Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Twój ulubiony obiekt glębokiego nieba.
Witam.
Zakładam nowy wątek,powód?,brak pogody do sensownych obserwacji. Sad
Chcę zachęcić Wszystkich do opisania swoich ulubionych DSów,czyli jaki to obiekt,czym obserwacje były prowadzone no i co widać przez dany sprzęt. Wink
Pozdrówka.
Odpowiedz
TOM - nie chcę nic mówić, ale temat bardziej do Hyde Parku się nadaje. Wink A zakładając wątek powinieneś sam pochwalić się jaki jest Twój ulubiony obiekt DS. Wink

Pozdrawiam!
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
Moimi ulubionymi obiektami DS są grupy galaktyk z rożnych katalogów: Hickson , ARP, Abell. Duża część z tych obiektów to bardzo słabe mgiełki np. na Cloudy Nights aby zaliczyć cały katalog Hickson, zalecany jest teleskop 16-18" a prawdziwe obserwacje i tak zaczynają się od 20" wzwyż ;D.  Ale i w mniejszych aperturach można obserwować te obiekty, na pewno będzie potrzebne dobre ciemne niebo, słaba czerwona latarka i dokładne podrukowane mapy tych grup.  Laptop jak dla mnie odpada, za bardzo psuje adaptację  oka do ciemności.
Link do 32 najbardziej  interesujących obiektów z grupy Hickson, które też możemy obserwować w mniejszych teleskopach niż 16":

http://www.astronomy-mall.com/Adventures...cklist.htm

Link z gotowym katalogiem Hickson w PDF, zawiera dokładne mapy tych obiektów:

http://www.biophysik.uni-freiburg.de/Rei...son_e.html

Link do innych katalogów:

http://www.faintfuzzies.com/Downloadable...ides2.html

Jednym z moich ulubionych obiektów z grupy Hickson jest np: HCG 68. Z dziennika prowadzonych obserwacji mam wpis na temat tego z dnia 19.04.2010
Cytat:Perełką wieczoru były obserwacje grupy galaktyk NGC5350(Hickson 68). Bardzo ciekawy i interesujący widok. Jako że w atlasie miałem zaznaczone tylko 3 składniki z tej grupy a widziałem coś więcej zrobiłem szkic rejonu aby sprawdzić później w domu co widzę. NGC5350, NGC5353 oraz NGC5354 widoczne dość dobrze. NGC5355 słabsza ale nadal widoczna w patrzeniu na wprost. NGC5358 widoczna tylko zerkaniem.
NGC5350 - jasność całkowita 11.7 mag, powierzchniowa 13.7 mag - c
NGC5353 - jasność całkowita 11.2 mag, powierzchniowa 12 mag - a
NGC5354 - jasność całkowita 11.6 mag, powierzchniowa 12.2 mag - b
NGC5355 - jasność całkowita 13.1 mag, powierzchniowa 12.8 mag - d
NGC5358 - jasność całkowita 13.6 mag, powierzchniowa 12.3 mag - e

[Obrazek: hick68.jpg]
Zdjęcie pobrane z http://www.astronomy-mall.com/Adventures.../h68ch.htm

Obserwacje prowadziłem wtedy za pomocą LB 12" a moim głównym okularem był SW SWA 13 mm.
Meade LB 12”, Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6,Pentax XF 8.5, ES 6.7 i 4.7, Orto 9,7,6,5 Orion Ultrablock, Celestron polaryzacyjny, Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L Nikon Action 12x50
Odpowiedz
(04.12.10, 13:42)Predator link napisał(a):TOM - nie chcę nic mówić, ale temat bardziej do Hyde Parku się nadaje. Wink A zakładając wątek powinieneś sam pochwalić się jaki jest Twój ulubiony obiekt DS. Wink

Pozdrawiam!
Ale Powiedziałeś. Wink
A więc obiekty które bardzo lubię,to M81 i 82 w Wielkiej Niedźwiedzicy.Szczególnie M82 która jest ustawiona do nas krawędzią,widać w niej ciemne struktury w powiększeniu 50x które daje mi scopos 30mm,poza tym obie te galaktyki są widoczne w jednym polu widzenia z dużym obszarem gwiazd wokół nich.W powiększeniu 107x w okularze 14mm 100* galaktyki mieszczą się już na styk,ale M82 robi już na mnie duże wrażenie.Wyraźnie widoczne ciemne struktury,patrzę na nią zawsze kiedy tylko mam okazję. Smile
Ps.jeśli zadzie potrzeba-przeniesiemy gdzie trzeba. Wink
Odpowiedz
(04.12.10, 13:42)Predator link napisał(a):TOM - nie chcę nic mówić, ale temat bardziej do Hyde Parku się nadaje. Wink A zakładając wątek powinieneś sam pochwalić się jaki jest Twój ulubiony obiekt DS. Wink

Pozdrawiam!

Macieju nie marudź, zawsze nowy temat ożywia forum i jest wesoło ;D.

A wracając do tematu to ulubione obiekty to M42, M8 (Laguna), Veil i jasne gromady kuliste (M13, M15, M2, M3, M5 itd.)

SW Newton 200/1200, SW refraktor 120/600, refraktor 60/700, lornetka Tento 10x50 http://charonx.ownlog.com/
Odpowiedz
No niech wam ta bedzie  ;D

To żeby off-topa nie robić napiszę i ja jaki mój DS ulubiony jest.

hmmm... ulubiony DS. M51, M82  Tongue No i gromada galaktyk w Pannie, asteryzm wieszak... etc. etc. Ale przede wszystkim M42.
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
(04.12.10, 16:02)Predator link napisał(a):No niech wam ta bedzie  ;D

To żeby off-topa nie robić napiszę i ja jaki mój DS ulubiony jest.

hmmm... ulubiony DS. M51, M82  Tongue No i gromada galaktyk w Pannie, asteryzm wieszak... etc. etc. Ale przede wszystkim M42.
Nie wydaje mi się, żeby asteryzmy zaliczały się do DS, ale mniejsza a to.

Jeśli o mnie chodzi, to zdecydowanie najbardziej lubię M51. Nie widziałem jej co prawda w niczym o 'przyzwoitej' średnicy (bino125, ED80, R70/500), ale atmosfera w jakiej ją oglądałem (OZMA) i radość jaką czułem po jej znalezieniu wszystkimi 3 instrumentami sprawia, że mam do niej spory sentyment Smile

Drugie miejsce na mojej liście zajmuje M13, ale dalej już jest dość ciasno w klasyfikacji Tongue
traveler ATM 70/500 i 40D do foto
Odpowiedz
Jeśli asteryzm wieszak (i inne) to nie obiekty głębokiego nieba to w takim razie co? Układu Słonecznego? ;D Do obiektów głębokiego nieba można nawet zaliczyć pojedyncze gwiazdy (oprócz Słońca).  :Smile
Odpowiedz
Galaktyki to są fajne w zasadzie dopiero od 12". Wtedy widać wyraźnie ramiona spiralne M51, pas pyłowy w M104 i wiele innych. W mniejszych teleskopach to już takie bardziej domyślanie się pewnych szczegółów.
SW Newton 200/1200, SW refraktor 120/600, refraktor 60/700, lornetka Tento 10x50 http://charonx.ownlog.com/
Odpowiedz
Charon - szczegóły w M51 widziałem już w 130mm lustrze. Dostrzegalna była jej spiralna struktura, jednak wymagało to intensywnego gapienia się w okular i wyłapywania szczegółów.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości