Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Refraktorek SW ED 80/600 + nasadka bino WO
Z braku obserwacyjnej pogody sprawdziłem sobie jak to jest z ostrzeniem w takiej konfiguracji. Do dyspozycji miałem setowe okulary WO 20mm 66 st. i parkę pentax xf 8,5mm 60 st. W odsieczy korektor ogniska 1,6x, Barlow Ultima 2x, nasadki kątowe 2" i 1,25" 90st.

Wynik:

- ostrzy przy nasadce bino wsuniętej bezpośrednio do wyciągu, bez którejkolwiek kątówki

- ostrzy przy korektorze 1,6x wkręconym do nasadki kątowej 1,25" od strony wlotowej

- ostrzy przy Barlowie 2x wsuniętym do nasadki kątowej 1,25" po stronie wylotowej

Paleta powiększeń: 30x, 48x, 60x, 70x, 113x, 141x  Fajnie jest !

Przypadkowo przez szybę okienną upolowałem w szukaczu chyba sikorkę, huśtała się na wietrze prawie na czubku wysokiej brzozy w odległości cca 70m. Akurat miałem w wyciągu okulary 20mm i Barlow 2x, czyli power 60x. Mimo że oświetlenie kiepskie, szaro-buro i zmierzch - ptaszek wyglądał pięknie. Przedsmak tego, co będzie w dobrych warunkach. Chciałem przełożyć akcesoria na power 113x, ale nie zdążyłem...

Nie ostrzy w żadnej konfiguracji z nasadką kątową 2" . Za długa droga optyczna tej nasadki !

Smile

Odpowiedz
Witam.

Też kompletuję do mojego Oriona 80ED zestaw pod Bino.
Twój krótki acz rzeczowy opis jest bardzo pomocny - dzięki  Smile

pozdr
zibi
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości