Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jakie warunki muszą zaistnieć, aby nad Polską pojawiła się zorza polarna?
#1
Jakie warunki muszą zaistnieć, aby nad Polską pojawiła się zorza polarna?

1. Przede wszystkim Słońce musi wydzielić ogromną ilość energii(rozbłysk), która wygeneruje CME (koronalny wyrzut masy). Rozbłyski klasyfikuje się na podstawie pomiaru strumienia emisji rentgenowskiej. Nasłabsze oznacza się literą A i kolejno B, C, M oraz X. Nas interesują tylko dwa ostatnie oznaczenia M i X (M CLASS FLARE i X CLASS FLARE), ponieważ te dają nam szanse na zaobserwowanie zorzy polarnej(na terenie Polski i innych obszarów na tej samej wys. geograficznej).

2. Następnie interesuje nas tzw. indeks Kp, który mierzy zaburzenie pola magnetycznego: (http://www.n3kl.org/sun/noaa.html)
QUIET - pole magnetyczne Ziemi spokojne, Kp<4
UNSETTLED - pole ziemskie niespokojne, Kp=4
STORM - ma miejsce burza magnetyczna, Kp>4

Aby szansa na pojawienie się zorzy nad Polską wzrosła status Kp musi mieć oznaczenie STORM [Kp 6 to stan podwyższonej gotowości Wink Zazwyczaj dla Polski jest to Kp 8].  (http://www.swpc.noaa.gov/NOAAscales/inde...eticStorms).

3. Kolejną ważną informacją jest "zasięg" zorzy.
(http://www.swpc.noaa.gov/pmap/index.html)

[Obrazek: pmapN.gif]

Czerwona strzałka wskazuje nam aktualne położenie Słońca.
Kolor wskazuje na aktywność słoneczną i co za tym idzie na zasięg(dla Polski Activity=10) . Moc strumienia wyznacza faktor n (dla Polski n>1, 2).

Jeśli wszystkie warunki zostaną mniej więcej spełnione możemy wyczekiwać wspaniałej i spektakularnej zorzy polarnej ;D (Wbrew pozorom - za Jarkiem - "zorza polarna w Polsce to nie Yeti")

źródło: http://orion.pta.edu.pl/sun/aktualne.html
            http://pl.wikipedia.org/wiki/Rozb%C5%82y...%82oneczny
            http://www.swpc.noaa.gov/
            http://www.swpc.noaa.gov/pmap/pmapN.html
Wiola/Islandia 2010
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości