Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jaki teleskop wybrać?
Ta długa tuba raczej będzie zbyt duża na ten montaż. Da się taki zestaw wykorzystać do fotografowania planet i ew. fotografowanie aparatem na barana.

Musisz się zastanowić na czym Ci bardziej zależy:
1. na obserwacjach,
2. na prostych próbach fotografowania.

Do obserwacji bez większej dyskusji wygrywa Synta 8" lub GSO 8". No ale jeżeli gdzieś tam myślisz o fotografowaniu to raczej ten krótszy zestaw (z SW BKP 150/750) i od razu trzeba założyć, że dokupujesz lunetkę polarną oraz napęd minimum w jednej osi.
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
Do pytania co to była za zabawka, taka mała przywieziona z Hiszpanii, jedyna rzecz ktora dalo sie ogladac to ksiezyc i to tez kiepsko bylo. Uzywałem tez lornetki klasy sredniej kupiona dawno temu.

Tak znam róznice miedzy 6' a 8" . 8" jest o 77% wydajniejsza od 6" . teoretycznie. 10" jest wydajniejsza około 56 % od 8"

Chyba wezmę Teleskop GSO 8" dobson 200/1200 mm ( nie delux bo taka kosztuje 2000), znalazlem nowy taki za 899 zł wiec jeszcze troche zostanie mi na dodatki. Jedynie co to jeszcze poczekam poczytam opinie na temat tego gso i synty ale z tego co wstepnie wyczytałem to sa prawie takie same.
Dzwoniłem do sklepu niestety gso 8" skonczyly sie wczorajSad( ale maja byc na poczatku nastepnego tygodnia, oby cena sie niezmienilaSmile

Dodatkowe pytanie czy warto kupic okular ze zmiennym powiekszeniem np taki
Okular TS zoom 7-21 mm
czy lepiej wziasc dwa o stałym?

oraz

jakie filtry kupic do obserwacji mglawic? Calkiem sie nieznam na filtrach wiec prosil bym o porade.
Odpowiedz
Zoomu raczej nie kupuj, jeśli chcesz rozsądnie uzupełniać akcesoria a będzie tego co-nieco; jakieś lepsze okulary, filtry...

Zauważ, że na stronie TS, gdzie prezentują ten zoom, "wstydliwie" nie podają pola widzenia okularu. W tym konkretnym to pole wynosić będzie przy 21mm ok. 40 st / a więc b. mało, nawet do przeglądu nieba / a przy 7mm ok. 50 st. Poza tym, nie wiem jak ten zoom, ale mój Pentax xf 6,5 - 19,5 mm wnosi skandaliczną wadę koloru / aberracja chromatyczna /. A przecież jest kilkakrotnie droższy nie wspominając, że marka Pentax w okularach - stałkach - to najwyższa półka! Na szczęście kupiłem go okazyjnie taniej i służy właściwie do obserwacji dziennych, bo z takim zamiarem go kupiłem.

Jeśli chodzi o filtr mgławicowy, to wybór jest b.duży, najczęściej mają oznaczenie filtr UHC . Tutaj masz niezły przegląd, możesz coś wybrać z f-my Baader, Lumicon czy GSO.  http://www.astrokrak.pl/64-mglawicowe  Na szczegółach i niuansach się nie znam, od lat używam UHC Astronomik 1,25". Może koledzy coś więcej podpowiedzą.

Zawsze jednak pamiętaj, że żaden najdroższy nawet filtr nie zastąpi ciemnego nieba; on tylko pomaga, ale w zapaskudzonym światłem miejscu też niewiele pomoże.

Smile

Odpowiedz
Z pentaxem jest tylko jeden problem Big Grin cena
w moim budżecie moge kupic teleskop i max 1 okular pentaxa np ten
Okular Pentax XF 8,5 mm cena 600 zł
Big Grin
poszukam chyba dwa jakiejs innej firmy.
mysle nad takimi,
Okular szerokokątny BST ED 5mm 60°
+
taki sam tylko 12mm

Okulary jakich firm polecacie??
Odpowiedz
Jeśli chcesz kupić  GSO 8"  i jednocześnie oglądać mgławice, to kupno okularu 5 mm na początku drogi obserwatora mija się z celem (a i do 12 mm mam duże wątpliwości)
Przy ograniczonym budżecie pozostałbym na Twoim miejscu przy "kitowych" okularach, które dostaniesz z teleskopem i zbierał na coś fajnego powyżej 20 mm.
Szkoda każdej złotówki na coś co nie jest  dobre. Niestety dobry okular (Pentax, TV, ES) -  kosztuje ale warto poczekać.
Tu jest trochę wiedzy zgromadzonej:
http://astronoce.pl/testy_an.php
Jest i o okularach, i o filtrach.

PS: z mojego doświadczenia - nic co jest na montażu paralaktycznym nie jest mobilniejsze i poręczniejsze  od dobsona Wink
Odpowiedz
No nic w takim razie kupie sam teleskop i bede zbieral na okular pewnie pentaxa
jeszcze chcialem zapytac o cene teleskopów np
synta 8 kosztuje okolo 1050
a synta 10 kosztuje juz okolo 1900 zl
to normalne? czy ostatnio cena poszła w góre bo tez takie informacje znalazlem
Odpowiedz
Niestety, skok na 2 cale lustra w górę jest bolesny, jeszcze bardziej to odczuwalne przy refraktorach które same w sobie są znacznie droższe.
Ceny zależą od kursu walut, ale też od poziomu konkurencji na rynku. Moją 10-tkę kupiłem w 2007 za 1999 a po pięciu latach cena podobna; w międzyczasie inflacja, wzrosły zarobki, kurs zł /dolar teraz mizerny...

Jeśli chodzi o te okulary... zależy jaką możesz dysponować kasą. Pentax xf 8,5 jest b. dobrym okularem, na czeskim forum stawiają go na równi czy nawet wyżej od Tele Vue Radiana. To mógłby być docelowy okular planetarny, pole 60 st. i ER - są komfortowe. Ale to dość drogi okular, ja kupiłem nie w sklepie astro, ale w fotograficznym, gdzie były o 25% tańsze - nie wiedzieć czemu. Z tańszych, ale dobrych - to seria planetarnych HR Planetary , o innym oznaczeniu w Polsce: http://www.teleskop-express.de/shop/prod...0--WA.html
czy seria TS NED : http://www.teleskop-express.de/shop/prod...trast.html  Możliwości jest wiele, inne firmy też oferują...

W następnej kolejności pomyśl o okularze / raczej szerokokątnym / w okolicach 12-13mm. I potem do niego albo dobry barlow 2x / miałbyś w rezultacie brakujący 6 czy 6,5mm do większych powiększeń/, albo nie barlow, tylko dokupić 5-tkę czy 6-tkę. Setową 25 -tkę plossla z nowym teleskopem bym zostawił, to dobry okular.

Czasem da się upolować b.dobre okulary na forumowych giełdach. Swieży przykład, poszły jak przysłowiowe ciepłe bułeczki: http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=31&t=19493

Smile

Odpowiedz
A Okulary Explore Scientific ?? daja 82stopnie a sama cena jest akceptowalna styknie mi na jeden akular na startBig Grin
sa to dobre akulary bo niemoge znalesc zadnego porownania i testów
jeszcze dzisiaj pogadam z kumplem bo siedzi w stanach a taki okular tam kosztuje zaledie 100 $Big Grin do polskich 700 zl jest spora roznica:d
Odpowiedz
(13.01.12, 15:42)bartoszkk1 link napisał(a):A Okulary Explore Scientific ?? daja 82stopnie a sama cena jest akceptowalna styknie mi na jeden akular na startBig Grin
sa to dobre akulary bo niemoge znalesc zadnego porownania i testów
jeszcze dzisiaj pogadam z kumplem bo siedzi w stanach a taki okular tam kosztuje zaledie 100 $Big Grin do polskich 700 zl jest spora roznica:d

Okulary ES są na ten czas hitem, tak jak kiedyś lantany LVW. Użytkownicy sobie chwalą i za jakość i za cenę; szczególnie gdy jest możliwość przywieźć z USA  bez cła i VAT-u. Więc jeśli masz taką możliwość - nie zastanawiaj się ! Proponowałbym w pierwszej kolejności ES 14mm  / ewent. ES 11mm / do mgławic i galaktyk. A dalej, to już zależy czy pójdziesz pod rękę z barlowem, czy będziesz dokupował  pojedyncze.
Ale jeśli barlow, to dobry !!!

Smile

(13.01.12, 15:42)bartoszkk1 link napisał(a):sa to dobre akulary bo niemoge znalesc zadnego porownania i testów

Albo kiepsko szukasz, albo wygodniej mieć na tacy... Na Astronocach fura recenzji, na forach, gdybyś dał sobie opcję "szukaj " - również...

http://www.astronoce.pl/katalog.php?katid=2

Tylko na onecie, na hasło es 14mm : http://szukaj.onet.pl/wyniki.html?qt=es%2014mm

...oj, chłopcze, chłopcze !

Odpowiedz
dzięki za info zbignieww.
a co do szukania w google to pewnie z niewyspania nie moglem znalesc, bo dzisiaj znalazłem ze 100 wątków.

niestety dzień za późno dowiedziałem się o promocji na gso i już nie było teleskopów na składzie jak dzwoniłem, a teraz już cenę podnieśli do 1400Big Grin
wiec wezmę synte 8 "  za niecałe 1000zł. zamowie sobie w nastepnym tygodniu bo mam sesje wiec lepiej zebym nie mial terazBig Grin
w sumie to to samo wiec ok.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości