Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ciekawa obserwacja. UARS nie tam i nie wtedy?
Witam,
W sobotę wieczorem obserwowałem  bardzo ciekawe zjawisko. Przebywałem w Ustroniu, w Beskidzie Sląskim, obserwowałem niebo z przydomowego ogródka.
W pewnym momencie zauważyłem nad południowym horyzontem, jasny, pomarańczowy obiekt poruszajacy się dość szybko. Pomyślałem, że to jakiś satelita, ale po chwili ukazał się następny podobny obiekt, a za moment jeszcze jeden. Poruszały się wszystkie w tym samym kierunku, mniej więcej z S-SE na N-NW. Próbowałem złapać to to w szukaczu teleskopu, ale poruszały się zbyt szybko .
W lornetce (pow.10x) widziałem roziskrzoną plamkę, jakby nieco rozmyty obraz bardzo jasnej gwiazdy, jasno pomarańczowego koloru otoczony przez  ciemnowiśniową  przeźroczystą poświatę w kształcie mniej więcej parabolicznym. Na wielkość obiekt w lornetce wyglądał na większy niż księżyc gołym okiem.
Te 3 obiekty przeleciały nade mną prawie w zenicie.
Po kilku minutach zauważyłem następny podobnie wyglądający obiekt, jednak, ten znikł gdy znajdował się 20-25 st nad południowym horyzontem.
W sumie widziałem ich 8. te późniejsze mijały mnie  nieco od zachodu.
Ostatni znikł ok. 30-40st w kierunku N-W z mojego miejsca  obserwacji, gasnąc i rozbłyskując kilkakrotnie zanim zgasł ostatecznie.
Po paru minutach, gdy emocje opadły sprawdziłem godzinę była 22.08.
Nie wiem i ile to mogło trwać, myślę że od mniej więcej od 21.45 do 20.05
Od razu skojarzyłem to zjawisko z upadkiem satelity UARS, ale podobno on spadł zupełnie gdzie indziej i o innej porze. Może  miałem szczęście obserwować ostatnie jego fragmenty?

Pozdrawiam wszystkich.

12" f/5,  MTO, 10x50
Odpowiedz
Twoja obserwacja jest wiarygodna. Mam podobną informację z obserwacji dziwnych świecących obiektów, którą przeprowadził znajomy w tym samym czasie co piszesz w Olesznie k/Włoszczowy, podobno nawet jest to uwiecznione na foto, podpytam go o więcej szczegółów i napiszę info później...
SBIG ST2000XM - ED80 - HEQ-5 SynTrek - Lunt LS60THa DS50
Odpowiedz
Smile Coraz czesciej mozna zaobserwowac opisane zjawisko na naszym niebie, sam bralem udzial w takiej zabawie i powiem ze jest  8) Tylko prosze zachowac przy tym troche zdrowego rozsadku i rozwagi zeby nie podpalic chalupy sasiadowi lub czegos innego itp itd!

To na pewno nie byl satelita UARS ani zaden inny satelita...., choc tutaj mozna sie naprawde nabrac, ze widzimy cos nadzwyczajnego na naszym niebie... Wink

To chyba ostatnio jakas moda i trend, ze na naszym niebie coraz czesciej pojawiaja sie balony wlasnej konstrukcji na ogrzane powietrze ktore do zludzenia przypominaja lecace UFO lub spadajace satelity czy meteory...
Balony na ogrzane powietrze maja naprawde rozne ksztalty, kolory, rozmiary i konstrukcje. Czasmi potrafia zawisnac w jednym miejscu a czasami do zludzenia swoim przelotem przypominaja lecacego satelite, potrafia osiagac naprawde duze wysokosci i predkosci przelotowe w zaleznosci od konstrukcji, pogody i wiatru...

Opis idealnie pasuje do termicznego balonu tak wiec obstawiam na to....
Wlasciwie to bez wychodzenia na specjalne zakupy kazdy moze skonstruowac taki balon sam w domu w ciagu kilku minut..., moze dlatego ze wzgledu na swoja prostote i latwosc wykonania ciesza sie coraz wieksza popularnoscia i coraz czesciej sa widoczne na naszym niebie.  Wink
KRZYSIEK .... !!!
Odpowiedz
HI

To raczej na pewno były chińskie lampiony.
W nocy jak się wypuści kilkanaście to z dużej odległości wyglądają jak jakaś formacja UFO.

pzdr

Obecnie HEQ5 Pro, SCT8", MTO, nasadka bino i jakieś tam szkiełka Smile
Odpowiedz
Tak, przekonano mnie , że to lampiony. Ktoś widział lampion, który wyglądał tak samo jak to co narysowałem. (w wątku na Astromaniaku). Dziękuję wszystkim za wyjaśnienia.
Pozdrawiam
12" f/5,  MTO, 10x50
Odpowiedz
heh w tym miesiącu widziałem kilka takich lampionów.Faktycznie wyglądały jak ufo.Ostatni raz widziałem je wczoraj.Przez lornetkę wyglądają tak jak w opisie  wyżej ;D 
,,Cóż piękniejszego nad niebo,które otacza wszystko co piękne'' Mikołaj Kopernik
Odpowiedz
Z informacji jakie przekazał mi znajomy, obiektów było ok. 26, koloru pomarańczowego. Obserwację przeprowadził ok. 23.26 czyli ok 90 min później od kolegi z Beskidu. Obiekty były na wysokości ok. 30-40 stopni i przemieszczały się z kierunku NE - N -  NW. Taka trajektoria raczej wyklucza URASa. Mając na uwadze że była to sobotnia noc (wesela, imprezy itp) można z niemal całkowitą pewnością założyć że były to obiekty ziemskiego pochodzenia o których piszecie wyżej...w sumie to dobrze bo jakbym przegapił taki szczególny event  jakim z pewnością była deorbitacja, to bym raczey nie wytrzymał nerwowo.

Pozdrawiam
SBIG ST2000XM - ED80 - HEQ-5 SynTrek - Lunt LS60THa DS50
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości