Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Supernowa w M101
Witam,

Supernowa SN 2011fe została odkryta 24 sierpnia w M101. W momencie odkrycia jej jasność wynosiła około 15 mag, ale w kolejnych dniach bardzo szybko rosła i obecnie jest to najjaśniejsza supernowa dostępna do obserwacji z naszej szerokości geograficznej od 1954 roku!!!
Przed chwilą obserwowałem ją w 20 cm teleskopie, a jej jasność oceniłem na 9.8 mag. Na bezksiężycowym niebie poza miastem byłaby widoczna w lornetce 10x50 bez większych problemów.

Pozdrawiam
Piotrek Guzik
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
Próbowałem ją dzisiaj w nocy (ok. 1:30) obserwować za pomocą lornetki 10x70. Niestety M101 a i tym samym supernowa znajdowały się bardzo nisko nad horyzontem. Zakończyło się na tym, że nie dostrzegłem nawet M101. Jak dzisiaj pogoda jeszcze pozwoli, wybiorę się w jakieś miejsce odcięte od latarni, żeby tuż po zmierzchu astronomicznym się na nią zasadzić.

P.S. Supernowa cały czas nam jaśnieje... oby to potrwało jak najdłużej.  8) Ale ciii... nic nie mówiłem. Wink

EDIT:
Latarnie latarniami, tej naturalnej przecież nie da się uniknąć.  :-\ Chyba sobie dam dzisiaj spokój z pisaniem na forum... jeszcze jestem na wpółprzytomny po dzisiejszej nocce.  :-X
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
...no właśnie, ta naturalna latarnia świeci coraz mocniej, co mnie też zniechęca do prób !

Oj, Predator ! Jedna nocka i klapa z kondycją? Co za młodzież teraz mamy ! ???

Smile

Odpowiedz
Musiałem rano wstać... bo wykopki.  ;D
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
(07.09.11, 13:55)zbignieww link napisał(a): ...no właśnie, ta naturalna latarnia świeci coraz mocniej, co mnie też zniechęca do prób !

Smile

Ja miałem piękną pogodę, niestety Księżyc był mi reflektorem Undecided Przez lornetkę supernowej nie było widać, podjąłem więc próbę fotorejestracji w szerokim polu i... M101 ledwo  się od tła odcina (Łysy zaświetlił kadr), natomiast s-nową widać wyraźnie. Nic dziwnego, gwiazda to obiekt punktowy, a galaktyka to powierzchniowe źródło światła
[Obrazek: index.php?app=core&module=attach&section...h_id=68009]
P.S>
Kogo wykopałeś, Maćku? ;-)
Odpowiedz
Piotrze - A gdzie to zdjęcie supernowej?  Wink

Ah Ci miastowi.  ;D Ziemniaki z hipermarketu i warzywniaka pozyskują. W dodatku czyściutkie... czasem nawet już obrane.  ;D
Odpowiedz
(08.09.11, 11:20)Predator link napisał(a): Piotrze - A gdzie to zdjęcie supernowej?  Wink

Ah Ci miastowi.  ;D Ziemniaki z hipermarketu i warzywniaka pozyskują. W dodatku czyściutkie... czasem nawet już obrane.  ;D

Ano na myślowym przecięciu tych dwóch pomarańczowych linii, na lewym skraju ledwo widocznej chmurki (M101). Niestety, w zależności od monitora wyniki mogą być różne.

P.S.:
do hipermarketu idę jak na ścięcie ;-) .
A co do miastowych w ogóle: to nie toleruję jak mi się podczas obserwacji (w polu) między nogami pałętają  jakieś myszaki, lisy itp. ;-)
Miałem tak ja usiłowałem robić to zdjęcie.
Odpowiedz
Wcześniej nie chciało mi się zdjęcie załadować.
Odpowiedz
A oto krzywa jasności SN 2011FE z obserwacji przysłanych do bazy SOGZ PTMA:

[Obrazek: wykres.php?id=2804&ilosc_dni=25000&data_...krokusred=]
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości