Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Łabędź
#1
Łabędź
(łac. Cygnus)


[Obrazek: thumb_581_31_07_07_8_59_56.jpg]

Mitologia grecka:
Istnieje kilka mitów związanych z tą konstelacją. Pierwszy z nich przywołuje postać Zeusa, który pod postacią łabędzia sfrunął z Olimpu, aby uwieść spartańską królową Ledę. Z ich związku narodziła się Helena Trojańska, Klitajmestra, Kastor i Polluks (Dioskurowie). Kolejna historia mówi o Orfeuszu, który po swej śmierci został zamieniony w łabędzia i umieszczony na nieboskłonie tuż obok swej liry (konstelacja Lyra). Jeszcze inna legenda odnosi się do czwartej pracy Herkulesa, w której to miał on pojmać lub zabić trzy ptaki stymfalijskie, jednym z nich był właśnie łabędź.

Inaczej zwany Krzyżem Północy to  gwiazdozbiór w całości położony na tle Drogi Mlecznej. Charakterystyczny kształt krzyża tworzą najjaśniejsze gwiazdy tj.:
Deneb (α Cyg) 1,2 mag
Albireo (β Cyg) 3,0 mag (głowa łabędzia, lornetkowy układ podwójny pomarańczowo-niebieskie składniki)
Gienah (ε Cyg) 2,5 mag (prawe skrzydło)
Sadr (γ Cyg) 2,2 mag (mostek)
Delta Cygni (δ Cyg) 2,8 mag (lewe skrzydło)


Ze względu na położenie (Droga Mleczna) można tu znaleźć mnóstwo interesujących obiektów głębokiego nieba - DSów. Najbardziej popularnym jest NGC7000 Ameryka Północna, którą przy dobrej widoczności można dojrzeć gołym okiem, towarzyszy jej IC 5070 słaba mgławica Pelikan, która przy dłuższym naświetlaniu prezentuje się nie mniej okazale. IC1318 to mgławica otaczająca gwiazdę Sadr, ze względu na swój kształt zwana jest Motylem. Znajdziemy tu również obiekty z katalogu Messiera, czyli gromady otwarte M29 i M39. Inne obiekty to NGC 6992 tak zwana mgławica Cirrusowa znana również jako mgławica Veil, NGC 6946 piękna galaktyka spiralna, NGC 6826 mgławica planetarna, NGC 6888 mgławica Crescent . Ciekawostką jest Cygnus X, emituje silne promieniowanie rentgenowskie, przez co obiekt uważany jest za czarną dziurę. Ponadto warta uwagi jest gwiazda 1975 Cyg - V1500 Cyg, która wybuchła niespodziewanie w 1975 roku i była wtedy jednym z najjaśniejszych obiektów w łabędziu  osiągnęła 1,7 mag. Na koniec Szczelina Łabędzia to miejsce, w którym gwiazdozbiór dzieli się na dwie części, spowodowane jest to dużą ilością gazów i pyłów międzygwiezdnych, które osłabiają światło gwiazd w tym miejscu.

Rój meteorów związany z tą konstelacją zwany jest Cygnidami i można go obserwować od czerwca do sierpnia. Jest to jednak rój ubogi i Cygnidy zaliczaa się do meteorów sporadycznych. Jednak urządziły one spektakularne widowisko i w 1955 roku między 17-18 sierpnia można było zaobserwować około 100 meteorów na godzinę!

Warto również dodać, że najjaśniejsza gwiazda łabędzia Deneb wraz z Altair’em (Orzeł) i Vegą (Lutnia) tworzą Trójkąt Letni.


Małe Cuda w łabędziu
Canon EOS 400D | Canon 50mm 1.8 | Canon 28-80 3.5-5.6 | Sigma Zoom 100-200 4.5 | Samyang 8mm 3.5
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości