Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rak
#1
Rak
(łac. Cancer)


[Obrazek: thumb_581_30_07_07_12_44_51.jpg]


Rak - Gwiazdozbiór ten przypomina wielkiego kraba, wspomagającego hydrę w boju przeciwko Heraklesowi. Jednym z bohaterskich czynów Heraklesa było pokonanie dziewięciogłowej hydry, która pustoszyła okolicę. Pomocnikiem hydry był olbrzymi krab z ostrymi szczypcami.
Gdy krab przyczepił  się do nogi Heraklesa, wówczas jego wierny woźnica Jolaos ugodził go śmiertelnie. Hydra wtedy obejrzała sie i w tym momencie Herakles wypalił jej głowę rozżarzonym drewnem. O ile odcięte głowy w okamgnieniu odrastały, to wypalone ogniem już odrosnąć nie mogły,
l tak krab chcąc hydrze przyjść z pomocą przyczynił się do jej zguby. Bogini Hera przeniosła go jednak na niebo.

W starożytności Słońce było w gwiazdozbiorze Raka przy przesileniu letnim (pierwszy dzień lata, około 21 czerwca). Przesilenie letnie jest momentem maksymalnego wychylenia kierunku osi obrotu Ziemi (23,4°) względem prostej prostopadłej do płaszczyzny orbity. Biegun północny jest wtedy zwrócony bliżej Słońca, a biegun południowy dalej.  Zachodzi 21 czerwca i jest to najdłuższy dzień w roku, w którym cień padający w południe jest najkrótszy w roku. Noc jest wtedy najkrótsza. Zjawisko to dotyczy tylko obszarów półkuli północnej na północ od zwrotnika Raka.
W momencie przesilenia letniego cały północny krąg polarny jest oświetlony Słońcem (dzień polarny), w południowym - panuje noc polarna.

Rak jest niewyraźnym gwiazdozbiorem w trójkącie utworzonym przez Polluksa, Procjona i Regulusa. Jest to najskromniejszy gwiazdozbiór zwierzyńcowy. Kiedyś Rak był najbardziej na północ wysuniętym gwiazdozbiorem.

Bardzo ciekawym obiektem w tej konstelacji jest gromada M44 zwana Żłóbek. Jest oddalona od Ziemi o 577 lat świetlnych (177 parseków). Średnica wynosi ok. 16 lat świetlnych. Wiek szacuje się na ok. 730 mln lat. Składa się z około 200-350 gwiazd. Zawiera co najmniej 5 czerwonych olbrzymów i kilkadziesiąt białych karłów. Po obu stronach Żłóbka położone są d i g Cnc, zwane Osiołkami. Osiołek południowy (Asellus australis) leży dokładnie na ekliptyce, toteż Słońce przesuwając się po niebie zakrywa ją w każdym roku. Osiołek północny (Asellus borealis) znajduje się po północnej stronie Żłóbka.
Konstelacja ta leży koło gwiazdozbiorów takich jak Ryś i Bliznięta.
Na skutek wpływu precesji (ruchu osi ziemskiej), Słońce w rzeczywistości przechodzi przez ten gwiazdozbiór w lipcu i sierpniu.

Małe Cuda w Raku
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości