Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Trudne zagadnienie
Witam!

Interesuje mnie modelowanie zjawisk pływowych i do ich opisu wykorzystuje się zmiany deklinacji ciał niebieskich.

Niestety nie wiem jak uwzględnić w rozważaniach dobowe zmiany deklinacji Słońca. Wiadomo, że można przyjąć tę wartość za stałą, odczytując z Rocznika Astronomicznego dla danego dnia i modelować zjawiska pływowe dla danego dnia. Ale to uproszczenie bo deklinacja nie jest stała w ciągu doby.

Mnie interesuje  jaki przebieg ma zmiana deklinacji od godziny 0:00 jednego dnia do 0:00 dnia następnego (czyli pełna doba).

Może jest tu ktoś z na tyle specjalistyczną wiedzą, aby to wyjaśnić.

pozdrawiam
Odpowiedz
W sumie analogiczne pytanie mam odnośnie deklinacji Księżyca. Tutaj zagadnienie jest jeszcze ciekawsze bo pomiędzy dwoma kolejnymi dniami zmiany deklinacji są bardzo duże.
Odpowiedz
Zapytaj twórcę tego programu:
http://tgv.neostrada.pl/astro/index.html

Myślę, że jego wiedza to obejmuje. Przy okazji kup sobie ten program. Nie jest drogi a ma bardzo duże możliwości.
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Odpowiedz
Fajny program. Smile Ale na razie go nie kupię. Bo w programie wklepujesz dane, klikasz przycisk i masz wynik, ale nie wiesz z jakich mechanizmów on korzysta, jak modeluje zjawiska...

Na razie chciałbym się dowiedzieć jak to działa. Wink
Odpowiedz
syroB69,

(15.05.12, 10:04)syroB89 link napisał(a): Niestety nie wiem jak uwzględnić w rozważaniach dobowe zmiany deklinacji Słońca. Wiadomo, że można przyjąć tę wartość za stałą, odczytując z Rocznika Astronomicznego dla danego dnia i modelować zjawiska pływowe dla danego dnia. Ale to uproszczenie bo deklinacja nie jest stała w ciągu doby.

Mnie interesuje  jaki przebieg ma zmiana deklinacji od godziny 0:00 jednego dnia do 0:00 dnia następnego (czyli pełna doba).

Zależy, jak dokładnie chcesz te zmiany przybliżać. Pierwszym dość dokładnym przybliżeniem będzie założenie, że zmiana w ciągu doby jest liniowa, wtedy możesz skorzystać np. z Rocznika Astronomicznego, a takie podejście pozwoli Ci na wyznaczenie deklinacji w dowolnym momencie z dokładnością lepszą niż 1'.
Tak naprawdę deklinacja w ciągu doby jest (z bardzo dobrym przybliżeniem) fragmentem sinusoidy o okresie równym okresowi obiegu Ziemi wokół Słońca.
Jeśli chciałbyś obliczać deklinację z bardzo dużą dokładnością, to wypadałoby wziąć pod uwagę jeszcze to, że Ziemia nie porusza się z równą prędkością po orbicie oraz samo miejsce obserwacji - w okolicy bieguna północnego deklinacja Słońca będzie o około 20" mniejsza niż w okolicy bieguna południowego.

Pozdrawiam
Piotrek

Pozdrawiam
Piotrek
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
Dzięki za odpowiedź, zobaczę jak to wygląda z założeniem liniowosci zmian. A czy deklinacja w roczniku jest podana dla południa czasu słonecznego? Czy dokładność sekundowa przy założeniu liniowosci zmian dotyczy również księżyca?
Odpowiedz
(15.05.12, 15:09)syroB89 link napisał(a): Dzięki za odpowiedź, zobaczę jak to wygląda z założeniem liniowosci zmian. A czy deklinacja w roczniku jest podana dla południa czasu słonecznego? Czy dokładność sekundowa przy założeniu liniowosci zmian dotyczy również księżyca?

Nie wiem, dla jakiej godziny podana jest deklinacja w roczniku, z którego korzystasz, ale z pewnością jest to w nim gdzieś wyjaśnione.
Z tym Księżycem, to jeśli założysz, że deklinacja w ciągu doby zmienia się liniowo, to popełniany błąd będzie znacznie większy, bo Księżyc porusza się na tle gwiazd znacznie szybciej. Dodatkowo jest znacznie bliżej i z różnych miejsc na Ziemi będzie miał różną deklinację (w skrajnym przypadku, bieguny, ta różnica będzie bliska dwóch stopni).

Nie wiem, co dokładnie chcesz zrobić, ale zamiast tablic z rocznika statystycznego, możesz sobie wygenerować efemerydy dla dowolnego miejsca na Ziemi (i nie tylko) tutaj:

http://ssd.jpl.nasa.gov/horizons.cgi#top

Pozdrawiam
Piotrek
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
(15.05.12, 21:23)PiotrGuzik link napisał(a): Nie wiem, co dokładnie chcesz zrobić, ale zamiast tablic z rocznika statystycznego [...]
    Big Grin

Prawdopodobnie chodzi o rocznik astronomiczny  Smile
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości