Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
"URANIA - postępy astronomii" nowe otwarcie!!!
Na wczorajszym spotkaniu w DO mieliśmy okazję posłuchać informacji na temat znanemu wszystkim czasopismu Urania. Po śmierci doskonałego propagatora astronomii prof Woszczyka redaktorem naczelnym został dr hab. Maciej Mikołajewski.
No i powiem szczerze, że nowe otwarcie będzie takim dosłownie. Po pierwsze od pierwszego stycznia pismo będzie całe w kolorze. Po drugie pismo otwiera się na nas czyli na amatorów. Pismo chce zaprosić do współpracy każdego, chce pisać nie tylko o tym co ciekawe w astronomii naukowej ale zdecydowanie też o tym co kręci i inspiruje nas - amatorów. Tym samym każdy kto będzie w stanie napisać tekst lub cykl tekstów może się znaleźć na łamach Urani.
Myślę, że po wczorajszych rozmowach i dyskusjach jest realna szansa do powrotu czasopisma do korzeni, a te pamiętają co starsi uczestnicy forum.
Zapraszam do dyskusji na ten temat, głos i opinia każdego z Was ma znaczenie. Na pewno uda się też namówić na napisanie komentarza do tego co piszecie redaktora naczelnego, co być może pozwoli wyłonić formułę pisma satysfakcjonującą i zawodowców i amatorów!!!
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
Jakiś ruch z astronomii "prywatne" (tudzież zwanej amatorską) powinien do Uranii trafić, bo coś mi się wydaje że środowisko naukowo-instytucjonalne nie wie czym się zajmujemy, co możemy (i na odwrót).

Ciekawe ile osób na tym spotkaniu widziało amatorskie fotki dysku protoplanetarnego beta Pictoris zrobionego amatorsko webcamem? albo fotki z ODK16 zrobione w Polsce przez "amatora"? Wink

Z drugiej strony nie ma chyba żadnych polskich "prostych" projektów naukowych z udziałem amatorów - jak np. obserwacje przelotnych zjawisk na Księżycu (TLP) - czym mocno zajmuje się brytyjskie BAA (a to w sumie wkręca i zachęca do wysyłania raportów bądź fotek - podobnie jak planetarny PVOL i ALPO).
Zestaw: SkyWatcher SCT 11" * Basler Ace, DSI III Pro * itd. WWW: Moja strona astro
Odpowiedz
Piotr - myślę, że nie można "wieszać psów" na naukowcach, za to, że nie interesują się tym co się dzieje i co robią amatorzy. Przypuszczam, że nie masz pojęcia jak wygląda finansowanie projektów ich opracowywanie i jak to się ma do ogólnego nurtu tego co się dzieje na świecie. Z drugiej strony jak ma się to o czym piszesz do dyskusji dotyczącej tego co ma się pojawiać w URANIA P/A. Czytałem co napisałeś na astropolis na temat i zdaje się, że byliśmy na dwóch różnych spotkaniach? Coś tam stwierdziłeś pitu, pitu, że pismo ma być kolorowe i ciekawe i to w sumie wszystko co zapamiętałeś. Maciej Mikołajewski (czyli nowy redaktor naczelny pisma) w sposób maksymalnie jasny i czytelny powiedział: piszcie, przysyłajcie teksty a my to będziemy drukować. Chce żeby było to w tym piśmie to opracuje tekst i wyślij - zajmij się propagowaniem tego wśród amatorów. Teraz jest na to czas i okazja. Chcesz aktywizować takie ruchy to zamiast oglądać się na innych zajmij się tym sam.
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
(18.12.11, 17:45)riklaunim link napisał(a):Z drugiej strony nie ma chyba żadnych polskich "prostych" projektów naukowych z udziałem amatorów - jak np. obserwacje przelotnych zjawisk na Księżycu (TLP) - czym mocno zajmuje się brytyjskie BAA (a to w sumie wkręca i zachęca do wysyłania raportów bądź fotek - podobnie jak planetarny PVOL i ALPO).

Jesteś w błędzie Rik... odpowiem tylko ze swojego "podwórka". Np. Obserwatorium na Suhorze od lat proponuje współpracę amatorom w zakresie wyznaczania minimów gwiazd zaćmieniowych. Było na ten temat kilka artykułów w różnym czasie i miejscach. Ale amatorzy najnormalniej mają to gdzieś. Dlatego ja już się nie dziwię, że apele nie są ponawiane, ja też bym się zniechęcił. Większość tylko potrafi narzekać a nie zrobi niczego by coś zmienić.

A wiem, że program nadal żyje, bo kilka dni temu od jednego z tamtejszych astronomów dostałem e-mail z sugerowanymi gwiazdami do obserwacji.

(18.12.11, 18:10)papatki link napisał(a):Maciej Mikołajewski (czyli nowy redaktor naczelny pisma) w sposób maksymalnie jasny i czytelny powiedział: piszcie, przysyłajcie teksty a my to będziemy drukować.

No i czego więcej chcieć??? To wspaniała deklaracja redakcji i nadzieja na pozytywne zmiany Smile
Piszcie, przysyłajcie teksty a oni to będą drukować Smile

Pozdrawiam
KK
Odpowiedz
(18.12.11, 18:10)papatki link napisał(a):Chcesz aktywizować takie ruchy to zamiast oglądać się na innych zajmij się tym sam.

Ja się zajmuję, czy też będę zajmował się jeszcze bardziej. W obecnej Uranii jest nawet mój Jowisz Wink

Wiem też że "przyślijcie nam teksty" to baardzo ciężko wprowadzić w życie - czy to na stronach www, czy w gazetach. Mało komu chce się tworzyć i mimo szczerych chęci dużej ilości ciekawych nadesłanych tekstów raczej nie zobaczymy.

Cytat:Np. Obserwatorium na Suhorze od lat proponuje współpracę amatorom w zakresie wyznaczania minimów gwiazd zaćmieniowych.
A ja pierwszy raz o nim nawet słyszę Wink Dobrze by było gdyby istniał jeden serwis zbierający różne alerty obserwacyjne i temu podobne projekty. Coś łatwiej dostępnego/łatwiejszego do odszukania dla każdego. I uzupełniając to o Uranię - mógłby być też publikowany w niej kalendarz zdarzeń, alertów i próśb obserwacji... Trzeba wykorzystać dobrodziejstwa internetu. Urania drukowana + jej serwis www (+/- forum i inne np. społecznościowe dodatki)
Zestaw: SkyWatcher SCT 11" * Basler Ace, DSI III Pro * itd. WWW: Moja strona astro
Odpowiedz
Papatki, tylko że " to co kręci i inspiruje amatrów" jest już dostępne na forach internetowych. I to za darmo. Więc to już nie kwestia żeby amatorzy zaczęli skrobać, bo robią to w necie namiętnie, tylko jak wersja drukowana ma przebić fora, czyli uzasadnić cenę egzemplarza.
Jako dzieciak czytałem Uranię po kilka razy, ale to se ne vrati.
Odpowiedz
Owszem, że fora pełne są porad, ale nie każdy ma czas i ochotę lub warunki na przeglądanie for. Wiem, że wielu z nas wydaje się to nieprawdopodobne, ale naprawdę istnieje życie poza internetem. Drugą kwestią jest jakość tego co się w necie i na forach pojawia. W mojej ocenie wartościowych rzeczy w postaci szerszych porad, tutoriali i opisów cały czas jest bardzo mało. Być może będzie tego na poziomie 10~20% całej zawartości. Pisanie czegoś dłuższego w sposób zrozumiały i przystępny wcale nie jest tak łatwe jak się niektórym osobom wydaje.
Odpowiedz
Moda na zakupy grupowe dotarla nawet na grunt czasopism popularnonaukowych ;-) W serwisie Sweetdeal.pl mozemy nabyc polroczna (lipiec-grudzien)
prenumerate dwumiesiecznika Urania za 17zl.
http://www.sweetdeal.pl/deal/CalaPolska/...pyastronom
Pozdrawiam Radosław Ziomber www.astrofizyka.info [Obrazek: astrofizyka-logo.jpg]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości