Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Baader Off Axis Guider
Wszędzie na sieci można znaleźć zdjęcia tegoż ustrojstwa - zawsze z tej samej strony

[Obrazek: oag6.jpg]

Dlaczego?? tajemnica się wyjaśnia od razu po zakupie

[Obrazek: oag3.jpg]

Dokładnie TAK! To jest Celestronowy Radial Guider Smile

Cała idea guidowania poza osią optyczną jest prosta - generalnie nie wiedzieć czemu - sprzęt optyczny jest w przekroju kołem, natomiast matryce CCD czy CMOS to są kwadraty.
Mamy więc dużo wolnej przestrzeni żeby wcisnąć pryzmat, odbić kawałek światła i pozbyć się - całego dodatku nazywanego guidowaniem - czyli drugiego teleskopu. Zastosowanie to rozwiązuje problem z ugięciamii i innymi które występują gdy kamerka guidująca jest na innym instrumencie optycznym niż kamera główna (korelacja torów optycznych czy wyginanie całego zestawu na siodełku montażu że o mniejszej masie do udźwignięcia nie wspomnę).

Całość po zmontowaniu wygląda w tenże sposób

[Obrazek: oag1.jpg]

Troszkę danych słabo dostępnych w sieci

Sam OAG Baaderowo-Celestronowy - dodaje 36,5 mm do toru optycznego

Bardzo ważna rzecz - na którą zwrócił mi uwagę Adam Jesion - jeszcze raz dzięki - odległość od pryzmatu do obu matryc musi być dokładnie taka sama !!
Tenże OAG nie posiada żadnej regulacji odległości między pryzmatem i czipem kamery guidującej (bądź okularu). W zestawie są dwa malutkie klucze imbusowe-można delikatnie regulować tą wysokość ale tylko raz i na początku - na polu obserwacyjny nie wyobrażam sobie tego. Tak samo się tyczy obrotu samego pryzmatu względem osi optycznej .

Sama regulacja kąta nachylenia pryzmaciku względem toru optycznego - odbywa się trywialnie więc przedpotowo - za pomocą tejże małej śrubki bezczelnie spiłowanej na końcu w szpikulec.

[Obrazek: oag2.jpg]

Z boku widzimy śrubki mocujące kamerkę / okular guidujący w "wyciągu" 1,25".

Odległości które u mnie pomierzyłem sufmiarką wyszły od pryzmatu do końca wyciągu guidera - 57 mm. To dużo - przez co zmuszony byłem pozbyć się rozjaśniacza i wyplaskacza WilliamOptics x0,8.
OAG ma nastęujące wloty - z jednej strony męski z drugiej żeński - równowaga w przyrodzie musi być Smile

[Obrazek: oag4.jpg]

[Obrazek: oag5.jpg]

Na dole widać śrubkę - która kontruje obrotowy moduł (to w końcu jest radial guider) którym możemy szukać gwiazdki do guidowania w w obrocie ok. 140 stopni.

Wszystko idealnie współgra z produktami Baadera - więc z jednej strony wkręciłem jaskółke do wyciągu 2" a z drugiej wypadło mi idealnie - 2 x 15 mm extension tube oraz 1 x 7,5

Z kamerką AllCCd5 (QHY5) do pryzmatu mam 77 mm - tak więc do QHY8 (kamry głównej) musiałem ustawić tyle samo

[Obrazek: oag1.jpg]

Całość dzięki rozpieszczającej nas pogodzie mam przetestowaną i ustawioną na "blok naprzeciwko" - więc na końcowy rezultat zmagań z OAGiem przyjdzie jeszcze poczekać.

I tym nieoptymistycznym akcentem kończę mój króciótki i pobieżny opis Baader Off Axis Guider

Opis dostepny również na mojej WWW - dział AstroSprzęt - Baader OAG - http://tadeoho.cba.pl - zapraszam
hmmmmm...
Odpowiedz
Jest jeszcze jeden malutki haczyk w zastosowaniu OAGa  o którym nikt chyba do tej pory nie pisał . Ja akurat korzystam z TSOAG -to taki cienki 9.5 mm elemencik a bardzo przydatny no ale - Tadeo wspomniał o ustawianiu ostrosci w OAGu na polu i tu własnie zaczyna się malutki problem  ;D
Otóz filtry narrowbandowe przewaznie NIE SĄ parafokalne, co w praktyce oznacza że zmiana filtru z Ha na np. O III wymaga zdecydowanego przeostrzenia głownego chipa kamery ( u mnie w Robo jest to ok. 120 jednostek co przy światełku f/5 jest dość dużą wartością). W teorii nie ma to znaczenia - tak mi tu ktos próbował udowadniać ale.... w praktyce gwiazdki na kamerze OAG stają sie nieostre bo przecież nie tyle istotna jest odległość od pryzmatu do chipa kamery jednej i drugiej ile fakt, że pomiedzy pryzmatem a chipem kamery głownej pojawia się INNY filtr niz ten przy którym dużym nakładem sił i środków ustawilismy ostrość. Czy na to ktoś zna lekarstwo?
Temat do dyskusji oczywiscie  ;D
Mak 182/2700, FSQ-106 N, SBIG STL-11000 M, Officina Stellare Veloce RH200, EM-200. 52°25’ N   21°10’ E www.astrofun.pl
Odpowiedz
Dlaczego przeważnie nie są parfokalne? Baader czy Astronomik robią parfokalne, a to że coś aberruje to inna sprawa  ;D Ja delikatnie podnosiłem/opuszczałem kamerkę w uchwycie guidera i wznawiałem prowadzenie +/- ew. rekalibrację w PHD jeżeli kamera była ruszana/kręcona.
http://deltaoptical.pl/extender-baader-t...d1770.html - to ustrojstwo mam
http://deltaoptical.pl/adapter-baader-pl...d1778.html - a to podobne.
Zestaw: SkyWatcher SCT 11" * Basler Ace, DSI III Pro * itd. WWW: Moja strona astro
Odpowiedz
Nie Piotrek to wszystko wiemy z tym że po pierwsze mam różne filtry: Ha Astronomika a OIII i SII Badera a po drugie ja nie lubię takiej delikatnej roboty na mrozie.... ja focę sprzed telewizorka  ;D
Wiek ma swoje prawa ale i wymagania też  ;D  ;D  ;D
Mak 182/2700, FSQ-106 N, SBIG STL-11000 M, Officina Stellare Veloce RH200, EM-200. 52°25’ N   21°10’ E www.astrofun.pl
Odpowiedz
Mnie się udaje ustawić ostrość na obiektach dziennych , na nocnych nie Sad , no ale mam fajnych sąsiadów to ich pomęczę Wink
Odpowiedz
(30.12.10, 18:27)wessel link napisał(a):Nie Piotrek to wszystko wiemy z tym że po pierwsze mam różne filtry: Ha Astronomika a OIII i SII Badera
No to już problemos Smile

(30.12.10, 18:27)wessel link napisał(a):a po drugie ja nie lubię takiej delikatnej roboty na mrozie.... ja focę sprzed telewizorka  ;D
Wiek ma swoje prawa ale i wymagania też  ;D  ;D  ;D
No ja ustawiam, odpalam i zamykam za sobą balkon Wink i tylko patrzę przez okno czy PHD na zielono świeci.
Zestaw: SkyWatcher SCT 11" * Basler Ace, DSI III Pro * itd. WWW: Moja strona astro
Odpowiedz
Prawdę mówiąc chyba się jeszcze nie spotkałem żeby jakiś zestaw filtrów był idealnie parfokalny. W sumie zależy to od jakości korekcji optyki oraz oczywiście jakości wykonania filtrów.
No a tekścik bardzo ciekawy Tadzik Smile

Pozdrawiam!
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
cieszę się że mogę choć tak skromnie podzielić się wiedzą  Big Grin
hmmmmm...
Odpowiedz
z ciekawością przeczytałem ten artykuł bo interesująca wydaje się ta alternatywa dla klasycznego guidowania, ale w pewnym momencie dyskusja skręciła na temat kłopotów z ostrością w kamerce guidującej i odniosłem wrażenie, że to sprawa krytyczna. Do tej pory uważałem, że nie jest to aż tak ważne, bo mówiąc w uproszczeniu oprogramowanie guidujące ma za zadanie wyznaczyć "środek" gwiazdki i wg niej "trzymać kurs" więc czy wyznaczać go będzie z idealnie ostrej czy trochę nieostrej to nie powinno mieć znaczenia. Proszę oświećcie mnie czy przeogniskowianie związane ze zmianą filtra naprawdę ma znaczenie dla precyzji guidingu czy może tylko coś źle zrozumiałem? 
Odpowiedz
Problem jest wtedy gdy ostrość spadnie na tyle że soft guidujący zgubi gwiazdę Wink
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości