Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jasne komety na drugą połowę 2011 roku
Nie mogę się doczekać kiedy ta kometa Elenin zahaczy  o plejady.
,,Cóż piękniejszego nad niebo,które otacza wszystko co piękne'' Mikołaj Kopernik
Odpowiedz
Z komety Elenin nic już praktycznie nie zostało Wink
Zestaw: SkyWatcher SCT 11" * Basler Ace, DSI III Pro * itd. WWW: Moja strona astro
Odpowiedz
Dziś przed świtem wybrałem się kilkanaście km na wschód od Krakowa, w celu sprawdzenia, czy kometa 45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova jest widoczna w lornetce 10x50. Około 4:40 byłem na miejscu - niebo było bardzo dobre, gołym okiem w okolicach zenitu było widać gwiazdy do 7.0 mag, w okolicach komety około 5.0 mag. Kometa znajdowała się na tle światła zodiakalnego, które było całkiem nieźle widoczne, a dodatkowo zaledwie 3 stopnie od niej świecił Księżyc (niecałe 2.5 doby przed nowiem). Jakby tego było mało, kometa była mniej niż 10 stopni nad horyzontem. Pomimo tego kometa była bardzo dobrze widoczna w lornetce 10x50. Była nieco jaśniejsza od 7 mag, malutka (~4') i mocno skondensowana (DC=8). W najbliższych dniach warunki do jej obserwacji będą się poprawiać, a jej jasność powinna przez kilka dni pozostać na podobnym poziomie, później jednak będzie spadać.
Kometa 45P była pierwszą kometą, którą kiedykolwiek próbowałem dostrzec - w 1995 roku znalazłem w Wiedzy i Życiu efemerydę dla niej, z której wynikało, że w grudniu powinna świecąc w Koziorożcu mieć około 8 mag. Jednego wieczoru przed świętami poszedłem ją nawet szukać, jednak ze względu na słabe warunki - niewielka elongacja, jasne niebo - nie miałem szans jej dostrzec, zwłaszcza że jedyna mapa nieba jaką dysponowałem to była obrotowa mapa nieba z gwiazdami do około 5.5 mag.
Udało mi się ja natomiast dostrzec w 2001 roku, kiedy zasadziłem się na nią z 15 cm teleskopem bez wielkich nadziei, jednak okazało się, że jest całkiem nieźle widoczna - około 10 mag i mocno skondensowana. Kilka dni później nie byłem już w stanie jej dostrzec.

Co do komety C/2010 X1 (Elenin), to niestety wygląda na to, że nic z niej nie zostało - na zdjęciach z SOHO nie jestem w stanie jej wypatrzeć.

Pozdrawiam
Piotrek
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
heh ,myślałem że dojdzie do spotkania z m45 8),ale trudno.A dzisiaj rano około 5:50 łysy fajnie wyglądał.Pooglądałem go sobie przez mojego Newtona Smile
,,Cóż piękniejszego nad niebo,które otacza wszystko co piękne'' Mikołaj Kopernik
Odpowiedz
(25.09.11, 06:17)PiotrGuzik link napisał(a): Kometa znajdowała się na tle światła zodiakalnego, które było całkiem nieźle widoczne, a dodatkowo zaledwie 3 stopnie od niej świecił Księżyc (niecałe 2.5 doby przed nowiem).
Astro kumulacja  Wink
[Obrazek: Dariusz-Dorosz-6a_1317007493.jpg]
Canon 40D + 2.8/135mm, ISO 800, eksp 8s, Żabików
Celestron 114/900 SkyWatcher 200/1200 Luneta Tourist 6
Odpowiedz
Ładna fota,może doradzicie mi czym i kiedy obserwować kometę 45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova ?   
Odpowiedz
Kometę aktualnie można obserwować tylko 1.5 - 2 godzin przed wschodem Słońca - świeci wtedy nisko nad wschodnim horyzontem. Co do sprzętu, to żeby ją dostrzec, wystarczy lornetka 10x50, ale w lornetce wygląda tylko jak niezbyt jasna, lekko rozmyta gwiazdka. Generalnie im większy instrument, tym lepiej będzie ją widać. Zdecydowanie jednak najważniejsze jest miejsce, z którego będziesz obserwował i warunki atmosferyczne. Jeśli niebo będzie zamglone, możesz w ogóle jej nie dostrzec, również obserwacje z miasta oraz z jego zachodnich okolic będą co najmniej znacznie utrudnione.
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
Dzięki,mieszkam poza miastem, a właściwie to na jego obrzeżu :-\ .Warunki do obserwacji nie są rewelacyjne ale spróbuję,może coś zobaczę Smile    
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości