Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Orzeł
#1
Orzeł
(łac. Aquila)

[Obrazek: thumb_581_30_07_07_12_42_50.jpg]


Orzeł jest gwiazdozbiorem łatwo zauważalnym na niebie z powodu najjaśniejszej gwiazdy – Altair( 0.8 mag ) Konstelacja Orła
Znajduje się on na tle Drogi Mlecznej - znak na karcie w lewym górnym rogu.

W średniowieczu astronomowie  arabscy ( także europejscy ) nazywali Orła – Sęp w locie.


Kiedy Bogowie na Olimpie popijali swój nektar,  ambrozję, pełne pucharu roznosiła Hebe, córka Zeusa i Hery. Pewnego razu, Hebe potknęła się o coś i upadła na ziemię. Rozgniewało to ludzi i pana bogów, toteż za karę pan bogów pozbawił jej tej funkcji.
W niedalekiej przyszłości, Hebe wyszła za Herkulesa i stała się sławna. Po niej funkcję roznoszenia pucharów objął trojański chłopiec, Ganimedes, którego Zeus przemienił w  Orła  i przyniósł na Olimp. Fantazja Greków identyfikowała orła z Ganimedesem i dopatrzyła się go w letnim ugrupowaniu, już przez mieszkańców Mezopotamii.

Gwiazda Altair wraz z Wegą oraz Denebem utworzyły, oraz nadal tworzą charakterystyczną  formację trójkąta letniego.
Mały, lecz bardzo piękny gwiazdozbiór Orła,znajduje się w Drodze Mlecznej tuż pod Łabędziem jest widoczny na wieczornym niebie od  Czerwca, aż do końca roku.

Najjaśniejsza gwiazda, Altair ( z arabskiego - orzeł w locie) znajduję się tylko 15 lat świetlnych od nas. Altair jest 2x większy od naszej gwiazdy i jest od niej dziesięciokrotnie razy jaśniejsza. Altair zbliża się do naszego układu słonecznego z prędkością 26 km/s

η Aql (najjaśniejsza cefeida na niebie, jasność zmienna w okresie 7,2 doby od 3,7m do 4,4m, odległośc 650 lat świetlnych).

W Orle obserwowano w 1918 gwiazdę nową (N 1918 Aql, jasność w maksimum -1,1m, obecnie 10,8m, odległość 1600 lat świetlnych).


Cefeidy - opracowane przez Henryk.


Cefeidy, nadolbrzymy klasy F,  gwiazdy zmienne będące niegdyś i obecnie bardzo pomocne w wyznaczeniu odległości we wszechświecie. Pulsują one z zachwycającą regularnością w okresie 1 - 135 dni, zmieniając jasność od ułamka magnitudo do 2 mag. Pulsacje te są spowodowane nagłym uwalnianiem fotonów z jądra gwiazdy w momencie gdy ich ciśnienie przekroczy opór bariery zjonizowanego helu. Gwiazda w tym momencie gwałtownie jaśnieje i wkrótce zaczyna się grawitacyjnie zapadać, po czym ponownie rośnie ciśnienie strumienia fotonów - kula gazu zaczyna się rozszerzać i cykl się powtarza. W trakcie takiego cyklu zmienia się także barwa gwiazdy, co związane jest ze zmianami temperatury powierzchni.

Odkrywcą "matki" cefeid (czyli Delty Cep) był głuchoniemy młody Anglik John Goodricke w 1784 roku. Zresztą zmarł on w 21 roku życia prawdopodobnie wskutek zapalenia płuc, którego nabawił się w trakcie obserwacji tej cefeidy, co jednak mam nadzieję nie zniechęci Was do obserwacji zmiennych  . Goodricke był współpracownikiem Edwarda Pigotta, który nieco wcześniej odkrył pierwszą cefeidę - Eta Aquilae. Swoją drogą ciekawe dlaczego nazwę grupy gwiazd nadali od drugiej odkrytej cefeidy?

Ponad sto lat później Henrietta Leavitt wykorzystała odkryty przez siebie fakt zależności okresu pulsacji od jasności absolutnej gwiazdy (im większa jasność, tym dłuższy okres). Oczywiście wykorzystała do tego swój rozum i założenie, że w sąsiedniej galaktyce wszystkie gwiazdy są w podobnej odległości od Ziemi. Potem wystarczyło wykalibrować linijkę  i oceniając jasność obserwowalną można było przeliczać odległości do gwiazd i galaktyk.

Pierwszą odkrytą cefeidę możemy obserwować gołym okiem w gwiazdozbiorze Orła. Znajduje się mniej więcej w połowie podstawy trójkąta utworzonego przez Alfa (u góry), Theta i Delta Orła. Jasność zmienia w zakresie od około 3.5 – 4.4 magnitudo, jest więc wdzięcznym obiektem do obserwacji podczas letnich nocy, choćby przy okazji czekania na wpadające do atmosfery meteory J.


Małe Cuda w Orle
Nic na siłę, Wszystko młotkiem!!!!! Skylux 70/700, Zenit - E    ;]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości