Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Herkules
#1
Herkules
(łac. Hercules)


[Obrazek: thumb_581_10_08_07_2_17_29.jpg]


Herkules - interaktywna fotografia. POLECAM Smile

   Herkules (w języku Greckim Herakles) był potomkiem władcy bogów i ludzi - Zeusa, oraz pięknej ziemianki Alkmeny, żony króla Teb. Od swego ojczyma dostał w posagu siłę i sławę. lecz  Hera, żona Zeusa, prześladowała go od urodzenia. Na nowo narodzone dziecię nasłała węże, by go udusiły. Jednak Herkules już jako dziecię był  silny i węże udusił. Gdy dorósł, wyrocznia delficka jako pokutę kazała mu podjąć służbę u mykeńskiego króla Eurysteusa, który kazał mu spełniać trudne i niebezpieczne, czasem niedowykonania zadania. Prac Było dwanaście. Herkules musiał zabijać różne potwory, strzec królewskiej trzody sprzątać itp. Najznakomitszym czynem Herkulesa było chyba wysprzątanie stajni Augiasza, do czego użył rzeki Penejos, której wartki strumień w kilka godzin wymył wszelkie brudy…..


Jedną z następnych prac, którą miał do wykonania było przyniesienie  złotych jabłkek z ogrodu Hesperyd. l to zadanie Herkules wykonał pomyślnie, lecz Eurysteus miał już względem niego dalsze plany. Po wykonaniu dwunastu zadań, aż  trzy lata spędził na służbie u królowej Omfali, gdzie ten oto  mocarz i bohater musiał pracować i ubierać się jak niewiasta. Po upływie tego czasu znowu wrócił do zwykłego sposobu życia, walczył z różnymi wrogami i dokonał wielu dobrych czynów. Kiedy w końcu,  dostał się na górę Olimp, bogini Hera pogodziła się z nim i nawet za żonę dała mu swą córkę Hebe. Zeus uczynił go nieśmiertelnym i wskazał miejsce na niebie w pobliżu Hydry, którą Herkules kiedyś pokonał.

Gwiazdozbiór ten łatwo jest zapamiętywany ze względu na wyraźny czworokąt utworzony z gwiazd epsilon, zeta, eta i pi . Leży między Lutnią a Koroną Północną.

   Gwiazda Alfa Her (Ras Algethi - Głowa Klęczącego) jest gwiazdą podwójną, oddaloną od nas o pięćset lat świetlnych. Oba jej składniki są olbrzymami. Jaśniejszy, czerwonawy, o średnicy osiem razy większej od średnicy naszej gwiazdy zmienia swą jasność nieregularnie. Zmiany jasności następują wolno i można je śledzić nieuzbrojonym okiem.
   Gwiazda Zeta Her również zasługuje na uwagę, jest to układ podwójny. Główny składnik ma żółtą barwę, natomiast towarzysz czerwoną. Okres obiegu 34,45 lat.  Separacja składników 0,7".
   
W kierunku gwiazdy n porusza się nasze Słońce wraz z planetami. Ten kierunek ruchu Układu Słonecznego względem sąsiednich gwiazd nazywamy apeksem. Szybkość ruchu w kierunku apeksu jest bardzo mała (20 km/s). Odwrotnie, szybkość ruchu Słońca i wszystkich gwiazd bliskich wokół środka Galaktyki jest duzo wieksza (230 km/s).

    Na uwagę zasługuje kulista gromada gwiazd M 13(NGC 6205), leżąca na linii łączącej gwiazdę h z z - mniej więcej w jednej trzeciej tej odległości. Można ją dostrzec gołym okiem, ale dopiero przez lornetkę rozpoznamy jej kształt przypominający głowę komety. Posługując się wielkim teleskopem rozróżnimy poszczególne gwiazdy w obszarach brzegowych. W środku gromady gwiazdy są bardzo stłoczone. Na powierzchni dziesięć razy mniejszej od powierzchni tarczy księżyca można fotograficznie uchwycić pół miliona gwiazd, czyli sto razy więcej, niż gołym okiem zobaczymy na całym niebie.
Średnica gromady wynosi 149 lat świetlnych i położona jest w odległości 20 500 lat świetlnych.
   
Dziś znamy ponad sto gromad podobnych do gromady M 13 w Herkulesie. Gwiazdy w takiej gromadzie przyciągają się nawzajem z wielką siłą, dlatego zewnętrzne oddziaływanie grawitacyjne nie jest w stanie jej naruszyć. 
W przeciwieństwie do gromad otwartych gromady kuliste są  stare i bardzo trwałe. Ich wiek ocenia się na osiem do dziewięciu miliardów lat.

M92 to następna gromada kulista z Herkulesa. Znajduje się w odległości ok. 26 tys. lat świetlnych i oddala się z prędkością 112 km/s. Średnica gromady wynosi około 105 lat świetlnych. Masę szacuje się na około 330 tys. mas Słońca.

Abell 2199. Tutaj  można znaleźć katalog kilku gromad typu AbellWink
Abell 2151
Abel 39.
Mgławica planetarna Abell 39 ma średnicę 5-6 lat świetlnych i zachwyca swą niemal idealną kulistością. Zwłaszcza jeśli zdamy sobie sprawę z tego, że powstała w wyniku wyrzucenia w przestrzeń kosmiczną materii, będącej atmosferą gwiazdy podobnej do Słońca - a więc procesu mimo wszystko gwałtownego. Reszta gwiazdy - jej gorące jądro - jest widoczna w środku mgławicy, choć zaburza nieco symetrię: z niewyjaśnionych powodów znajduje się 0,1 roku świetlnego od geometrycznego centrum mgławicy.

NGC 6210 - turtle nebula

Gromada galaktyk C1 0024 +1654 - obecnie najgęstsza znana gromada galaktyk. W jej centralnych częściach na jedną kwadratową minutę kątową przypada 70 galaktyk. Odległość gromady ocenia się na 352 miliony lat świetlnych. Na fotografii widać efekt soczewkowania grawitacyjnego.Nic na siłę, Wszystko młotkiem!!!!! Skylux 70/700, Zenit - E    ;]
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości