wymieniony atlas ich nie ma. Natomiast 80 stron tabel z różnorakimi obiektami znajdziesz w moim starym atlasie z 1999 roku - obecnie dostępny tylko z drugiej ręki. Widziałem 1 egzemplarz niedawno na allegro.
Odpowiedz
Hej Piotr.

Oczywiście, że znam twoje prace no i faktycznie zawarłeś tam "wszystko" Smile. Natomiast ponieważ jestem ciągle na etapie lornetki to postanowiłem kupić coś o mniejszym zasięgu no i przede wszystkim mniejszego (ewentualnie duże ale z odpinanymi mapami). No i stanęło na tej pracy Karkoshki, która ma tabele i sprawdza się wyśmienicie w moim przypadku.

http://www.amazon.co.uk/gp/product/03874...ROKL5A1OLE

Pozdrawiam Smile
Odpowiedz
Akurat jeżeli chodzi o odpinane mapy to w najnowszym wydaniu mojego atlasu mapy takie właśnie są.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości