Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Teleskop
oj weź... po to jest forum by pytać jak bym znalazłto bym nie pytał chyba co ?
Odpowiedz
W forum jest opcja "szukaj", warto najpierw jak spytasz tam zajrzeć oraz jak  nie znajdziesz zobaczyć w google.pl .
http://astro4u.net/yabbse/index.php/topi...#msg226792
http://astro4u.net/yabbse/index.php?action=search2
- efekt 10 sekundowego szukania
Jestem bardzo ciekawy jak muszą się irytować użytkownicy forum, którzy już po raz 10 odpowiadają na to samo pytanie.
Forum nie zwalnia z myślenia, należy pytać w ostateczności.
Celestron C8-SGT XLT Schmidt-Cassegrain
Odpowiedz
nikt cie nie zmusza do odpowiedzi... moge poczekać az ktośinny mi odpowie...
Odpowiedz
Ja odpowiem.
Na dobsona nie da się podpiąć nic. Dlaczego? Bo aby zrobić ładne zdjęcie trzeba mgławice naświetlać parę sekund. A do tego trzeba by było śledzenie np: tak jak w montażu paralaktycznym. Jeśli na dobsonie naświetlisz powyżej 1 sek to zamiast gwiazd wyjdą kreski bo ziemia się kręci. A mgławice naświetlamy około 20-40 sek (te łatwiejsze) i do tego trzeba mieć śledzenie obiektu, żeby obiekt w teleskopie stał w miejscu i można było naświetlać.

Teraz zapytasz się - a księżyc? Odpowiedź również brzmi NIE. Dlaczego? Ponieważ takie obiekty jak księżyc - nie robi się pojedynczych zdjęć tylko wiele klatek (tzw. avikowanie) np: 300 takich samych zdjęć, i je się nakłada na siebie - i wychodzą piękne. Dlatego dobson nie ma możliwości robienia zdjęć
Odpowiedz
...pomieszanie z poplątaniem, materkamil ! Zanim zaczniesz komuś radzić, w dodatku tak zdecydowanie i kategorycznie - poczytaj, pomyśl... Tymczasem wprowadzasz w błąd !

Przykład niekonsekwencji Twojego rozumowania: "...nie da się podpiąć nic. " I dalej: "A do tego trzeba by było śledzenie..."  Więc da się - czy nie da ?

Czy uważasz, że fajnego Księżyca nie można zrobić jedną klatką? Nawet zwykłym kompaktem, nawet dobrą komórką ?

"Dlatego dobson nie ma możliwości robienia zdjęć" ( dla uzgodnienia stanowisk: dobson z napędem czy na paralaktycznym stołku - jest nadal dobsonem ). Więc da się, czy nie da ?

Odpowiedz
Napisałem to prosto i dla zielonego zrozumiale ale doprecyzuję: (chodzi o normalnego dobsona na ziemi)
Oczywiście da się podpiąć lustrzankę, jednak zdjęcia DS i planet nie wyjdą ładnie, tak jak wcześniej napisałem.

Oczywiście można męczyć się z księżycem, ale myśle że webcam jest o wiele wygodniejszy. Ale jeden obiekt to wiesz... raczej można stwierdzić że dobson nie nadaje się do zdjęć
Odpowiedz
Skoro temat zdryfował na astro-foto to tu jest solidna lektura ;
http://astro4u.net/yabbse/index.php/topic,16994.0.html
Sam jestem zainteresowany i obecnie się wgryzam. Próbowałem kamerką internetową bez obiektywu, jak lustrzanką i właśnie stąd wiem dlaczego mi nie wyszło i na co trzeba zwracać uwagę mając takie plany. Polecam te odnośniki zawarte w pierwszym poście autora (GrzegorzP)
E.T. It return to house !
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości