Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
C/2009 P1 Garradd
W końcu udało mi się ustrzelić Garradda.
Z braku wypadów obserwacyjnych musiałem próbować z balkoniku. Wczoraj niebo było przejrzyste. Mimo iż siedzę blisko centrum Nowego Sącza, to nie narzekam. Ogródek, drzewka i kilka domów całkowicie zagradza mnie od bezpośrednich świateł z sodówek. Jak się oczy przyzwyczają to i wieszak w dobrą noc gołym okiem majaczy.

Niestety mam do dyspozycji tylko zachodnią stronę nieba. Jak się nie ma co się chce, to się chce co się ma Smile
Wczorajszy Garradd. Nie powalił mnie, ale po dłuższym lukaniu, obiekt całkiem pozytywny.
Mój osobisty wyznacznik ze względu na warunki sprzętowe i obserwacyjne zawsze jest taki sam: Jak obiekt można przeoczyć, albo jest na granicy percepcji to nawet się za niego nie biorę Big Grin Na szczęście Garradda nie da się przeoczyć. Mimo, że zwiewny, to bez problemu zauważalny, także przez lornetkę (jak się na 100% wie, gdzie szukać).

Pierwszy szkic, to moja wersja.
Ale wiadomo, różne są monitory. Jakby ktoś w mojej wersji nie widział komety, to proszę zobaczyć wersję "uwydatnioną". Wydaje mi się, że na ciemnych monitorach, gdzie kometa ginie w tle, druga wersja będzie w sam raz.

pozdrawiam

Załączone pliki Miniatury

SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
Wimmer - po szkicu widać, że warunki u Ciebie nie są powalające na kolana. Wygląda na to, ze uchwyciłeś jądro kondensacyjne i niewielki fragment otoczki zewnętrznej + początek warkocza. U mnie wczoraj kometa w lornetce 10x70 rysowała się znacznie lepiej. Poza centralnym zagęszczeniem można było uchwycić sporo zewnętrznej części komy. Natomiast samo centralne zagęszczenie miało charakter gwiazdopodobny, lecz to już wynika z różnicy powiększenia.

Generalnie szkic jest super. Koniecznie wybierz się pod ciemniejsze niebo i podejdź jeszcze raz do tego obiektu. Smile

pozdrawiam!
MaciekM
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
Zdaję sobie z tego sprawę.
Patrząc wczoraj na kometę odniosłem właśnie takie wrażenie, jak to opisujesz; że patrzę tylko na centralne pojaśnienie i ledwie widzę zaczątek rozszerzającego się warkocza. I że tej komety powinno być więcej.

Ale powiem Ci szczerze, Maciek, że biorąc pod uwagę moje ostatnie możliwości wyskoczenia pod dobre, ciemne niebo, bałem się, że w ogóle nie zdążę zobaczyć Garradda. I że umknie mi tak jak Lulin, na którą nawet nie spojrzałem z braku szans, czasu, dobrego nieba itp. Więc rzuciłem się wczoraj jak głodny lew na gazelę  ;D
Jeżeli tylko uda mi się wyskoczyć gdzieś pod ciemne niebo, zanim kometa poleci w pi... w przestrzeń kosmiczną  ;D to zadbam o szkic.

pozdro!
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
;D Spoko. Gazela ta będzie widoczna jeszcze spory czas na naszym niebie. Jeszcze na Zimowym Zlocie się nią zachwycać będziemy. Big Grin
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
(02.09.11, 20:00)Predator link napisał(a): ... Jeszcze na Zimowym Zlocie się nią zachwycać będziemy. Big Grin
Nie zdawałem sobie z tego sprawy... Powaga.
Łeeeee to po co ja się tal spinałem  ;D
No to jeszcze sobie spokojnie ją obadam.
Odpowiedz
Wczorajszy wypad na działkę do Wojtka - @pladala zaowocował nowym spojrzeniem na kometę, i nowym szkicem.
Warunki nie były bardzo dobre, spora wilgotność, jakaś mgła nad horyzontem. Powietrze stało w miejscu. Jednak o wiele lepsze niż panują u mnie pod domem. Na obrzeżach Nowego Sącza niebo wygląda lepiej. Nawet Droga Mleczna się przebijała

Wrażenia jakie zyskałem patrząc na Garradda pod ciemniejszym niebem: komety jest więcej. Nie jest to duża różnica, ale zauważalna. Widać więcej otoczki. Słaby warkoczyk majaczy nieco mocniej. Widać więcej z tego "rozszerzenia" za głową komety. A przede wszystkim przebija się niewielkie jądro komety, które przypomina rozmazaną gwiazdkę.
Miło, ale i tak marzę, aby zobaczyć ją pod iście smolistym niebem. Wydaje mi się, że moją aperturą nie wyciągnę już wiele, pewnie znów trochę więcej otoczki. Ale poczekamy - zobaczymy Smile

Znów dwie wersje. Pierwsza moja, tak jak widzę to na moim monitorze. Druga nieco rozjaśniona, dla ciemniejszych monitorów. Drugą wersję bierzemy pod uwagę tylko wtedy, jeżeli w pierwszej prawie nic nie widać. Proszę nie traktować jej jako wyznacznik jasności tej komety dla podobnej apertury Wink

Załączone pliki Miniatury

Odpowiedz
No Olo. Znacznie lepiej.  8) Pod ciemnym niebem, w swoim SCT 5" powinieneś już dostrzec kometę w całej okazałości (no może prawie całej Wink ).

Dzisiaj postaram się też ją nabazgrolić. O ile wena mnie do nocki nie opuści.  ;D
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości