Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
jaki filtr ALP??
Witam,

chciałoby się zacząć może nie kopułkę ale chociażby tarasowe foty walić
jak wygląda moje obserwatorium to już widzieliście przy okazji
http://tadeoho.cba.pl/index.php?option=c...&Itemid=77
z widoków to mam tylko zachód i północ
wiadomo że nic nie zastąpi ciemnego nieba - dlatego też nie chcę porzucać kamery kolorowej na rzecz mono
wiem że to są kompromisy itd itd
na zachodzie mam Mare Natrium
a na północy Lacus Lumina
HEHEHE
ale
pytanie za 100 pkt
czy do EDka 80 złotej - bo tym na razie focę
wrzucić jakiś filtr ALP ?? jeśli tak to jaki ??
czy może po kolei - koło filtrowe i jakieś wąskopasmowe filtry

kamera to QHY8 - więc be bólu mogę se zrobić bin x2 na mono

z góry dziękui za pomoc
hmmmmm...
Odpowiedz
Mam doświadczenia z Baaderowym UHC-S (tylko z nieprzerobionym Canonem), IDAS LPS (przerobiony Canon i mój Orion SSPro) oraz Astronomikiem CLS w wersji EOS clip (oczywiście Canon, modyfikowany). Moje niebo nie jest bardzo zaświetlone - podstawowy problem to jedna sodówka (duuuuuża) na wschód od miejsca obserwacji (blisko niestety). Chowam się przed nią w cieniu zabudowań. Jeżeli powietrze jest względnie czyste to nie mam najmniejszych problemów z dostrzeżeniem Drogi Mlecznej i mam zasięg poniżej 5, ale na dłuższych fotkach sód oczywiście wyłazi.

UHC-S jest bardzo wąski (jak na tego typu filtry). Tnie całość i puszcze tylko wąski zakres wokół ciekawszych miejsc (H, O, S, itp). Tło ciemne, ale z kolorową matrycą nie dało się sensownie balansować koloru (z nieprzerobionym Canonem dominanta zielono-niebieska). Z Orionem mogłoby być lepiej, ale jak na razie nie spróbowałem.

IDAS ma odwrotną filozofię - puszcze całość i wycina szkodliwe. W moich warunkach idealny (jeżeli w ogóle używam filtra). Nieźle trzyma kolor (stosunkowo łatwo można to później zbalansować). Przy mocnym zaświetleniu może być gorzej, ale nie sprawdzałem.

Astronomik w wersji dla Canona używam z obiektywami do szerszego foto. Też nieźle, ale chyba węższy od IDAS-a, fotka leci w kierunku niebiesko-fioletowym. Skuteczny na pewno jest - w wątku o Hartley'u pokazywałem fotkę z kometą Sercem i Duszą. To był Canon 70-200L chyba na f/5. Jechałem po 10min na klatkę w kierunku mojej ulubionej sodówki i w tle nic nie wyszło.
Meade LX200, Celestron 80ED, EM-200, FSQ106, Sky90, FS60C, Orion SSPro v.1, ALccd5, PGC, EOS300D (modyfikowany), EOS6D

::www.afterdusk.pl::
Odpowiedz
Jeszcze jedno - sprawdzałeś ten tryb bin w swojej kamerze? Nigdy na poważnie tego nie wykorzystałem, ale mnie on jakoś nie przekonuje (tzn. wychodzą fotki z dziwnymi gradientami).
Meade LX200, Celestron 80ED, EM-200, FSQ106, Sky90, FS60C, Orion SSPro v.1, ALccd5, PGC, EOS300D (modyfikowany), EOS6D

Odpowiedz
ludzie jakoś dają radę Wink

http://qhyccd.com/ccdbbs/index.php?topic=1357.0
hmmmmm...
Odpowiedz

Wiem, że dają radę i dlatego pytam czy próbowałeś Smile - nie wiem, czy to co widzę u siebie to faktycznie jakiś problem i miałem  nadzieję, że zobaczę Twoje surowe fotki.

Odpowiedz
jak na razie - pierwsze podejście do M81 & M82
matryca zasyfiona na maxa - albowiem to był test guidingu
fotka strzelana przedwczoraj
Jacek jeszcze raz dzięki za miłe odwiedziny 
pozdrów Henia
;D
a wracając do tematu
6 klatek po 20 minut dało mi taki efekt - wiem poleciałem za bardzo w zieleń  Tongue

surowice zapodam ci na mejla namiary - rzucisz okiem

Załączone pliki Miniatury

hmmmmm...
Odpowiedz
niestety wszystkie darmowe hostingi piszą mi że mam Disc Quota Exceeded  ;D

więc jak by cóś FITa zamieściłem tu

http://forum.astropolis.pl/topic/35776-o...id__422966

miłej zabawy

i nie pisz mi że mam zasyfioną matrycę  Tongue
hmmmmm...
Odpowiedz

Skocz do: