Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nocny Obserwator 2.0 BETA - Duże zmiany
Program: Nocny Obserwator w. 2.0 BETA  WERSJA TESTOWA  - jest już na serwerze
27.01.2012 - autor: Janusz Wiland
jawil@astrojawil.pl
---------------------------------------------------------------

INSTALACJA PROGRAMU

Po ściągnięciu na twardy dysk plik z pełną wersją
no.zip
należy jego zawartość rozpakować do folderu na dysku,
np. D:\Nocny_Obserwator

Po rozpakowaniu program jest gotowy od razu do uruchomienia.
Nie ma potrzeby niczego więcej instalować, ani ustawiać.

Program zawiera w sobie wiele katalogów różnych obiektów
w tym 50000 planetoid i ponad 200 komet.

---------------------------------------------------------------

AKTUALIZACJA

dla wersji następnych po NO 2.0 BETA

W programie znajduje się podfolder nazwany: '\PRIVATE'.
Podczas używania NO, pliki w tym folderze nie są używane.
Są tylko jako magazyn potrzebny podczas aktualizacji.
Są tam pliki, w których użytkownik może mieć zapisane swoje
własne dane.
Procedura aktualizacji jest następująca:
PRZED wykonaniem aktualizacji należy odszukać takie same pliki
w folderze głównym i przegrać je do folderu '\PRIVATE.
Po przeprowadzonej aktualizacji należy z powrotem przegrać
pliki z folderu '\PRIVATE' do folderu głównego programu.

Wówczas zachowamy swoje ustawienia takie jak: współrzędne
miejsca obserwacji, linie zabudowań, własne obiekty użytkownika
czy zapisane daty z ciekawymi zjawiskami.

----------------------------------------------------------------

REJESTRACJA i OPŁATA ZA UŻYTKOWANIE PROGRAMU

Program jest darmowy i nie wymagam żadnych opłat za jego
użytkowanie. Jednakże będzie mi miło, jeśli wyślesz do mnie
widokówkę ze swojego miejsca zamieszkania z podziękowaniem
za program. (Adres wysyłki w pliku ___READMEinfo.txt).

Zachęcam także do wysłania do mnie maila z prośbą o przesłanie
kodu rejestracyjnego. Proszę zaznaczyć w mailu, że chodzi
o program Nocny Obserwator. Zaszyfrowaną informację z imieniem
i nazwiskiem użytkownika w postaci kodu wysyłam mailem zwrotnym.

LINK do ściagnięcia programu jest tutaj:
http://www.astrojawil.pl/no.htm

TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem. Program ma dużo możliwości i jest znacznie przyjaźniejszy w użytkowaniu niż AJW.
Jedna opcja mnie najpierw rozbawiła: przy zmianie na tryb dzienny pojawia się komunikat, że "zostaniesz oślepiony". Ale po krótkim zastanowieniu się jest to dodatkowe potwierdzenie nie jest złe i zabezpiecza nasze przyzwyczajone do ciemności oczy przed przypadkowym kliknięciem w tryb dzienny.
Tak trzymać!
No i te asteroidy, to mi się spodobało.
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Odpowiedz
(28.01.12, 12:09)Alferek link napisał(a): Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem. Program ma dużo możliwości i jest znacznie przyjaźniejszy w użytkowaniu niż AJW.
Jedna opcja mnie najpierw rozbawiła: przy zmianie na tryb dzienny pojawia się komunikat, że "zostaniesz oślepiony". Ale po krótkim zastanowieniu się jest to dodatkowe potwierdzenie nie jest złe i zabezpiecza nasze przyzwyczajone do ciemności oczy przed przypadkowym kliknięciem w tryb dzienny.
Tak trzymać!
No i te asteroidy, to mi się spodobało.
Jak w HELPie napisałem program był pisany głównie dla czerwono-czarnej wersji, aby mieć pomoc przy teleskopie w nocy. Jakoś tak sie stalo, że zboczyłem i rozbudowałem tę "jasną stronę n(m)ocy" Smile 
Spodobały Ci sie asteroidy, a komety widziałeś?
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
Tak, oczywiście komety też. Czy dałoby się jeszcze kierunek ogona pokazać? Bo wszystkie w jedną stronę są - jest to chyba jakaś ikonka. Jeśli byłby to problem to nie było tego pytania, bo to mało ważna drobnostka.
Odpowiedz
(29.01.12, 09:44)Alferek link napisał(a): Tak, oczywiście komety też. Czy dałoby się jeszcze kierunek ogona pokazać? Bo wszystkie w jedną stronę są - jest to chyba jakaś ikonka. Jeśli byłby to problem to nie było tego pytania, bo to mało ważna drobnostka.
Docelowo tak będzie, ale na razie ikonka musi wystarczyć Smile
Odpowiedz
Zmieniłem obsługę programu, wyrównałem i wymieniłem ikonki, obsługa trzech przycisków myszy i tak powstaała wersja 2.02 BETA - już prawie docelowa. Polecam.
Zobaczcie screeny.
Odpowiedz
Naszukałem się menu settings Big Grin, a to trzeba było kliknąć prawym.
Ale moja wina, bo screenów nie obejrzałem.
Tak jak jest teraz jest zdecydowanie lepiej, szczególnie z ikonkami, że są na dole po prawej... no właśnie nie koniecznie po prawej, bo jak się zmieni widok z pełnoekranowego na mniejsze okienko i z powrotem to ten pasek ikonek wskakuje na dole, ale bardziej z lewej. Jakoś nie przeszkadza to, ale takie coś zauważyłem u siebie.

Tak dla zachętki nowym użytkownikom na początek po instalacji bym domyślnie wyłączył wyświetlanie prawie wszystkiego co jest możliwe, bo wygląda to przeładowane strasznie. Potem każdy niech sobie włącza widok komet, asteroid, Messierów, itp.

Jeszcze jakieś tam braki widzę (a może jeszcze nie doszedłem, że coś jest a nie umiem włączyć), ale jak na wersję nr 2 to można już ją spokojnie opublikować.
Odpowiedz
Alferek, dzięki za komentarz.

Co do szukania [Settings] to już w pierwszym zdaniu bardzo skróconego HELPu nakłaniam do kliknięcia prawym przyciskiem myszy Smile

Co do paska na dole i panela z zegarem - to po zmianie wielkości okna wystarczy zamknąć te panele i wtedy wskakują na swoje miejsca. Program nie jest napisany po to, aby co chilę zmieniać wielkość okien. Jak sobie zmienisz i dopasujesz to panele ustwaiają się w normalnych dla nich pozycjach. Również w helpie napisałem, że kliknięcie w tło większości paneli gasi je. Ponownie ukazują się już we właściwych miejscach.

Już wyłączyłem "przeładowanie" przy uruchamianiu programu - widzisz cenna Twoja uwaga, a jeszcze widzisz jakieś braki w obsłudze i nie chcesz napisać. Szkoda. Dziś wieczorem wypuszczę już pierwszą pełną wersję 2.0 bez tego BETA.
Poprawiłem to co sam zauważyłem i także wyczyściłem opisy startowe w programie. Uaktualnij sobie nakładkę, to zobaczysz zmianę na starcie.

Napisz mi dziś co jeszcze tam widzisz nie tak jak trzeba, proszę.

Tutaj nakładka na wszystkie dotychczasowe "dwójki" oraz pełna wersja.

Odpowiedz
Zakończyłem poprawki i umieściłem wersję NO 2.0

Odpowiedz
No i teraz będzie wersja 2.01 Smile
A w niej:
- jakiś klawisz do zamykania menu z zegarem (tu trzeba klikać gdzieś w obrębie napisu animacja a nie jest to wygodne. Powinien się pojawić przycisk "zamknij". Tak w ogóle to powinien być w każdym rozwijanym polu menu, bo klikanie na pole poza przyciskami jest mało wygodne. Wyobraźmy sobie kogoś w laptopem ze zgrabiałymi z zimna rękami jak próbuje najechać na pole wolne od przycisków by zamknąć jakieś menu. A tak trafia w przycisk zamknij i nie ma problemu)
- osobny +/- do powiększania i pomniejszania mapy (proponuję gdzieś na dole ekranu. korzystanie z powiększania z menu z zegarem jest mało wygodne i zasłania część ekranu)

Wink

P.S. Przy okazji chyba znalazłem błąd - jak wybieram na szybko kierunek świata NSWE to jak klikam S wyskakuje okienko z błędem: Invalid floating point operation. Program się nie wiesza, ale okienko trzeba zamknąć. No i południowy kierunek się nie da wybrać w konsekwencji.
Oczywiście testowałem tylko na 1 kompie.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości