Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Koziorożec
#1
Koziorożec
(łac. Capricornus)


[Obrazek: thumb_581_26_07_07_9_22_20.jpg]


Mitologia grecka:
W wyobrażeniach starożytnych Greków przedstawia on pół kozła, pół rybę, gdyż taką właśnie postać przybrał według nich bożek Pan, gdy wraz z innymi bogami uciekał przed potworem Tyfonem do Egiptu. Wszyscy uciekinierzy przemienili się wtedy w zwierzęta, jednak nowy wygląd Pana tak zadziwił Zeusa, że ten umieścił go na niebie.

Gwiazdozbiór:
Gwiazdozbiór jest związany z przesileniem zimowym, ponieważ równoleżnik, na którym słońce jest w zenicie podczas tego przesilenia nazywany jest zwrotnikiem Koziorożca.
Koziorożca nietrudno odnaleźć pomimo braku w nim jasnych gwiazd. Leży na linii łączącej Altaira (Alfa Aquilae) z Fomalhautem (Alfa Piscis Austrinus), a pod Wodnikiem", jest gwiazdozbiorem zodiakalnym.

Najjaśniejsza gwiazda to delta (Deneb al Giedi) o jasności 2,87 mag.
Alfa Cap- luźny układ podwójny widoczny gołym okiem. (4,2 mag i 3,57 mag)
Beta Cap- układ podwójny najlepiej widoczny przez lornetkę. (3,1 mag i 6,0 mag)
Oto fotka i nałożony na nią gwiazdozbiór, pojawi się po najechaniu na zdjęcie myszką: KOZIOROżEC

W obrębie konstelacji Koziorożca leży gromada kulista M30. Jest odległa o 26 000 lat świetlnych, a jej średnica wynosi ok. 90 lat świetlnych. Na jej brzegach można dostrzec poszczególne gwiazdy, natomiast centrum jest bardzo gęsto wypełnione gwiazdami. Jasność gromady wynosi 7,5 mag.
Życie wśród gwiazd wydaje się taki krótkie...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości