Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
M57
Hej.
M57 to mgławica planetarna w gwiazdozbiorze Lutnia,pozostałość po gwieździe podobnej do naszego słońca.Oglądana przez SCT 6" wygląda jak mała szara plamka widoczna zerkaniem,w syncie 8" jest już lepiej,widać ją wyraźniej ale żeby dostrzec otworek w środku mgiełki też musimy używać metody zerkania.W takich teleskopach M57 nie wygląda imponująco,w teleskopach 12" i większych możemy patrzeć na wprost,czyli bez metody zerkania.Widać już wyraźnie że to pierścień z dziurką w środku,ja w swoim 13" widzę nawet delikatny niebieskawy zafarb.Gdy widziałem to po raz pierwszy,pomyślałem że mam coś z oczami. Wink
Ale gdy mój znajomy też to zauważył,i potwierdził że widać,ulżyło mi.
Ciekaw jestem ilu z Was widziało M57,i jakie odnieśliście wrażenia. Smile
Pozdrawiam.

Odpowiedz
Mam nieco inne wrażenia obserwacyjne. Ale zaznaczam, że często używam do jej obserwacji filtra UHC-S.
Nigdy nie miałem żadnego kłopotu z dostrzeżeniem M57 w moim SCT5" bez żadnego filtra. Zawsze wyraźnie odcinała się od tła, a najlepiej wyglądała w powiększeniach od 100x do około 160x. W niezłych warunkach widać że jest "pusta" w środku, jednak nie jest to "dziurka" a raczej "ciemniejszy środek". Natomiast w bardzo dobrych warunkach i zerkaniem dobrze widać iż jest to "dziurka". Także bez użycia filtra.
Przy obserwacji M57 ważne jest to, aby dobrze dobrać powiększenie i mieć sprawdzone na niej szkło, które zapewni dość dobry kontrast i w miarę ciemne tło.

Cytat:Oglądana przez SCT 6" wygląda jak mała szara plamka widoczna zerkaniem
Aż trudno mi uwierzyć. Wiele straciłeś. Poczekaj na lepsze warunki i daj większego powera Smile
SCT 5'' SLT GoTo, Sp-Wa 7,4; SWA58 9, LVW 13, SWAN 20, W70 25, Ultima 35, UHC-S, Moon & Skyglow i pełno kolorowych Smile ASTRO-ART.COM.PL
Odpowiedz
zgadzam się z Wimmerem. W Maku 127 z okularem 13 mm (115x) na obrzeżach Wrocławia M57 jest bardzo wyraźnym obiektem z pociemnieniem w środku. W Newtonie 180 mm pod ciemnym niebem "dziurka" wyraźnie widoczna z tym samym okularem. Sam obiekt określiłbym jako bardzo jasny i trudno go przeoczyć lub pomylić z czymś innym. Obserwacje bez żadnych filtrów

pozdrawiam
Odpowiedz
Najmniejsze w czym widziałem ten obiekt to refraktor 60/700. Miała w nim postać małej szarej plamki.

W refraktorze 120/600 i SCT 5" to już nie ma problemu, żeby dostrzec kształt obwarzanka. Kolega TOM musiał chyba obserwować pod jakimś fatalnym niebem, bo w zasadzie już niebo ok. 5 mag (podmiejskie) jest wystarczajace do obserwacji tego obiektu.
SW Newton 200/1200, SW refraktor 120/600, refraktor 60/700, lornetka Tento 10x50 http://charonx.ownlog.com/
Odpowiedz
(04.12.10, 09:13)Charon X link napisał(a):TOM musiał chyba obserwować pod jakimś fatalnym niebem.
Tak właśnie było,księżyc prawie w pełni,seing też nie najlepszy.A czy Widzieliście ten zafarb o którym wspominałem?.Zawsze mnie zastanawiał fakt,że nikt o tym nie wspominał.Przynajmniej ja się nigdy nie natknąłem na taki opis. Tongue
Odpowiedz
Wg. moich wspomnień z obserwowania M57 powiem tak ... przy kiepskim niebie i księżycu widoczna bez większego problemu. Problem jest tylko ze środkiem, na który trzeba zerkać. Przy dobrych warunkach, które już mi się zdarzyły, bywa, że widać wycięcie na środku bez patrzenia bokiem. Trzeba się tylko chwilę poprzyglądać. Mówię tu o syncie 8".
Odpowiedz
Jako że dawno nie patrzyłem na niebo (pogoda, pogoda, pogoda...) to jeśli mnie pamięć nie myli pod ciemnym niebem w 8" widać ja jako obwarzanek chyba w każdym z moich okularów.
Prawdziwy amator i jego Synta 8"; Okulary Baader Scopos 30 mm 2", Baader Hyperion 8 mm i 13mm 1,25",filtr UHC-S, Vixen Barlow 2x, zielony wskaźnik laserowy (padł) i czerwona latarka czołówka i filtr Księżycowy.
Odpowiedz
w moijej syncie 8 z lipa okularem 120x widze perscien bez zadnego problemu.. przy czym mam dobre wiejskie nieboSmile
standardowa synta 8
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości