Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Teleskop Sky-Watcher (Synta) Dobson 12" GoTo.
Dzięki uprzejmości firmy Delta Optical miałem możliwość przetestowania Teleskop Sky-Watcher (Synta) Dobson 12" GoTo.

[Obrazek: 20110510_084115_330771.jpg]

Dane teleskopu :
  układ optyczny: Newton / Reflektor paraboliczny
  apertura: 305 mm
  ogniskowa; światłosiła: 1500 mm; f/4.9
  maksymane użyteczne powiększenie: 610x
  zasięg magnitudo: 14.5
  rozdzielczość: 0.39 arc sec
  wyciąg okularowy: 2" z adapterem 1.25"
  wymiary tuby: 450 mm x (920 mm - 1400 mm)
  waga tuby: 21 kg
  okulary: SP 10, SP 25
  szukacz: 8x50
  montaż: składany Dobson
  pilot: AZ SynScan

Specyfikacja systemu Go-To:

zasilanie – 10 do 15V, 1A, wtyk 2.1mm
  napęd – serwomotory prądu stałego
  rozdzielczość enkodera silnika: 1620000 zliczeń na obrót
  rozdzielczość enkodera osi: 11748 zliczeń na obrót
  prędkości obrotu: 1x, 2x, 8x, 16x, 32x, 200x, 400x, 600x, 800x, 1000x
  tryby śledzenia: gwiazdowy, księżycowy, słoneczny
  sposób śledzenia: azymutalny, w dwóch osiach
  tryby nastawiania: na najjaśniejszą gwiazdę, na 2 gwiazdy
  baza obiektów: 25 zdefiniowanych przez użytkownika, katalogi Messiera,      NGC, IC, część katalogu SAO, łącznie 42900 obiektów
  dokładność nastawiania: do 5 minut kątowych

Nie miałem zbyt dużo czasu na testy , warunki w jakich je przeprowadzałem  nie były łatwe : duże zamglenie , niska temperatura – 12* i słaby seeing , przy okazji porównywałem jego możliwości z moim SCT8” i po testach stwierdziłem że pomiędzy 8” a 12” to przepaść .
Większe lustro i rozdzielczość daje dużo jaśniejsze obrazy i  ilość  detalu w obserwacjach planet i DS.
Teleskop testowałem wizualnie i za pomocą kamery Lumenera b/w , oraz filtrów RGB , barlowów:
TeleVue 2x i 3x oraz w projekcji okularowej przez Orto 12mm i w ognisku głównym teleskopu.
Na początku omówię prowadzenie teleskopu bo bez niego nie mógł bym używać dużych powiększeń.
System GT wyszukiwał obiekty z niedużym błędem a prowadzenie teleskopu działało raz lepiej raz gorzej , nie wiem czy było coś za mocno skręcone czy to wpływ niskiej temperatury ale czasami szarpał ,a czasami prowadził bardzo ładnie  tym niemniej udało się przeprowadzić testy nawet z dużymi powiększeniami .

Barlow 5x TeleVue Power Mate  http://www.youtube.com/watch?v=H7dcx7Mcju8

RGB http://www.youtube.com/watch?v=s0iSEAyep...e=youtu.be

Do obróbki używałem programów Castrator , AutoStakkert , Registax 5 , Astra Image , PhotoFiltre.

Tubę teleskopu można obniżyć do minimum i przewozić w samochodzie bez konieczności rozkładania ale do przenoszenia potrzebne są 2 osoby bo ma już swoją wagę .
Nie obeszło się bez korzystania z suszarki , ponieważ LW często i szybko było zaszronione – przydał by się worek , natomiast LG było czyste non stop będąc głębiej w rurze spełniającej rolę odrośnika .

Obiekty DS

Obiekty DS w tym teleskopie prezentują się bardzo dobrze i mają zauważalnie większą jasność od SCT8”.  Przy M42 trzeba schodzić do minimum z czasami kamery  bo już się przepala .

M42

[Obrazek: f6154e4e15b0a6eb.jpg]

Planety - Jowisz

W ognisku gł. Teleskopu prowadzenie było dokładne planeta nie uciekała z kadru 640x480 , ładnie widoczne detale na planecie , punktowe księżyce i gwiazdki w tle .

[Obrazek: 9901fd18dc353dae.jpg]

Z barlowem Vixen 2x

[Obrazek: b663d0cca38750bf.jpg]

Przejście księżyca Io przez Wielką Czerwoną Plamę .

[Obrazek: f940ce83572d3439.jpg]

W tych trudnych warunkach i dużych powiększeniach SW 12” pokazał przewagę nad ósemką SCT

[Obrazek: 7045bfe7c22f8b4d.jpg]

Gdy seeing nieco się poprawiał wzrastała też ilość szczegółów na Jowiszu , pojawiał się też detal na Ganimedesie( strzałka pokazuje symulację CalSky)

[Obrazek: 8714b8d17a9deb80.jpg]

Moje koło filtrowe nie było kompatybilne z wyciągiem SW 12” i trudno mi było wykonać RGB- brak możliwości ustawienia ostrości.

[Obrazek: 87f201fdcdaa5556.jpg]

Wizualne obserwacje , a szczególnie widok Jowisza na monitorze wywarły na mnie bardzo pozytywne wrażenie , świetny detal po mimo słabych warunków , co zatem można zarejestrować w dobrych  :Smile

Księżyc

Księżyc , to już była poezja , przy obserwacjach wizualnych nawet duże powiększenie nie pogarszało obrazów tak jak by seeing nie miał tu znaczenia na kamerze widok był również imponujący z małym powiększeniem , ale przede wszystkim z dużym , te góry i kratery-niezapomniany widok .

Księżyc w ognisku głównym SW 12”.

[Obrazek: 28c695c19375102d.jpg]

Księżyc w projekcji okularowej przez Orto 12mm.

[Obrazek: cd355cc817aacf0d.jpg]

[Obrazek: 2ff292419a5054b2.jpg]

Mozaika Księżyca .

[Obrazek: 04cc3ee7875d1444.jpg]

[Obrazek: 5cfbe2df6b67e233.jpg]

Podsumowując , dobry teleskop do obserwacji wizualnych i astro foto planet , w bardzo trudnych warunkach wykazał dobrą optykę , żałuję że nie trafiłem na dobry seeing .

Janusz CosmoSky Wink

Odpowiedz
No tak, coś tak czuję, że przesiądziesz się na 12-tkę ! I od nowa z planetami + detale Księżyca!  Big Grin

Conajmniej trzech moich znajomych tutaj ma do foto planet i Księżyca właśnie 300-tki. Go-to, albo na platformie. Ale też wspólnie eksperymentowali trochę z 500-tką na platformie; ja przez nią swego czasu tylko patrzyłem, Saturn mnie "przestraszył" swoją wielkością, podobnie M13. Ale na tym spotkaniu był ścisk, trudno mi wspomnieć, jak wtedy było ze seeingiem... Natomiast słyszałem takie wypowiedzi, że na nasze warunki to już za duża apertura, takie maximum to 400 mm.

Smile

Odpowiedz
No nie ukrywam że taką 16" z poprawionym GT i prowadzeniem zamierzam sobie kupić , ale poczekam na dopieszczenie sprzętu .

Nieco mniejsza ogniskowa ok 1800 milimetrów i średnica lustra 400mm to jest moje marzenie .

Patrzyłem już nie raz przez 350x1800 i zawsze byłem zachwycony , jak to z seeingiem to wiadomo zawsze można luknąć przez maleństwo 8" Wink

Teraz czekam na możliwość wypożyczenia 16 cali więc relację też zapodam , postaram sie bardziej przyłożyc i mam nadzieję że trafie na lepszy seeing.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości