Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Księżyc i Jowisz w dzień, przez lornetkę
#1
Hej.
Ostatnio wraz z Pawłem Be i Bodim zrobiliśmy sobie krótką sesję obserwacyjną za dnia.
Dysponowaliśmy lornetką Bodiego, Tento 20x60, na żurawiu.
Prócz oczywiście Słońca widać było też Księżyc (godzina około 11tej).
Na pierwszy rzut poszedł Księżyc. Zrobiłem na szybko szkic z tego zdarzenia.

Potem ktoś wspomniał, że Indianie mówili, że w za dnia można również oglądać planety

Po szybkim zerknięciu na Stellarium, odnalezienia niewidocznego Jowisza podjął się Bodi. I znalazł.
W lornetce i za dnia Jowisz nie wyglądał okazale. Jednak sam fakt dostrzeżenia go w trakcie słonecznego dnia wydaje się dość ciekawy.

Potem Paweł podjął wyzwanie i odszukał także Wenus, która znajduje się obecnie bardzo blisko Słońca. Więc spore było to ryzyko. Udało mu się, ustawiając się z lornetą tak, aby wieża kościoła, który znajdował się niedaleko nas, zasłoniła Słońce. W tym przypadku nie robiłem szkicu, bo i po co  Dużo blasku i jasny "punkt" jako Wenus.

Jednakże zachęcony obserwacją Jowisza za dnia, postanowiłem, że spróbuję się na niego zasadzić przy pomocy teleskopu, i stosując kolorowe filtry, uzyskać jakiś detal na tarczy. Ciekawe, czy się uda.

W załącznikach jest też zrzut ekranu ze Stellarium, w jakiej odległości od siebie znajdowały się owe dwa obiekty. Szkice wykonane ołówkiem, a następnie edytowane w GIMPie, dodany kolor, wyrównanie, inwersje i drobne poprawki.

pozdrawiam


Załączone pliki Miniatury
           
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości