Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Baran
#1
Baran
(łac. Aries)

[Obrazek: thumb_581_30_07_07_12_44_01.jpg]

Konstelacja Zodiakalna

Pierwszy znak zodiaku, jest wiele legend odnośnie jego pochodzenia. Jedna z nich opowiada o tym, że Baran ukrył Odyseusza i jego ludzi, aby ci mogli bezpiecznie uciec z jaskiń Cyklopów. Dosyć ciekawą opowieścią jest ta, gdzie Dionizos przebywał na pustyni z kompletnym brakiem wody. Jednak pojawił się baranek, który pokazał mu studnię, skąd mógł on ugasić pragnienie. Wtedy Dionizos umieścił go na nieboskłonie.

Konstelacja Barana jest ważnym elementem, jeśli chodzi o astronomię. To właśnie w tym gwiazdozbiorze znajduje się punkt równonocy wiosennej.

Dane gwiazdozbioru Barana:
-Najlepszą porą do obserwacji gwiazdozbioru jest grudzień i styczeń, a także praktycznie cała jesień.
-Jeżeli mamy dobre warunki atmosferyczne i jesteśmy z dala od miejskich świateł to naliczymy ok. 50 gwiazd w tejże konstelacji.
Najjaśniejsze z nich to Hamal, alfa Arietis, (dla ciekawskich Hamal oznacza po arabsku owcę) jego jasność to 2m.
Następna gwiazda to Sheratan, beta Arietis, o jasności 2,62m i ostatnie dwie gwiazdy to Mesarthim, gamma Arietis, 3,87m i ciemny Botein, delta Arietis, o jasności 4,34m.
Warto dodać, że Mesarthim to wizualnie ładny układ podwójny.

-Być może, że w okolicach 12 listopada pojawią się meteory z roju Arietyd. Trzeba jednak być dobrze zapoznanym z meteorami, gdyż te, są trudne do obserwacji.

W gwiazdozbiorze Barana nie ma zbyt ciekawych obiektów głebokiego nieba (DS - od ang. Deep Space), a zwłaszcza takich, które można obserwować za pomocą lornetki. Jedynym takim w miarę sensownym obiektem jest NGC 772, o jasności ok. 10 magnitudo.


Punkt Barana - opracowane przez lewka

Jest związany z układem równikowym, który określa położenie ciał niebieskich na niebie. Analogicznie moża go porównać do siatki współrzędnych geograficznych na kuli ziemskiej.

[Obrazek: celestialsphere4.jpg]


Odpowiednikiem długośći geograficznej jest kąt zwany rektascensją,

[Obrazek: celestialsphere3.jpg]

a szerokości geograficznej kąt zwany deklinacją.

[Obrazek: celestialsphere2.jpg]


Punkt Barana, dokładnie mówiąc, jest związany z obliczaniem rektascensji. Jak wiadomo południkiem zerowym na Ziemi jest południk przechodzący przez obserwatorium astronomiczne w Greenwich (Londyn). Punktem, od którego rozpoczynamy mierzyć rektascensję na niebie jest Punkt Barana, w którym to punkcie ekliptyka (płaszczyzna, po której porusza się Ziema w swym rocznym ruchu wokół Słońca) przecina równik niebieski.

Słońce znajduje się w tym punkcie w momencie równonocy wiosennej, czyli 21 marca. Niegdyś punkt ten leżał w gwiazdozbiorze Barana, stąd nazwa, obecnie jednak znajduje się on w gwiazdozbiorze Ryb.


[Obrazek: 99093711.JPG]

Doatkowo - kilka grafik z Książki Przemasa Rudzia "Niebo na weekend":Układ równonocny i ruch bieguna północnego na tle gwiazd

Powodem zmiany jego pozycji  jest proces tzw. precesji, czyli zmiany nachylenia osi ziemskiej do płaszczyzny ekliptyki. (patrz opis Precesja ponizej).


Rektascensja, wyrażana jest w jednostach czasowych (godzinach, minutach, sekundach i ułamkach dziesiętnych. W ciągu jednej godziny zegarowej sfera niebieska przesuwa się o 15 stopni. Wraz z dziennym ruchem sfery porusza się również równik wraz z Punktem Barana, dlatego też rektascensja i deklinacja nie ulegaja zmianie i służą głównie do katalogowania gwiaz i innych obiektów na niebie.

Informacje i rysunki zaczerpniete z:

http://www.astronomyforbeginners.com/ast...sphere.php
http://archiwum.wiz.pl/1999/99093700.aspPrecesja - opracowane przez Awarilena

"Jak doskonale wiemy Ziemia wykonuje ruch dookoła własnej osi(ruch dobowy), oraz krąży dookoła Słońca(ruch roczny). Jednak to nie wszystko, Ziemia wykonuje jeszcze jeden rodzaj ruchu, jest nim precesja.
Oś Ziemi nie wskazuje ciągle tego samego kierunku w przestrzeni. To właśnie ruch Ziemi polegający na zmianie kierunku osi obrotu kuli ziemskiej nazywamy precesją osi ziemskiej.
Zjawisko to można wyjaśnić następująco. Przyjmujemy, że Ziemia to bryła złożona ze środkowej części kulistej, oraz okładającej wokół równika dodatkowej masy.
Przyciąganie przez Słońce i Księżyc kulistej nie wywołuje zmian w ruchu Ziemi, istotny jest tu natomiast ten dodatkowy składnik, masa rozłożona dookoła równika. Część tej masy znajdująca się bliżej Słońca czy Księżyca przyciągana jest przez nie z większą siłą niż część znajdująca się dalej. Właśnie ta różnica działających sił wywołuje nieustanne zmiany kierunku osi obrotu Ziemi w przestrzeni.
Oczywiście biorąc pod uwagę odległość Ziemi od Słońca oraz odległość nas od Księżyca, możemy prosto wywnioskować, iż większy wpływ na precesje Ziemi ma Księżyc.
W wyniku precesji kierunek osi obrotu Ziemi zmienia się około 50'' rocznie. W okresie około 26000 lat oś ziemska wraca mniej więcej do tego samego położenia. Odbiciem ruchu precesyjnego na niebie jest ciągła zmiana położenia osi świata(przemieszczanie się biegunów) na tle sfery niebieskiej, oraz związana z tym zmiana położenia równika niebieskiego. Jednocześnie zmianie ulegają punkty przecięcia się równika niebieskiego z ekliptyką, na skutek czego punkty równonocy przesuwają się na tle nieba.

Ciekawostka: Chyba każdy z nas bawił się jako dziecko 'bączkiem'. Bączek wirujący w polu sił grawitacyjnych dookoła osi symetrii, której jeden punkt jest nieruchomy może być w pewnym stopniu modelem Ziemi wykonującej ruch precesyjny. Możesz sam wykonać taki 'bączek'. Przebij tylko środek tekturowego krążka* prostopadle do jego płaszczyzny wykałaczką bądź zaostrzoną u dołu zapałką. Wprawiamy go w ruch wirowy. Bączek wiruje, natomiast jego oś(wykałaczka)zatacza stożek precesji o coraz szerszym kącie rozwarcia, i niestety po pewnym czasie(po utracie energii w skutek istnienia oporów ruchu) przewróci się. Życzę miłej zabawy

*) Aby urozmaicić nieco zabawę, proponuje pomalowanie tektury "

SW150/1200 na Dobsie, 7x50,8x30 (rozkolimowana) Baader Hyperion 21mm, KITowy okular 25mm, Baader ND5 (obrobiony) i... oczy Dobra muza tworzy dobry klimat! Relaks w czasie obserwacji! Smile Pozdrawiam, Jakub Jędrzejewski GG: 6302826 Mail: kuba.2103@gmail.com Tel. 500043154
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości