Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Satelita ROSAT schodzi z orbity - ostatnie widoczne przeloty nad PL.
witam. wlasnie przed chwila widzialem przelot satelity ROSAT. zobaczylem go dosc pozno na kierunku S-W , przemieszczal sie bardzo szybko by po krotkiej chwili przeleciec troche ponizej Altaira w Orle i po kilku sekundach zniknac, prawdopodobnie w cieniu Ziemi. ciekawie to wygladalo. jak dopisze pogoda sprobuje jeszcze jutro.
Odpowiedz
W czasie ostatnich 2 dni orbita satelity obnizyla sie o ~8km. i wynosi obecnie 226 x 229 km, 53.0° Im blizej atmosfery Ziemi tym szybciej bedzie to postepowac, trzymajmy wiec palec na pulsie  Wink Dzisiejszy przelocik rowniez zaliczony, jest pogoda to trzeba korzystac i nacieszyc oko.
KRZYSIEK .... !!!
Odpowiedz
Polowałem wczoraj, ale niestety nie mogłem wyjść na dwór (sam z dziećmi)
a z balkonu przysłaniały mi drzewa.

Dziś podobna sytuacja a przelocik mam o 18:43:56 CEST  - 18° wysokości Sad

[Obrazek: viewfinder.exe?T=2&FOV=60&RA=270.7152553...3426193613]
Adam Hurcewicz Newton Uniwresał 150/900 lorneta 20x80 - uszkodzona :'( aparat cyfrowy Nikon D7100 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm Białystok +53°07'09.68" N, +23°08'15.25" E, Alt=164m http://adamhurcewicz.wordpress.com
Odpowiedz
wlasnie wrocilem z obserwacji Rosata. niebo idealne, ale troche rozjasnione. satelita przelecial jak zjawa, jeszcze nizej niz wczoraj, pod Altairem. probowalem zrobic fotke, ale kompakcik zarejestrowal tylko najjasniejsze gwiazdy. najwazniejsze , ze kolejny[drugi] przelot zaliczony. pozdrawiam.
Odpowiedz
Widzę że sytuacja robi się naprawdę ciekawa Wink
,,Cóż piękniejszego nad niebo,które otacza wszystko co piękne'' Mikołaj Kopernik
Odpowiedz
Mamy od wczoraj kolejne obnizenie orbity o 5km. obecnie wynosi 221 x 225 km, 53.0° Podaje sie ze przewidywalny upadek ma nastapic miedzy 21 a 24 pazdziernika. Jezeli przetrwaja jakies szczatki satelity to moga one upasc na szerokosci pasa do max. ~80km od orbity. W tych dniach nie mam przelotow w okolicach zenitu, ale satelita przelatuje kilkukrotnie centralnie przez nasza PL. Jezeli komus pokaze przelocik w okolicach 80°-90° to moze sie znalezc w potencjalnie zagrozonym rejonie upadku szczatkow Rosata. Latwo to sprawdzic w heavens-above tylko trzeba miec zaznaczone dokladne swoje polozenie i zaznaczamy pole All passes. Jezeli cokolwiek spadloby na nasza PL to na pewno bedzie to w dzien i w godz. miedzy 12 ~ 16 potem juz mozna oddychac spokojnie  Wink
KRZYSIEK .... !!!
Odpowiedz
Mój ogródek w gotowości na przyjęcie (nawet lustra)  Wink
Odpowiedz
Dołączam do śledzących ROSATa.  8)

Spalający się w atmosferze satelita w dzień... apetycznie brzmi. Wink

Cytat:Mój ogródek w gotowości na przyjęcie (nawet lustra)  Wink

Kurde... kawał takiej optyki się sfura w atmosferze, a my z ekscytacją i nadzieją na zaobserwowanie tego wyczekujemy.  ;D Przerażenie mnie ogarnia...  :Smile
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
Tak jak wspominalem wczesniej obnizanie orbity nastepuje juz coraz szybciej, mamy znowu kolejne 5km. w dol a nie minela jeszcze doba: aktualnie 217 x 221 km, 53.0°

Widzialem wczorajszy przelocik, dzisiaj juz ostatnia szansa na obserwacje Rosata, jutro moze byc juz zbyt jasno zeby go zobaczyc bo przeloty z kazdym dniem przesuwaja sie do tylu, poczatkowo ~15min. im nizej na orbicie tym szybciej tak wiec teraz jest juz to prwaie 20min. na dobe.

Dzisiaj mam podwojne trafienie w eta Boo Mufrid i alfa Boo Arktur zobaczymy czy da sie to zlapac. Gwiazda eta ma taka sama jasnosc jak przelotowa satelity Rosat 2.8mag. jesli uda sie zlapac ta gwiazde to i moze samego satelite rowniez.

Warpal: mozesz spac spokojnie bo satelita daleko od twojego ogrodka  ;D najgorsze jednak to, ze nie bedzie darmowego lustra i teleskopu  no ale tak to juz jest cos za cos  Wink

To animacja potencjalnie niebezpiecznych przelotow dla satelity Rosta nad PL w dniach 21~27 pazdziernika. Data widoczna w prawym gornym rogu a godzina zaznaczona na orbicie x 11przelotow.
To oczywiscie tylko prognoza bo orbita wciaz sie moze zmieniac nieco inaczej....
[Obrazek: 2011-10-18_ROSAT_animate_300.gif]
KRZYSIEK .... !!!
Odpowiedz
Cytat: To animacja potencjalnie niebezpiecznych przelotow dla satelity Rosta nad PL w dniach 21~27 pazdziernika.

Jeden z tych przelotów będzie miał miejsce nad moim ogródkiem Wink.    
,,Cóż piękniejszego nad niebo,które otacza wszystko co piękne'' Mikołaj Kopernik
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości