Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Merkury 2012
Czas zacząć wątek od przejścia Merkurego koło Słońca.
Zrobiłem animację:
www.youtube.com/watch?v=hK9CqYKuP44
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
witam. dzisiaj popoludniu zrobila sie bardzo ladna pogoda, wiec postanowilem zapolowac na Merkurego. planeta byla widoczna golym okiem, co ulatwilo jej fotografowanie. ze wzgledu na niskie polozenie nad horyzontem, widok przez teleskop to paleta barw i trudno tu mowic o zaobserwowaniu tarczy. zdjecie zrobione kompaktem o godz.18.01 t=1sek. iso200[Obrazek: 10886f95f26ab064gen.jpg]
No, gratulacje! Też niedawno próbowałem złapać Merkurego, niestety nisko nad zachodem utrzymywały się najgęstsze cirrusy, no i klops. Pierwszy tydzień marca koniecznie trzeba wykorzystać dla tej planetki...
SW90/910, 80/400, EQ3, lidletka, DSLR Olympus E420, małpa SONY DSC-H20... polskiastrobloger.pl fb.com/hawkeyeastroblog
Trzecia próba obserwacji tarczy Merkurego (po 23 i 29 lutym) i obserwacja na szczęście udana, dosyć wyraźnie było widać jego tarczę. Teraz tylko czekać na maksymalną elongację i spróbować obserwować jego fazę (szczerze mówiąc, żadna obserwacja Merkurego przez teleskop nie udała się 100% pomyślnie, jedynie dziś częściowo).
Piekna pogoda dzisiaj a na zachodzie widoczek sliczny. Zrobilem wiec sobie tak na szybkiego parapetowe ( lornetka 24x i statyw) wystarczy niewiele a cieszy  ;D

-Merkury w najwiekszej elongacji wschodniej pieknie widoczny dzisiaj 15min po zachodzie Slonca juz bez problemu golym okiem. W lornetce przy 24x widoczna tarcza planety.

-Wenus i Jowisz juz coraz blizej siebie z kazdym dniem, czekamy na koniunkcje...

-Bardzo dobrze widoczna faza Wenus zblizamy sie juz niebawem do 50% ( teraz 61% oswietlenia tarczy)

A Jowisza na dol ku zachodowi jak po sznurku ciagna 3 Galileusze dobrze ze ten jeden trzyma go jeszcze z gory Wink

polecam 8)
KRZYSIEK .... !!!
astrokosmo
07/03/2012 02:48

To niezwykle trudny obiekt do zaobserwowania , łatwo go przegapić na porannym czy wieczornym niebie , ale można próbować także w dzień , szczególnie że jest wyżej.

W teleskopie dzięki systemowi GT udało mi się go kilka razy namierzyć , jest tak mały i blady że trzeba się dobrze wpatrywać.

Ostatnio zapolowałem na niego 03 03 2012 o godz. 15:39  i nawet coś nakręciłem .

Poniższe fotki wykonane sa przez SCT 8" , Barlowa TeleVue 3x i Powermate 5x , filtr Ir-Pass , Lumenera .

Mam jeszcze RGB więc dorzucę za jakiś czas , jak do tej pory to mój najlepszy Merkury , szkoda że nie mam 14"

Załączone pliki
.png   3x.png (Rozmiar: 1.4 KB / Pobrań: 361)
.png   5x.png (Rozmiar: 9.13 KB / Pobrań: 362)
KRZYSIEK .... !!!
Alferek
07/03/2012 09:00

... gratuluję fotki, naprawdę niezła biorąc pod uwagę trudność w obserwacji.
KRZYSIEK .... !!!

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości