Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
upgrade lunety ZRT 457
Zakupiłem właśnie lunetę ZRT 457 i chciałbym dokonać jej upgrade'u z elementów z Astrokraku. Pytanie tylko czy astrokrak jako firma działa w tej chwili, czy ma urlop? Wink Problem polega na tym, że od początku tygodnia nikt nie odpisuje na maile, a jeszcze w piątek dostałem odpowiedź od JanuszaP. Widziałem tu gdzieś przewijający się wątek z jakimś głosowaniem na temat jego powrotu Wink Czy to jedyna osoba w Astrokraku czy jest jeszcze ktoś? Wink
No ale wracając do tematu - czy ktoś z forumowiczów dokonał już takiego upgrade'u? Wiem, że potrzebna jest złączka kątowa 45 lub 90 stopni (właśnie - która wygodniejsza? 90?) i tulejka łącząca ZRT ze złączką. Potem już tylko okulary 1,25". Słyszałem, że max powiększenie lunety może wynieść 114x z okularem 4 mm. Czy to może być powiedzmy Plossl Soligora z oferty Astrokrak, ten za 95 zł? I na koniec 2 pytania do kogoś, kto robił lub kupił już tę lunetę po upgrade - w którym miejscu wykręca się standardowy okular lunety? Czy tuż przy tubusie, pozostawiając tylko sam tubus z obiektywem, czy też kawałek dalej, po elemencie do ustawiania ostrości? I czy jest konieczna jakaś operacja wiercenia w tubusie? Podejrzewam, że nie, bo sprawę załatwia chyba tulejka łącząca. Pytam, bo widziałem na rosyjskiej stronie podobny upgrade, z tym, że tam, zdaje się, wykorzystano do połączenia złączki kątowej z tubusem zwykły wyciąg okularowy z teleskopu: http://scope.narod.ru/invandy/zrt.htm
Odpowiedz
Uzbrój się w cierpliwość. Janusz, jak i wielu Forumowiczów, jest aktualnie na "zlocie" na polanie Kudłacze i powróci do Krakowa za kilka dni.

Głosowanie zaś nad jego "powrotem" dotyczy tutejszego forum, a nie zatrudnienia we własnej firmie Smile
Dariusz Żołnieruk, Gdynia: 54°32'54,62"N , 018°32'04,78"E<br />tel.: 505-83-46-84<br />refraktory: tuningowany Sky-Watcher 120/1000 z nasadką bino Max Bright BP i Astrokrak "Pronto" 66/400, lornetki: BPC Tento 20×60 na "żurawiu", Vivitar 10×50 i BPC2 Tento 7×50
Odpowiedz
Mam nadzieję, iż macki admina nie sięgają tak daleko ;D
Odpowiedz
Nie trzeba wiercic wykrec tylko stary okular a w to miejsce nalezy wkrecic zlaczke. Za pokretlem ostrosci.
45st da obraz ziemski a 90st. odwrocony prawo/lewo.

Kolega ma zrt z 45st. i zoomem lantanowym (750zl) i obrazy w porownaniu do poprzedniej konfiguracji sa oszalamiajace. Patrzylem tez przez zrt z okularem mikroskopowym 17mm (30x) i jak dla mnie rewelacja.
Kolega i ja uzywamy lunet na ptaki, co do gwiazd spodziewam sie, ze tez przezyjesz szok, zwiazany zwlaszcza z wygoda obserwacji.

Nie wiem czy zrt pojdzie z okularem 4mm, czy nie lepiej z barlowem, ale niech sie astronomowie wypowiedza.

Upgrade jest zdecydowanie oplacalny (postep jakosci/cena) jakikolwiek bys potem okular zastosowal.
Odpowiedz
Witam!
Mam taką lunetkę robiną w Astrokraku i traktuję ją jako najmobilniejszy sprzęt wyjazdowy.
Przy dobrej pogodzie okular 4 mm daje całkiem niezłe obrazy, próbowałem nawet lantana 3.8 mm, tez było całkiem dobrze, ale to już kres jej możliwości.
Z barlowem zaś mam niezbyt udane obserwcje , zbyt dużo "zakłóceń".
Najlepszy wydaje być się zoom 8-24, tak jak to opisano wyżej.
Gdybyś sam próbował przeróbki musisz jeszcze pamiętać o maksymalnym wkręceniu soczewki obiektywu ( złączka wydłuża ci odległość)
Odpowiedz
Kolego Jacku 44, to czemu nie wpiszesz w stopke że masz ZRT 457. Zawsze to łatwiej jest zapytać kogoś kto juz posiada ten sprzecior.
Zauważ, że wiara się chwali tym co ma.
Pozdrawiam Adam z Dolaszewa
Odpowiedz
Witam!
Masz rację Adamie, już to naprawiam Jacek
Odpowiedz
Jest tylko jeden problem ten ZOOM kosztuje więcej od ZRT Smile miałem ZRT po słynnym ulepszeniu i było to całkiem fajne ale okular 10mm to był max. co tam się nadawał .
Odpowiedz
Może ulepszenie nie było najlepsze, a może miałeś tzw. egzemplarz bazarowy....
Przy dobrym seeningu i okularze 4mm z powodzeniem obserwowałem - pasy na Jowiszu, pierścienie Saturna z przerwą Cassiniego, Marsa z czapą polarną i zarysem "kontynentów", Fazy Merkurego i maleńką zieloną tarczkę Urana, nie jest to chyba najgorzej jak na taką małą lunetkę.
Odpowiedz
Cześć,

Mam juz druga ZRT. Pierwsza miała potworny astygmatyzm i dawała dobre obrazy do ok 60x.
Ta nowa ma super obiektyw. Jest tylko lekko przekorygowana abberacja sferyczna no i troche chromatycznej. 114x z okularem 4mm to standard. Krazki dyfrakcyjne idealnie okrągłe. Bardzo fajny sprzęt. Stosunek jakosci do ceny wprost niesamowity.

Wnioski. W przypadku ZRT jakość zależy od egzemplarza.
Jedne są dobre inne nie.

Jeżeli ktos trafił na ta dobrą to naprawdę warto przerobić.

I jeszcze jedna obserwacja praktyczna. Rurka od wyciagu w ZRT czesto opada. Wtedy lunetka sie rozjustowuje. Widac to na krażkach dyfrakcyjnych przy duzym powiekszeniu, zmieniaja sie w małe kometki. Ja dorobiłem do możliwoisć justowania do złaczki katowej soligora. Dzieki temu jestem w stanie dokładnie i szybko skolimowac lunetke (chocoaz własciwie kolimowałem ja raz i cały czas jest OK).

Tym egzemplarzem Epsilony lutni rozdzielają się łatwo przy 114x.

Pozdrawiam
Mirek D.

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości