Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
NOWY TELESKOP
Chialem kupic sobie nowy teleskop.
Bedzie to juz w mojej karierze 3 sprzet.
Obecnie mam "zoltego" 15latka newtona 150/800 i pora na zmiany....

Zastanawialem sie nad sprzetem w granicach 7-8tys. zł

Zalozenia i przeznaczenie nowego sprzetu:
- srednica 200-250mm
- f w granicach 4-6
!!! system GOTO!!!
- statyw nie musi byc mobilny, poniewaz calosc bedzie w czasie 90% uzytkowania stala w obserwatorium.
- prawdopodobnie Newton, Dobson odpada.
- obserwacje zjawisk zakryciowych
- astrofoto
- sporadyczne obserwacje wizualne

Na poczatku na celowniku byl Meade SN LXD75 10" lub 8"
Teraz to juz sam nie wiem , bo naczytalem sie, ze ma on lipny statyw z duzymi luzami.

Moze podejsc do tego z innej strony i kupic statyw oraz tube osobno.

Statyw moze np. EQ6 SynTrek + GOTO lub LX80 - to tylko moja wstepna, niewiazaca propozycja.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
W tym momencie potrzebuje Waszej pomocy i doswiadczenia :-)
Jakies konkretne (z linkami) propozycje odnosnie sprzetu ...???

Na koniec jeszcze pytanie.
Czy tego typu montazom nie szkodzi przebywanie przez caly rok na dworzu (oczywiscie pod zadaszeniem) ?
Odpowiedz
Napisz jakiego będziecie używali detektora oraz jakie czasy naświetlania chciałbyś uzyskać.
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
NIE WIEM ALE JAKIES CCD KILKU-KILKUNASTO-MINUTOWE.
Odpowiedz
Pytam ponieważ ma to znaczenie i to w sumie bardziej budżetowe. Przy rejestracji zjawisk zakryciowych przypuszczam, że nie musi się tym przejmować, ale gdybyś chciał robić jakieś dłuższe ekspozycje ccd będzie to wymagało dokupienia kilku akcesorii. Na teraz zdecydowanie warto złożyć zestaw z montażu klasy EQ6 i jakiejś tuby (8"~10"). Próbowałem szukać jakichś informacji co do samego montażu LX80. Na razie ciężko znaleźć jakiś sensowny test, więc chyba zdecydował bym się na sprawdzone rozwiązania (EQ6). Dowiedz się jakie to ccd bo od tego zależy reszta "klocków".
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości