Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaka magnituda w dzień (ISS)
Niedawno obserwowałem zarówno Wenus i Jowisza w dzień. Relacja na sąsiednim forum: http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=1968.0

Dodam, ze filtr polaryzacyjny w dziennych obserwacjach jest bardzo przydatny, jednak jego działanie ogranicza się do okolic w odległości 90* od Słońca. Im bliżej Słońca na niebie tym mniej światła, spolaryzowanego jest wycinane.

Problemem w obserwacji planet na dziennym niebie, jest ich punktowość i brak obiektów odniesienia, w wiec i wzrok nie ma na czym "złapać" ostrości. Wenus na niebie po odnalezieniu wydaje się być obiektem "oczywistym".  Tongue W przypadku Wenus obserwacje w dzień mogą być o tyle ciekawe, że można obserwować ją w czasie gdy jest w niewielkiej fazie oświetlenia jednocześnie wysoko nad horyzontem. Należy jednak uważać na Słońce! Najlepiej obserwować tak, aby z miejsca w którym stoi teleskop Słońce było zasłonięte np. ścianą budynku.
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
Predator,

Ciekawa relacja.

A co do obserwacji Wenus w dzień (około południa), to polecam szukać jej, gdy na niebie znajdują się gęste chmury kłębiaste - łatwo na nich "ustawić ostrość", co wraz z ich ruchem pomaga wypatrzeć nieruchomą Wenus.

Pozdrawiam
Piotrek
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
Pozwolę sobie na małą dygresję, skoro mowa o filtrach; co polaryzacyjny spowoduje przy obserwacjach nocnych np. księżyca?
E.T. It return to house !
Odpowiedz
Dokładnie Piotrku! Smile Wczoraj się o tym definitywnie przekonałem. Na chmurach oczy mogą złapać ostrość, no i tak jak piszesz wzrok wychwytuje "nieruchomą" Wenus, łatwiej podczas gdy po niebie przesuwają się chmury.

(24.04.12, 19:39)kszafran link napisał(a): Pozwolę sobie na małą dygresję, skoro mowa o filtrach; co polaryzacyjny spowoduje przy obserwacjach nocnych np. księżyca?

Nic. Smile Chyba, że będzie to podwójny, nastawczy filtr polaryzacyjny. Wtedy po ustawieniu przyciemni obraz i zwiększy kontrast między szczegółami na Księżycu. W skrócie, przygasi tą żarówę. Wink
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
(26.04.12, 20:15)Predator link napisał(a): Nic. Smile Chyba, że będzie to podwójny, nastawczy filtr polaryzacyjny. Wtedy po ustawieniu przyciemni obraz i zwiększy kontrast między szczegółami na Księżycu. W skrócie, przygasi tą żarówę. Wink

Właśnie to chciałem wiedzieć. Czyli dwa skrętne wokół siebie. Z fizyki; jeśli będą ustawione o 90 st. to praktycznie będzię czarno.
E.T. It return to house !
Odpowiedz
Faktycznie, Wenus jest widoczny w dzień. Dzisiaj go obserwowałem koło godziny 15:00 Big Grin Był dobrze widoczny, jasny, aż się zdziwiłem bo myślałem że będzie widoczny na granicy widoczności.
Odpowiedz
Wenus była kobietą, tak jak Kopernik Wink Big Grin

Gratuluję Bartku. Dołączyłeś do grona tych, co widzieli planetę na dziennym niebie Smile
SW90/910, 80/400, EQ3, lidletka, DSLR Olympus E420, małpa SONY DSC-H20... polskiastrobloger.pl fb.com/hawkeyeastroblog
Odpowiedz
Hej.

Dzisiaj też w ciągu dnia obserwowałem Wenus przez moją lornetkę. Dużo łatwiej niż w nocy było dostrzec jej fazę, na tle jasnego nieba. W nocy, przez mój sprzęcior tak jasne obiekty zaczynają iskrzyć. Udana obserwacja ma się rozumieć Smile

Howgh!
Nikon 8x40 & 12x50 + statyw
Odpowiedz
Ja dzisiaj przez lornetkę widziałem Wenus akurat jak wysoko górowała około godz. 15 tej. Aż się zdziwiłem, że tak łatwo można ją dostrzec, i faktycznie widać było jej fazę. Ale gołym okiem jej nie widziałem i raczej przy moim wzroku nie zobaczę.
Przy okazji kilkanaście samolotów przeleciało i też pooglądałem sobie Smile
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Odpowiedz
W ostatnich dniach na przejrzystym niebie kilkukrotnie znalazłem Wenus gołym okiem około południa, poświęcając za każdym razem zaledwie kilkanaście sekund na jej odnalezienie. Na przejrzystym niebie naprawdę łatwo dostrzec ją gołym okiem - pokazywałem ją również kilku osobom, nie mającym praktycznie żadnych doświadczeń związanych z astronomią - wszyscy przyznali, że widzą ją bez trudu - dwie z tych osób znalazły ją w ciągu kilkunastu sekund, wiedząc jedynie, że należy patrzeć "kawałek na lewo" od Słońca...

Pozdrawiam
Piotrek Guzik
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości