Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
C/2010 X1 (Elenin)
Mamy nową kometę - C/2010 X1 (Elenin), która ma szansę stać się ciekawym obiektem przyszłej jesieni.
Kometa została odkryta około dwa tygodnie temu przez Rosjanina Leonida Elenina. Na razie jest słaba (jest oceniana na około 19 mag). Pierwsze obserwacje sugerowały, że jest to obiekt o bardzo dużej odległości peryhelium, który nigdy nie będzie obserwowany wizualnie. Kiedy jednak pojawiły się dalsze obserwacje, okazało się że kometa przejdzie znacznie bliżej Słońca. Zgodnie z najnowszymi obserwacjami peryhelium orbity komety znajduje się w odległości około 0.5 AU od Słońca.
Najnowsze parametry orbity, które obliczył dziś Maik Meyer to:

Data przejścia przez peryhelium:      2011 Sep 11.454713
Odległość peryhelium (q):                0.487002 AU
Mimośród orbity (e):                        1.0
Nachylenie orbity (i):                      1.84273
Argument peryhelium (peri):              343.58500
Długość węzła wstępującego (node):  323.29387

Co ciekawe, te elementy wskazują, że około 18 października kometa przejdzie zaledwie 0.21 AU od Ziemi. Kolejnym interesującym aspektem jest fakt, że kometa po przejściu przez peryhelium znajdzie się w ustawieniu, które będzie sprzyjać wystąpieniu silnego efektu "forward scattering", który może zwiększyć jej jasność o kilka mag.
Obecne oceny jasności sugerują, że kometa nie jest zbyt jasna (jej jasność absolutna jest szacowana na 10 mag), jednak na razie obserwacji jest niewiele i to oszacowanie jest obarczone dużą niepewnością.
Z Polski kometa zacznie być prawdopodobnie widoczna dopiero na początku października, czyli prawie 3 tygodnie po peryhelium. Będzie się wtedy znajdować dość blisko Słońca, ale jej elongacja będzie z szybko rosnąć. Co do jasności, to trudno na razie o dokładne prognozy, niemniej jednak założenie nawet jeśli jasność absolutna komety okaże się rzeczywiście być niewielka, to dzięki zjawisku "forward scattering" może ona chwilowo stać się stosunkowo jasnym obiektem, może nawet widocznym gołym okiem. Jeśli natomiast dalsze obserwacje wskażą (jak to było np. w przypadku C/2002 V1, C/2006 P1 i kilku innych komet), że jasność absolutna komety jest większa, to może się okazać, że C/2010 X1 będzie najbardziej spektakularną kometą od czasu 17P/Holmes  może nawet C/2006 P1 (McNaught).

Pozdrawiam
Piotrek
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
No,No, ciekawie się zapowiada  Smile
NEQ6, OO UK CT8, Atik 314E, Atik 383L+
http://astronomiaamatorska.blogspot.com/
Odpowiedz
Miałem napisać o tej komecie po świętach.  Tongue Piotrek mnie uprzedził.

Te dane orbity wyliczone są w oparciu o zaledwie 56 obserwacji na przełomie 10-24 grudnia, w dodatku (jak to dla nowo odkrytych komet), są one wyliczone dla orbity parabolicznej.

Zobaczymy co z tego będzie.

Piotrku mógłbyś szerzej opisać pojęcie "forward scattering'u"?  Wink Nasza wiki skąpi na ten temat: http://pl.wikipedia.org/wiki/Rozpraszanie_do_przodu
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
Najnowsze i raczej ostateczne wyliczenia orbity komety C/2010 X1 są obiecujące. Wszystko wskazuje na to, że będziemy mieć co podziwiać we Wrześniu.  Wink

Kod:
   C/2010 X1 (Elenin)
T 2011 Sept.  9.3573 TT                                 MPC
q   0.476165             (2000.0)            P               Q
z  -0.003846       Peri.  343.8703      +0.6038911      +0.7968348
                   Node   323.2726      -0.7276950      +0.5413272
e   1.001831       Incl.    1.8428      -0.3252315      +0.2683637
From 128 observations 2010 Dec. 10-2011 Jan. 9.
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
(11.01.11, 23:22)Predator link napisał(a): Najnowsze i raczej ostateczne wyliczenia orbity komety C/2010 X1 są obiecujące. Wszystko wskazuje na to, że będziemy mieć co podziwiać we Wrześniu.  Wink

Ostateczne, to na pewno one nie są - za to z pewnością oszacowanie parametrów orbity nie ulegnie już znaczącym zmianom.

We wrześniu komety jednak podziwiać nie będziemy, bo będzie ona wówczas w fatalnych warunkach. Za to w październiku może być całkiem przyjemnym obiektem. Sugerując się bieżącymi ocenami jasności i zakładając współczynnik aktywności komety na 4.0 można się spodziewać, że kometa przez pierwszą połowę października będzie nieznacznie jaśniejsza od 6.0 mag. Dodatkowo w pierwszych dniach października można oszacować wpływ "rozpraszania wprzód" (ang. forward-scattering) na około 2-3 mag (na podstawie modelu przedstawionego jakiś czas temu przez J. Marcus'a w ICQ), co oznacza, że kometa może w tym czasie mieć jasność około 3-4 mag, choć będzie wtedy jeszcze na stosunkowo jasnym niebie.
Kometa jest jeszcze dość daleko od Słońca - przez peryhelium przejdzie dopiero początkiem września. Do tego czasu może się jeszcze wiele wydarzyć. Z jednej strony kometa może jaśnieć wolniej (np. ze współczynnikiem aktywności 2.5 czy 3.0) i wtedy w najlepszym razie będzie ledwie dostrzegalna w lornetce. Kometa jest na razie dość słaba i jasność absolutna szacowana na podstawie dostępnych obserwacji jest bliska kryterium Bortle'a, czyli minimalnej jasności absolutnej przy której powinna "przeżyć" przejście przez peryhelium. Najbardziej pesymistyczny scenariusz jest taki, że do października w ogóle nie dotrwa i nie będziemy mieli co obserwować.
Z drugiej strony dość często zdarza się, że kiedy kometa, która pierwotnie (na podstawie obserwacji CCD) wydawała się być bardzo słaba (w sensie jasności absolutnej) staje się widoczna wizualnie, okazuje się, że jest jednak znacznie jaśniejsza (tak było np. z C/2002 V1, C/2006 P1 i kilkoma innymi). W takiej sytuacji może się okazać, że jasność absolutna komety C/2010 X1 jest np. o 2 czy 3 mag większa. W takiej sytuacji kometa może stać się całkiem okazałym obiektem dla gołego oka.
Tak więc, żeby lepiej wiedzieć, czego możemy się spodziewać, pewnie będzie jeszcze trzeba poczekać kilka miesięcy.
Za kilka dni postaram się napisać więcej na temat tej komety i forward-scattering'u a także warunków jej widoczności.

Pozdrawiam
Piotrek
Krosno,  49°40' N   21°47' E http://piotrguzik.systempartnerski.pl/
Odpowiedz
http://www.encyclopedia.com/doc/1O80-for...ering.html
Odpowiedz
Przejrzałem sobie trasę tej komety.
5, 6 pażdziernika ma być na tle Plejad.
Szkoda tylko, że zapowiadana efemerydalna jasność spadnie w tym czasie już do 9 mag.
Ale zawsze to coś Smile
Pozdrawiam Artur Wargin
Odpowiedz
5/6 października według efemerydy kometa ma mieć 4mag i ma w tym czasie przebywać w gwiazdozbiorze Lwa. Nie wiem skąd wziąłeś te dane.  :Smile

BTW - w tym czasie w pobliżu (ok. 6*) będzie nam świecić inna kometka, 45P/Honda-Markos-Pajdusakova o jasności 8,8mag
Odpowiedz
PRZEPRASZAM, COŚ POKRęCIŁEM.
Nie mam pojęcia czemu wyskoczyłem z tym październikiem  ???

Na tle Plejad będzie 23, 24 listopada 2011.

Smile
Pozdrawiam Artur Wargin
Odpowiedz
No proszę Smile
O ile będzie pogoda to pewnie uda się zrobić coś ciekawego - tym bardziej, że to akurat okolice nowiu!

Załączone pliki Miniatury

UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości