Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Psy Gończe
#1
Psy Gończe
(łac. Canes Venatici)


[Obrazek: thumb_581_03_08_07_12_28_43.jpg]


Gwiazdozbiór  Psów Gończych przedstawia dwa psy goniące Małą i Wielką Niedźwiedzicę dookoła bieguna. Prowadzi je na smyczy Wolarz.

Najjaśniejsza gwiazda w tej konstelacji to Serce Karola (łac. Cor Caroli), Alfa Canum Venaticorum. Gwiazdę tę nazwał angielski astronom Edmund Halley. Wizualnie, Serce Karola jest piękną gwiazdą podwójną dostępną dla małych teleskopów. Wokół jaśniejszego składnika krąży słabsza gwiazda barwy żółtej. Każda z tych gwiazd stanowi układ podwójny dlatego  Cor Caroli jest faktycznie układem poczwórnym.
Na uwagę zasługuje również fakt, że Cor Caroli jest potężnym, bardzo silnym magnesem, który zwraca ku nam na przemian północny i południowy biegun więc jest tzw. gwiazdą magnetyczną jak Słońce. Takich gwiazd jest na niebie więcej.

Ciekawe obiekty w tym gwiazdozbiorze to między innymi M51, czyli galaktyka Wirowa. M51 (NGC5194) ma sąsiadkę NGC5195. Razem tworzą układ podwójny. Te dwie galaktyki są faktycznie systemem wzajemnie oddziałującym - są one połączone widocznym gwiezdnym "mostem". M51 jest oddalona od Słońca o 37 milionów lat świetlnych.
M3 (Mesier 3 lub NGC 5272) jest gromadą kulistą, którą odkrył Charles Messier w 1764 roku. Znajduje się około 33.900 lat świetlnych od Ziemi i składa się z ponad pół miliona gwiazd. Jej jasność to 6,2 mag.

Prawdopodobnie najefektowniejsza gwiazda w Psach to Y Canum Venaticorum. Zwana również La Superba, jest zmienną której jasność waha się w granicach od 4,7 do 6,2 mag w okresie 158 dni. Co więcej, przygodnemu obserwatorowi rzuci się w oczy jej jaskrawe ubarwienie. Położona w odległości około 700 lat świetlnych, jest jedną z najjaśniejszych gwiazd węglowych (ang. carbon star) na nocnym niebie i świeci przejmującą czerwienią, widoczną nawet przez najmniejszy przyrząd optyczny. Tom Trusock - Small Wonders

Konstelację o nazwie Psy Gończe znajdziemy pod dyszlem Wielkiego Wozu albo jak mówią inni - pod ogonem Wielkiej Niedźwiedzicy .

dla ciekawych

Małe Cuda w Psach Gończych
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości