Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ładowarka do żelowych aku
Podobno jedna z najlepszych /cena - funkcje/ ładowarek do gelowych akumulatorów, Optimate 4

http://eko-cell.pl/?ladowarki,25,5

Okazuje się, że nabijanie żelowych / i nie tylko / akumulatorów - to cała wiedza a ten automat robi to za nas... Z innego źródła dowiedziałem się zaś, że raczej nie kupować w sklepie żelowego akumulatoru 12V, w którym napięcie spadło poniżej 10 V !

Napewno wielu z nas ma swoje doświadczenia z żelowymi, może się nimi podzieli ?

Smile

Odpowiedz
ja się z żelowymi w ogóle nie certole
gdzieś wyczytałem że to to samo co kwaso ołów tylko inny nośnik w środku
i ładuję najzwyklejszym prostownikiem do akku samochodowych
nigdy nic nie wybuchło
nigdy nic się nie wybrzuszyło
odłączam jak akku zaczyna się robić ciepły - wyczuwam już wyższą temp akusa
i po zawodach - akku trzymają, uśmiechają się do mnie i już
nie zawiodły nigdy
hmmmmm...
Odpowiedz
Większość akumulatorów "żelowych" to są oczywiście zwykłe ołowiowo kwasowe, i do tego przeważnie nie żelowe, ale wykonane w technologii AGM, czyli Absorbed Glass Mat. Są oczywiście takie prawdziwie żelowe, ale to już jest kwestia utrzymania konsystencji elektrolitu, a nie materiału na elektrody. One też są ołowiowe.
A więc można je ładować również zwykłymi prostownikami.
Ja do ładowania swoich Europower-ów EC 17-12 używam wyłącznie automatycznej ładowarki
Xenotronix HPX60: http://www.xenotronix.com/products_leadacid_HPX60.php
Używam jej już około 10 lat i sprawuje się rewelacyjnie.
A tak przy okazji polecam zwracać uwagę nie tylko na ładowarkę, ale też na przeznaczenie akumulatorów. Większość projektowanych jest do tzw. pracy buforowej. Takie akumulatory pracują np w UPS-ach i są prawie cały czas podłączone do ładowania i nie przechodzą stresu głębokiego i wielokrotnego rozładowania. Do naszych celów są dużo lepsze akumulatory projektowane do pracy cyklicznej. Zwykle wytrzymują wiele więcej cykli ładowania.
Takie akumulatory do pracy cyklicznej są w ofercie wielu firm.
Ja używałem dawniej 18Ah PowerSonic, a od niedawna zastąpiłem je Europower z serii EC.
Są naprawdę niezłe. Tu parę informacji o nich.
http://www.emu.com.pl/pl_,produkty_akumu..._kd_ud.php
Pozdrawiam Piotr Lamparski Skype: piotr-lamparski Celestron 80ED, ETX-70AT, MTO-11, lornetki
Odpowiedz
no vida !  Wink ...cenna informacja o doborze aku w zależności od przeznaczenia. Więc do pracy cyklicznej - Europower EC .

Smile

Odpowiedz
(20.09.10, 14:14)zbignieww link napisał(a): no vida !  Wink ...cenna informacja o doborze aku w zależności od przeznaczenia. Więc do pracy cyklicznej - Europower EC .

Smile

Polecam Europower z czystym sumieniem, bo to japońska technologia Kobe w polskim wydaniu. Polecał mi tę markę ładnych parę lat temu Mirek Krasnowski. Jest jednak wiele innych firm, które mają w ofercie akumulatory projektowane do pracy cyklicznej, również ta od polecanej przez Ciebie ładowarki. Tam co prawda są wersje uniwersalne, ale z całkiem przyzwoitą liczbą cykli. Chyba 260 przy 100% rozładowaniu. Europower EC, z tego co pamiętam ma ich trochę ponad 300.  
Pozdrawiam Piotr Lamparski Skype: piotr-lamparski Celestron 80ED, ETX-70AT, MTO-11, lornetki
Odpowiedz
A jak sie mają ceny tych cyklicznych do niecyklicznych?
N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod
Odpowiedz
Bardzo dziękuję Ci za informacje!  Wysiadł mi powertank 12/17 kupiony w 2006 r w Pradze. Ale to nie był ten od Celestrona, chyba Sky-Watcher ale jeszcze coś innego, niż widać na necie. Ma dwa wyjścia na "zapalniczkę", światło / neonówka/ z boku, indykatory nabicia, z tyłu klemy do startowania...  Do tego jest adapter 230V/15V, 400mA.

Od początku coś było nie tak, był chyba zupełnie wybity, 3 dni go nabijałem, interweniowałem...Podobno nie miałby być wybity poniżej cca 10V...

Ale jakoś pracował, starałem się go systematycznie nabijać. W tym roku montaż zrobił mi psikusa, mimo że indykatory / światełka/ pokazywały pełne nabicie. Posprawdzałem, niestety nie trzyma napięcia a przy dalszych próbach nabijania i tym adapterem i zwykłą ładowarką 3A do samochodowego akumulatora - wysiadł zupełnie !

Wszystko ma swój kres...

Smile

Odpowiedz
akumulatory żelowe stosuję w systemach alarmowych gdzie pracują w cyklu kilka minut ładowania - kilka minut rozładowania ze stałą kontrolą napięcia
producenci to Europower i PowerMax. Te akumulatory bez problemu wytrzymują 10 lat ciągłej eksploatacji
podobnie jak w akumulatorach samochodowych im mniejszy prąd ładowania tym lepiej i nie należy przekraczać 10% pojemności bo skraca to ich żywotność, podobnie jak głębokie rozładowanie

producenci ładowarek wymyślają piękne teorie ale tym bym się nie przejmował bo tylko próbują sprzedać swój towar. Ładowarka za 200 zł w najlepszym razie przedłuży życie akumulatora o kilka procent. Tylko, że za jej cenę można kupić kilka akumulatorów  ;D

pozdrawiam
Odpowiedz
...tyz prowda...

Smile

Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości