Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ZX Spectrum +3 i astronomia ?
Oj dobrzy ludzie jak ja wam sie odwdziecze ? :Smile
Na pewno jestem w jakiejs rozsadnej kwocie zadoscuczynic wam finansowo. Napiszcie prosze na PRIV co od kogo za ile. Jeszcze raz wielkie dzieki.

PS ja nie zbieram starych komputerow ale mam ich kilka. Kupuje je czasem bo czuje do nich duzy sentyment. Od razu przypominaja sie lata ktore bezpowrotnie minely. Niestety dopiero teraz Teraz gdy te komputery ze starosci stanialy moge sobie na nie pozwolic. Wtedy kiedy byly na topie moglem o nich tylko pomarzyc Smile
Odpowiedz
Software na ZX Spectrum z innej beczki

Wpadl mi do glowy taki pomysl aby zamiast magnetofonu w spektrumnie do zaladowania softwareu do kompa stoswac Diskmena z mozliowscia odtwarzania MP3 podlaczonego wyjsiem audio. Na diskmenie odtwarzalbym plytke z programami nagranymi jako MP3. Oczywiscie taka plytke z softem trzeba by bylo wczesniej sobie przygotowac na PC. Kuszace w tym wszystkim jest to ze bycmoze metoda ta pozwalalaby sie uwolnic od kaset i magnetofonu oraz to ze pojemnosc tego CD jest dosyc duza i duzo programow w postaci MP3jek moznaby na nim zmiescic. CZy probowal juz ktos takiego patentu ?
Odpowiedz
Możesz spróbować ale mówie odrazu to NAJPRAWDOPODOBNIEJ BEDZIE TOTALNA PORAŻKA

MP3 to kompresja bardzo mocno stratna....

a programy na ZXa są zapisane sygnałem analogowym, którego kształt fali sygnału niesie informację a MP3 będzie to miało w d... i sobie wszystko pozmienia

możesz spróbować jedynie ze strumieniem około 512kbps

Amstrad CPC ze swoim kodowaniem 2000bps nawet tego by nie łyknoł...

ZX Spectrum ma 600bps no to moooże moooże
Lornetka 7x50 TENTO, Orion SkyView PRO 127mm Mak okurarki... www.mcarti.prv.pl *** NIENAWIDZE LINUKSÓW ***
Odpowiedz
Zawsze można nagrać zwykłe AudioCD wejdzie mniej programów,
ale przy dzisiejszych cenach płyt chyba można sobie na to pozwolić i będzie dziełać na 100%.
Odpowiedz
(12.09.03, 10:03)Grzegorz W link napisał(a):Zawsze można nagrać zwykłe AudioCD wejdzie mniej programów,
ale przy dzisiejszych cenach płyt chyba można sobie na to pozwolić i będzie dziełać na 100%.

al mi chodzi o to aby wszystko zajelo jak najmniej plytek nie dla tego ze mi ich szkoda tylko dlatego ze nie mam ich gdzie trzymac Smile
Odpowiedz
jepesli ten spectrum jest czarny,no i jest cały komputer to klawiatura no i podłacza sie go do magnetofonu....tzn. że to mam Smile mój brat chyba to kupił 10 lat temu Tongue
Odpowiedz
(31.10.03, 13:37)karolW link napisał(a):jepesli ten spectrum jest czarny,no i jest cały komputer to klawiatura no i podłacza sie go do magnetofonu....tzn. że to mam Smile mój brat chyba to kupił 10 lat temu Tongue

duze spektrumow podlacza sie do moagnetofonu a chyba wszystkie sa czarne. Trzeba niestety odczytac co jest napisane na obudowie
Odpowiedz
Wczoraj na cotygodniowym spotkaniu kółka astronomicznego (a ostatnio z braku pogody kółka wielbicieli starych technologii Wink ) wzięliśmy w obroty Michowy komputerek timex 2048 (zgodny ze spectrumną 48k). Na początku było "po staremu" czyli wgrywanie programów magnetofonem. Działa.

W takim razie przystąpiliśmy do ambitniejszego zadania. Najpierw zgraliśmy zawartość taśmy na komputer, próbkowanie 22khz, 16 bitów. Puściliśmy i komputer wczytał program. Następnie skompresowaliśmy dane do formatu MP3 (56 kbps). Chwila oczekiwania... i też działa Smile Kolejna próba już z 32 kbps niestety się nie powiodła.

Potem zrobiliśmy mały test, czyli czy program wklepany na timexie można nagrać na komputerze, skompresować i puścić w drugą stronę celem weryfikacji. Można Smile

No i teraz najambitniejszy numer. W sieci są tysiące gier i programów w formacie np. .tzx. To są gotowe programy o wielkości <48k czyli bardzo małe. Karmi się nimi emulator na pececie dzięci czemu można zagrać np. w river raid albo inną kultową gierę. Ale okazuje się że są programiki które z takich plików potrafią wygenerować plik .wav który można zapodać naszej maszynie.

Ściągnęliśmy szybko programik oraz jakieś gierki, zrobiliśmy .wav i go puściliśmy. Działał!  No i w tym momencie jest dostęp do tysięcy gierek i programów które sobie siedzą w necie i czekają aż je ktoś uruchomi Smile

No dobra, gierki gierkami, ale przecież na zx'a były programy astronomiczne Smile Znaleźliśmy kilka, z czego wybraliśmy jeden o obiecującej nazwie "Astronomer II". Wgraliśmy, podaliśmy lokalizację i czas no i pora na obliczenia. Kazaliśmy obliczyć efemerydę dla Saturna co 1 dzień dla 14 dni. Liczył z 2 bite minuty Smile A potem kazaliśmy pokazać co widać aktualnie na niebie. Po 20 minutach wyłączyliśmy go, bo było późno i jechaliśmy do domu Big Grin

Pierwszy krok został zrobiony i będą następne Tongue
Odpowiedz
Panowie jazda przednia! Wczytywanie programow na spektrumne z mp3 to sama przyjmenosc. Magnetofon i stare tasmy ida do Lamusa ale komputer zostaje po wsze czasy Smile Smile W chwili obecnej przegladam w necie stary software astronomiczny i szukam ciekawych pozycji dla spektrusia. Zamierzamy przygotowac maly pokaz "nostalgii 8 bitów" na zlocie w Borucinie !!! Smile Wszelkie propozycje mile widziane !!!! Smile))
Odpowiedz
U mnie wciaz ZX Spectrum+ lezy w szafie.

Pamietam, jak w latach '80 wbijalem godzinami algorytmy obliczania zacmien Sloca i Ksiezyca oraz pozycji planet.

Byly one publikowane bodajze w Mlodym Techniku albo w Bajtku - nie pamietam.

Potem nagrywalem wszystko na kasete i bylo :-)
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości