Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
LIDL - nowy typ lornetki
Jeżeli jesteś totalnym laikiem to lidletka wystarczy i już jest dostępna w Lidlu za 99zł pod nazwą Auriol, ale  Nikon to Nikon-jest znacznie lepszym sprzętem od lidletki ma lepsze wykonanie, mechanikę, daje jaśniejsze obrazy i nie trzeba go tak często kolimowaćSmile i pamiętaj, że Lidletka to jednak troszkę oszukany sprzęt , ponieważ w rzeczywistości jej powiększenie to 8.5x, a nie 10x , a tą DO Entry odpuść sobie. bo do astro nie będzie to dobra lornetkaSmile
Odpowiedz
Zeby to nie zabrzmiało tak jakoś: no, w ostateczności można kupić lidletkę... - to chciałbym wtrącić, że jeśli wybierze się dobrą, nie rozkolimowaną ( bo i takie mogą tam się znaleźć ) - to sprawi dużo satysfakcji, obraz zupełnie przyzwoity. Mało tego; swego czasu miałem lidlletkę i porównałem ją z Vixenem Ultima 9x63, obie były na statywach i celowały w te same obiekty.
Naprawdę nieduże różnice a przecież cenowo to przepaść, nawet w stosunku do Nikon Action VII !
Laik moooże zauważył by różnicę w odwzorowaniu bieli i minimalnie ładniejsze gwiazdki na korzyść Vixena.

Tłumaczono na innym forum, że ta lidletka ma czynną średnicę obiektywów nie 50mm, ale 45 czy 40 - nie pamiętam. Powoduje to, że obcina się z natury gorszy obraz na obwodzie pola widzenia - stąd tak niespodziewanie dobry obraz w dobrze skolimowanej lidletce.

Jako laik możesz mieć problem z kontrolą kolimacji, może ktoś Ci na miejscu z tym pomoże, może masz znajomego co się na tym wyzna. Tłumaczenie problemu tutaj, na forum, mija się z celem - jeśli pierwszy raz będziesz miała do czynienia z lornetką.

Oprócz kolimacji warto sprawdzić mechanikę, czy nic nie grzechoce, nie poluzowane czy przeciwnie - "chodzi" za ciężko. Sprawdzić ostrzenie; zamykasz prawe oko a dla lewego regulujesz ostrość pokrętłem centralnym na jakimś dalszym obiekcie. Następnie zamykasz lewe oko a pokrętłem przy prawym okularze doregulowujesz ostrość na tym samym obiekcie. Potem patrzysz obuocznie, miało by być OK !

Oczywiście nie jest to, za tę cenę, szczyt techniki, ale może dobrze służyć. Uważać na jakieś niechciane uderzenia, upadek na ziemię i temu podobne przypadłości.

Jeśli planujesz jakiś teleskopik i "ciułasz" na niego - skontrolowana lidletka to dobry wybór na początek !

Pozdrawiam !  Smile 

Odpowiedz
Dzisiaj nabywając kolejną już w swoim życiu lidletkę rozdrażniłem ochroniarza swoim sprawdzaniem dwóch modeli, testowego i tego jaki zamierzałem nabyć. Do 100 zł lepszego sprzętu nie da się wyrwać, po krótkiej i pobieżnej obserwacji dziennej odnoszę wrażenie że obraz jest lepsiejszy od tego w poprzednim Bresserze z Lidla, choć i tam optyka była zadowalająca. Wykonanie tegorocznej lidletki może nieco in minus, ale pod względem optyki zauważam kroczek do przodu: tak na szybko - mniejszy chromatyzm i wyższa jasność obrazu.

Moim zdaniem jeśli wiemy na co się decydujemy i czego oczekujemy, lidletka jest bardzo przyjemnym w użytkowaniu sprzętem Smile Oczywiście warto ją przetestować w miarę możliwości przed włożeniem do koszyka, aby potem nie trzeba było pisać, że jest to totalny syf Wink
SW90/910, 80/400, EQ3, lidletka, DSLR Olympus E420, małpa SONY DSC-H20... polskiastrobloger.pl fb.com/hawkeyeastroblog
Odpowiedz
Ja również nabyłem lidletke.

W sklepie o godzinie 10 zostało kilka sztuk. Wypakowałem jedną sprawdziłem czy wszystko jest ok i kupiłem. Wykonanie jest bardzo dobre. Świetny patent z wykręcaniem muszli okularów. Za tą cenę naprawdę nic lepszego nie kupimy.

Z kolegą pojechałem przetestować ją w plener z Celestron SkyMaster 15x70. Optycznie jakość obrazu jest bardzo podobno. Wiadomo SkyMaster mniejsze pole widzenia i większa waga za to jest jaśniejsza.

Dziś wieczorem jak pogoda dopiszę przeprowadzę pierwszy test nocnego nieba Smile

[Obrazek: 70395039742222112506_thumb.jpg] [Obrazek: 17998710762955774614_thumb.jpg] [Obrazek: 99830255173980111584_thumb.jpg]
[Obrazek: 90034259438683253624_thumb.jpg]

Odpowiedz
[Obrazek: 62300286999931951376.jpg]

Od 16 czerwca kolejna okazja w lidlu.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości