Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wenus, Saturn i 2 tony szronu
Hej.
To moje pierwsze w tym sezonie szkice Wenus i Saturna.
Ekipa Bliżej Gwiazd zrobiła sobie wczoraj wypad obserwacyjny, całonocny w Odernym. Nie powiem, zakrawało to na astronomię ekstremalną Smile , gdyż wielogodzinne obserwacje na takim mrozie do dość częstych nie należą. W górach temperatura osiągnęła około -20°C. Mimo to niestrudzenie prowadziliśmy obserwacje, a po półtoragodzinnej drzemce postanowiliśmy o 4 nad ranem zapolować na Saturna i Wenus - obiekty, których nie widzieliśmy od wielu miesięcy.
Mój teleskop wyglądał tak  ;D (o dziwo! Nic prócz okularu tak naprawdę nie odmówiło posłuszeństwa)

Załączone pliki Miniatury

SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
ooo... czyżby celestron zmienił barwy na białe? Big Grin

... I jeszcze szkicować w takim mrozie.  Wink To się nazywa zapał... artysta z duszą! Szkice świetne. Mróz też dał popis.  Wink
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
Fajne te szkice, takie naturalne. Przy -20 st. byłeś w stanie jeszcze rysować, to się nie mogę nadziwić. Musisz mieć jakieś bardzo dobre ciuchym żeby wytrzymać na takim mrozie.
SW Newton 200/1200, SW refraktor 120/600, refraktor 60/700, lornetka Tento 10x50 http://charonx.ownlog.com/
Odpowiedz
Dzięki.
Nie było tak źle. Byliśmy w ośrodku gościnnym w Odernym, a więc można było się ogrzać, zrobić kawkę, herbatkę.
Obserwacje trwały całą noc, ale w międzyczasie poszliśmy na drinka (bezalkoholowe 3 szt) i obejrzeć Gladiatora Smile Przed obserwacją Saturna i Wenus zrobiliśmy sobie drzemkę półtoragodzinną, a więc nie było wcale tak źle Smile
A ubrany byłem w bardzo ciepłe skarpety, ciepłe buty, kalesony, grube spodnie, bluzkę z długim rękawem, polar, ciepłą bluzę z kapturem, kurtkę puchową, szalik, czapkę i ciepłe rękawice  ;D Same obserwacje Wenus i Saturna oraz zrobienie szkiców nie trwało dłużej niż 30 minut, więc nie było problemu. Choć w nosie mi zamarzało jak oddychałem  ;D
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
Gdyby ten Wrocław był bliżej, podrzucił bym Ci, wimmerze, butelkę rumu. Ale nie tego "pospolitego" ; z szacunku dla samozaparcia i ułańskiej fantazji byłby to Key Rum  Smile
[Obrazek: 12580877906dc09230425b5a04b430aa.image.141x550.jpg]

Smile

...kurde, to nie Wrocław, tylko N.Sącz? Też daleko!  Wink

Odpowiedz
Olo szacun!
Odpowiedz
Piękna robota Smile ,podoba mi się saturn z jego  księżycami,jak żywy.Zazdroszczę pogody,zdolności i samozaparcia.
Gratulki. Smile
Odpowiedz
(05.12.10, 18:50)zbignieww link napisał(a): Gdyby ten Wrocław był bliżej, podrzucił bym Ci, wimmerze, butelkę rumu. Ale nie tego "pospolitego" ; z szacunku dla samozaparcia i ułańskiej fantazji byłby to Key Rum  Smile

Smile

...kurde, to nie Wrocław, tylko N.Sącz? Też daleko!  Wink

Stokrotne dzięki. Nigdy nie wiadomo - może kiedyś dane nam będzie uraczyć się tymże w podobnych warunkach.
pozdrawiam
Odpowiedz
Raczej już wiadomo. Dwa m-ce na wiosnę i potem w październiku jestem stosunkowo blisko N.Sącza. Ale - na szczęście dla mnie - nie będą to podobne warunki... Wink

Odpowiedz
Nie zapomnijcie o mnie,mieszkam w Grybowie Smile
Mak Orion 127-Cassegrain 80/800 Bino WO
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości