Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Obserwatorium na Łomnicy
#1
Obserwatorium Lomnický ¹tít

Łomnica to drugi co do wysokości szczyt w Tatrach (2 634 m n.p.m), jest to także najwyższe miejsce na Słowacji, gdzie regularnie pracują ludzie. Wierzchołek Łomnickiego szczytu (Lomnický ¹tít) w Wysokich Tatrach jest idealnym miejscem do meteorologicznych i astronomicznych badań i pomiarów. Budynek placówki, został wybudowany w 1940 roku razem z wiszącą kolejką linową.

Regularne obserwacje meteorologiczne odbywają się w nim od 1940 roku. W 1962 roku została powołana do życia na Łomnickim szczycie placówka astronomiczna z laboratorium fizyki promieniowania kosmicznego i stacją główną Astronomicznego Instytutu SAV (Słowackiej Akademii Nauk).

Na szczycie góry znajduje się również Monitor Neutonów - Wydziału Fizyki Kosmicznej, Instytutu Fizyki Doświadczalnej w Kosicach. Instrument ten jest nieustannie w użyciu od grudnia 1981 roku, gdy zastąpił starszy.

We wrześniu 1943 roku zaczęło działać obserwatorium astronomiczne na Skalnatom plese, które było początkiem wyżej wymienionego obserwatorium na Łomnickim szczycie.

Strona obserwatorium i opis: http://www.ta3.sk/l3.php?p3=lso

[Obrazek: 3303374771_b4a7eb4d62_b_d.jpg]
Autor: http://www.flickr.com/people/anvee/

[Obrazek: lstit22v.jpg]

[Obrazek: lstit21v.jpg]
Źródło: http://www.vysoketatry.com/ciele/lstit/en.html

Obserwatorium Skalnaté Pleso

Obserwatorium Astronomiczne Skalnate Pleso znajduje się przy Łomnickim Stawie, na wysokości 1 768 m n.p.m. Zostało założone w 1943 roku.

Początkowe wyposażenie obserwatorium stanowiły:
- 0,6 m reflektor (f=3,29) Zeiss
- 2 małe ~0,2m reflektory
- kilka lornetek Somet-binar 25x100

W 1961 roku został zakupiony 30 cm astrograf (Zeiss, Jena). Używany był do obserwacji małych planet i komet, oraz wyznaczania ich dokładnych pozycji. W 2001 roku astrograf został zastąpiony przez 61 cm reflektor, który został wyposażony w aparat CCD - używany jest najcześciej do fotometrii asteroid.
W 1977 roku, stary 0,6 m reflektor Zeiss został wymieniony na nowy teleskop o tej samej średnicy lustra głównego. Teleskop wyposażony jest w fotometr fotoelektryczny i jest używany do fotometrii różnego typu gwiazd zmiennych.

W budynku obserwatorium znajduje się stacja meteorologiczna należąca do Instytutu Geofizycznego w Bratysławie.

Strona obserwatorium i opis: http://www.ta3.sk/l3.php?p3=spo

[Obrazek: Observatory_Skalnate_pleso.jpg]
Źródło: Wikimedia Commons
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości