Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaki teleskop wybrać?
Sporo szperam wieczorami po forach. I z opinii ludzi wynika ze różnica między 8" a 10" jest bardzo mała
a między 8" a 12" jest niewielka. jak to z tym jest?
Odpowiedz
(15.01.12, 17:31)bartoszkk1 link napisał(a):Sporo szperam wieczorami po forach. I z opinii ludzi wynika ze różnica między 8" a 10" jest bardzo mała
a między 8" a 12" jest niewielka. jak to z tym jest?
To zależy od warunków w których obserwujesz, w mieści większe lustro zbiera więcej światła od obiektu ale też zbiera więcej LP (można poprawić obraz poprzez zastosowanie filtrów) więc kontrast jest mniejszy, natomiast w ciemnym miejscu gdzie LP jest małe różnica obrazów w telepie nawet o 2" większym jest duża.
Synta 10; Tele Vue Panoptic 24 mm Plossl 6,7mm;10mm;25mm; Barlow 2x;2,5x; Orion Ultrablock
Odpowiedz
Między 8" a 10" to nie będzie skok, ale widoczna różnica; natomiast między 8 a 12 - to już skok !!!
Pamiętam, gdy porównywałem gromadę kulistą M13 w SCT 150/1500 z newtonem 250/1200. To trochę ułomne porównanie, ale nie na tyle, by go lekceważyć. Więc różnica w aperturze 4 cale to skok w jakości obrazu, rozdzieleniu kulki - ogromny !

Z kolei miałem okazję popatrzeć na Saturna i tę M13 przez teleskop o lustrze 500mm , przy średnim seeingu. Ciarki po plecach... Big Grin

Mam nadzieję, że nie spodziewasz się obrazów, jak na fotkach. Najlepiej byłoby, gdybyś gdzieś polukał przez taki sprzęt,  na jakimś zlocie . Oszczędziło by Ci to ewentualnego zawodu, wiedział byś co oczekiwać.

Oglądanie przez teleskop to nie tylko mgławice, galaktyki; jest wiele innych ciekawych obiektów i zjawisk: zakrycia, tranzyty...Np. 6 czerwca mamy tranzyt Wenus przez tarczę Słońca a następny dopiero za ponad 100 lat !!! Warto już teraz szykować filtr słoneczny i modlić się, by przy wschodzie Słońca dopisało czyste niebo? Warto ! I na tym m.in. polega ta zabawa a jeszcze jej więcej, gdy próbujemy foto.

Myślę, że tak trzeba podejść do sprawy. Gdy zaczniesz za dużo kalkulować, wątpić...to nie to...

To jest też tak. Każdy amator o czymś marzy: o lepszych fotkach, o lepszym sprzęcie, o większej aperturze, o własnym obserwatorium... Ale życie bez marzeń byłoby mało ciekawe... Big Grin

Smile

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości