Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zerkanie - czyli obiekty graniczne.....
Hej!

Mam prośbę do wszystkich: podajcie proszę jakie obiekty w waszych aperturach są (na pewno macie to pozapisywane - przecież każdy z nas prowadzi dziennik obserwacji) widoczne "zerkaniem" - czyli na granicy dostrzegalności?
Mam tu na mysli zarówno obiekty rozciągłe jak i gwiazdy. Interesują mnie wszystkie przypadki od lornetkowców (40-50 mm apertury i Newtony 76 mm) aż do dużych Dobsonów (16" i więcej jak ktoś ma). Zarówno pod miejskim niebem (3-4 mag, lub wręcz w zach/wsch łunie gdzie zasięg wynosi np. 0 mag) aż do pustynnych wypadów (7-8 mag  :o ). Potem chcę zebrać wszystkie dane i spróbować określić jakieś zależoności, a do czego to się przyznam potem  Smile

By dane były adekwatne i miarodajne bardzo proszę o podanie:
- obiekt (ew. + rozmiar + jasność pow. -> jeśli się komuś nie chce to sobie sprawdzę sam  )
- apertura (Newton/MAK/Refr)
- użyte powiększenie
- zasięg gwiazdowy w okolicy obiektu

Moje zerkania wyglądają tak:

G M110, 22'x11', 8 mag
zasięg ok. 4,5 - 5 mag, refraktor 100 mm, pow. 40x

Szczerze mówiąc byłem bardzo zaskoczony że go tak kiepsko było widać....
Jak to jest u Was?

Pozdrówka!

ATM achro 100/1000, Copernicus 152/990 ED Smile [b]http://www.sowson.ksknet.pl/download/ftp/AstroTAbak.zip[b] - Astronomiczny Teleskopowy Abakus - POLECAM!
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości