Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ruda zaraza
#1
Co to mogła być za substancja, którą Kurek dosypał do wody w odcinku Ruda Zaraza?
pH spadło więc jakiś kwas w proszku. Kwas cytrynowy, witamina C?  Powiedział, że zimą tego na drogach nie brakuje. Białe i zimą na drodze, no to chyba śnieg. Kwaśny śnieg??? Poza tym to nie wyglądało na śnieg... Ktoś wie, co to mogło być?

(piszę w tym wątku, bo nowego chyba nie mogę założyć)
Odpowiedz
#2
Może zwykła sól a odczyn spadł bo wcześniej był kwaśny?
oko sowy słucha śniegu życie umyka
Odpowiedz
#3
Podobno zimą posypuje się ulice piaskiem z solą kuchenną. Kurek mówiąc, że "szczególnie w zimie na drogach tego nie brakuje" zasugerował, że to właśnie ta sól. Ale to nie mogła być sól kuchenna, bo ta sól nie jest kwaśna. Odczyn wody w zlewce był obojętny (pH 7), po dosypaniu niewielkiej ilości białego proszku zrobił się kwaśny (pH 3.5). Oczywiście oprócz jakiegoś kwasu w proszku (wymieniłem dwa takie w poprzednim poście), mogła to być sól mocnego kwasu i słabej zasady, bo takie sole mają odczyn kwaśny, ale na pewno to nie było NaCl. Nie rozumiem, co Andrzej Kurek chciał tym eksperymentem pokazać.
Odpowiedz
#4
Stawiam na mocznik. Wiem, że zimą posypywało się (a chyba i nadal się posypuje) ulice mocznikiem lub mieszanką zawierającą mocznik.
Odpowiedz
#5
Wodne roztwory mocznika są obojętne. Czy do soli drogowej dodaje się mocznik? Może... Natomiast na pewno dodaje się chlorek wapnia CaCl[sub]2[/sub]. Więc może to chlorek wapnia. Ale czy chlorek wapnia nadaje wodzie odczyn kwaśny? Nie wiem, nie znam się na  chemii. Raczej powinien być obojętny, bo to sól mocnego kwasu i całkiem mocnej zasady.
Odpowiedz
#6
Chlorek wapnia nadaje lekki odczyn zasadowy (pH 8-9).
Teleskop TAŁ1 - Mizar, lornetka Tento 10x50, Nikon 7x50.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości