Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Comet Searching - Polish Team II
Michał dzięki za wskazówki. Przeglądnąłem niemalże cały dział poświęcony CS-PT prowadzony na astronomia.pl. Wiem jaka była sytuacja z młodymi osobami. Jednak dla tego właśnie wprowadziłem "pauzy" jako kary za brak przeprowadzonej obserwacji. Puki co najważniejsze jest zebrać kilkuosobową grupkę, żeby wystartować z projektem. Potem tak jak mówisz, że miało to miejsce w przypadku Twojego projektu dot. poszukiwania komet socho dojdzie do naturalnej selekcji.

Budowanie automatu przeszukującego niebo już dość od dawna mi chodzi po głowie, jednak niestety to jest spory wydatek. Ale w przyszłości... czemu nie. Po za tym zawsze ktoś inny może takową "stację" zbudować, i zgłosić to do projektu.

Fakt komety metodą wizualną jest bardzo trudno odkryć. Jednak w przypadku zorganizowanej grupy szanse wzrastają. Każdy kto kiedykolwiek szukał komet metodą wizualną wie, że w zasadzie samo odkrycie komety to tylko, (a raczej aż) wielki bonus do tego co może nas spotkać podczas przeszukiwania nieba.

co do:

(22.07.10, 07:55)MichalKusiak link napisał(a): Co mogę zatem polecić? 
-Zbudowanie własnego automatu do poszukiwań, choć jego szanse na odkrycia będą teoretycznie maleć wraz z wprowadzaniem do pracy projektu Pan-STARSS a już w tej chwili nie będą konkurencją odnosząc się do działania projektu Catalina. Tak m.in. odkrywają obecnie projekty LaSagra, Sierra Stars (kilka procent ogólnej liczby odkryć).
-Udostępnienie surówek wykonywanych przez polskich astrofotografów. Teoretycznie istnieje szansa że natkniemy się przypadkowo na coś nowego.
-Kilka osób z Canonem o podobnym zapale i b. dużym doświadczeniu z dużą ilością wolnego czasu. Na terenie całej Polski. Wówczas mapowanie nieba miałoby szerszy zasięg jeśli chodzi o przeszukiwany obszar. Wydzielanie obszaru dla poszczególnego łowcy miałoby wówczas sens jedynie w przypadku korzystnej pogody we wszystkich miejscach obserwacji.
W przypadku gdy pogoda ograniczałaby pracę, któregoś z Canonów, obszar przejmuje/ą (o ile okoliczności dopiszą) pozostałe zestawy.

-Budowanie automatu przeszukującego niebo już dość od dawna mi chodzi po głowie, jednak niestety to jest spory wydatek. Ale w przyszłości... czemu nie. Po za tym zawsze ktoś inny może takową "stację" zbudować, i zgłosić to do projektu.

-ten pomysł mi się podoba. Smile

-Michale, przydzielanie obszarów łowcom według mnie z celem się nie mija. Nikt przecież nie powiedział, że obszary nie będą się dublować, po drugie na forach gdzie prowadzony jest projekt na pewno pojawi się notka dotycząca np. braku pogody ze strony członka zespołu. Wtedy ktoś może wziąć dodatkowo sobie jego rejon. Jednak bazowanie na prognozach pogody dla każdego członka obserwacji właśnie mija się z celem.

pozdrawiam!
Maciek
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz
Mam pytanko poza projektem. Czy ktoś z naszych forumowiczów lub innych osób zajmujących się tematyką komet ma gotowy opracowany poradnik jak zabrać się do szukania komet? Jeżeli jest coś takiego to z ochotą poczytam, jeżeli nie ma to może ktoś by się pokusił na napisanie?

Pozdrawiam!
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
(22.07.10, 14:18)papatki link napisał(a): Mam pytanko poza projektem. Czy ktoś z naszych forumowiczów lub innych osób zajmujących się tematyką komet ma gotowy opracowany poradnik jak zabrać się do szukania komet? Jeżeli jest coś takiego to z ochotą poczytam, jeżeli nie ma to może ktoś by się pokusił na napisanie?

Pozdrawiam!
David Levy w książce "Niebo poradnik użytkownika" poświęcił temu zagadnieniu kilka stron. Jeśli chcesz to jutro podeślę Ci jakiegoś pdf'a tej części.
Polecam też starą książkę (1985 r.) Andrzeja Marksa "Pod znakiem komety"... w moim mniemaniu nadal bardzo wartościowa pozycja. Jest w niej sporo o poszukiwaniu komet.

Pozdrawiam
KK
Odpowiedz
hmmmm....
Tą druga pozycję gdzieś mam, muszę tylko szafę przeryć Smile
Z drugiej strony może ktoś by chciał coś skrobnąć od siebie Smile
UWAŻAJ ta jednostka wraz z bandą swoich koleżków podczas czytania tego postu może przejąć kontrolę nad twoim tosterem....  + www.astrofotografia.pl + http://astrofotografia.pl/wordpress/ +
Odpowiedz
To by było fajnie chyba mieć (choć po angielsku):
David Levy:  Guide to Observing and Discovering Comets
http://books.google.pl/books?id=2AzBYCYV...&q&f=false

PS: sorry, nie umiem skracać linków :/
Odpowiedz
(22.07.10, 14:18)papatki link napisał(a): Mam pytanko poza projektem. Czy ktoś z naszych forumowiczów lub innych osób zajmujących się tematyką komet ma gotowy opracowany poradnik jak zabrać się do szukania komet? Jeżeli jest coś takiego to z ochotą poczytam, jeżeli nie ma to może ktoś by się pokusił na napisanie?

Pozdrawiam!

Na potrzeby projektu napisałem taki dość ogólny poradnik dot. poszukiwania komet:
http://www.forumastronomiczne.pl/index.php?topic=356.0

do znalezienia również na astronocach http://astronoce.pl/artykuly.php?id=100

Jednak warto przeczytać powyższe pozycje podane przez kolegów wyżej. Kopalnia wiedzy na ten temat, zwłaszcza ze strony D. Levy'ego i A. Marksa. ta druga pozycja to obowiązek dla każdego obserwatora komet.

pozdrawiam!
MaciekM

P.S. MAMY JUŻ PIERWSZEGO UCZESTNIKA! (NIE LICZĄC SIEBIE Wink)
MOJE GG: 12372935 Wizual: WILK 10" [ATM]  Taiga 11x70        foto: ZENIT ET [Obrazek: widgetp.png]
Odpowiedz

Pozdrawiam!

Jeszcze te dwa linki warto odwiedzić:

http://www.nightskyhunter.com/Visual%20C...nting.html
http://homepage3.nifty.com/cometsm/metho...-hunt.html

PS.
Michał bardzo dobrze napisał dlaczego CS-PT nie przetrwało próby czasu.

Myślę, że największy problem to znalezienie wprawionych obserwatorów komet którzy systematycznie
w każdą ciemną pogodną noc będą przeczesywać swój rejon nieba.

.........
Tak sobie pomyślałem ciekawe jak by tak kilka/kilkanaście osób (nie koniecznie z Polski)
zrobiło zrzutkę na ... na jakiś automat (nie koniecznie naziemny  :Smile ) który robił by zdjęcia niebu i przesyłał na Ziemię.
Te osoby które się zrzuciły miałyby dostęp do tych zdjęć, ewentualnie nowe osoby mogłyby dołączyć po wpłaceniu jakiejś tam
kwoty. Ale to już komercja i nie amatorsko  8)
Wiem nie realny pomysł..
Adam Hurcewicz Newton Uniwresał 150/900 lorneta 20x80 - uszkodzona :'( aparat cyfrowy Nikon D7100 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm Białystok +53°07'09.68" N, +23°08'15.25" E, Alt=164m http://adamhurcewicz.wordpress.com
Odpowiedz
wysyłanie czegoś daleko w kosmos to budżet zdecydowanie ponad amatroski i na dziś raczej można to pozostawić w sferze bardzo odległych marzeń.

natomiast....

Zbudowanie i postawienie czegoś w dobrej miejscówce nie jest już wcale aż tak dużą fantazją.
Gdyby się dobrze zakręcić myślę, że da się metodą częściowo gospodarczą złożyć zestaw mieszczący się w 25tyś. mogący pracować samodzielnie lub zdalnie. Do szerokich pól wystarczy optyka w okolicy 200~300mm do tego kamera mono np na sensorze KAF-8300 do tego montaż posiadający funkcje obserwatoryjne (park, home position itp.) mała budka i trochę pozbierania gratów na mały autoguider, jakaś budka....
Przy grupie w okolicy 10 osób koszt robi się do przyjęcia (tzn. w tej cenie nikt sam niczego nie zrobi na podobnym poziomie). Może jest to jakiś pomysł na taki projekt. Mało tego gdyby się dobrze zakręcić (np przykleić do jakiegoś gimnazjum, szkoły podstawowej czy czegoś w tym stylu) można by fundusze pozyskać z jakiegoś dofinansowania (gdzie takie kwoty są poniżej przetargu i są do przełknięcia).

Smile
Odpowiedz
Pomysł bynajmniej ciekawy i godny szerszego rozpatrzenia.  8)

Kto chętny na zrzutkę na pierwszą Automatyczną Stacje Przeglądu Nieba?

papatki - Dobrze by było jakbyś opisał konkretniej jak miałaby wyglądać taka automatyczna stacja od strony technicznej. Tzn. Jak zrobić przesył automatyczny danych z stacji? Np. Stacja robi serię zdjęć, zapisuje je na własnym dysku i przekazuje bezpośrednio na dany serwer do którego mają dostęp użytkownicy stacji? Albo zrobić coś na zasadzie stacji bolidowej PFN-24?
http://astro.ia.uz.zgora.pl/~pfn/pfn24_online/index.htm

Jaki maksymalny obszar nieba mogła by taka automatyczna stacja przeskanować w ciągu nocy? Licząc, że miałaby robić po 3 pełne klatki na jeden obszar.

Jak miało by wyglądać zautomatyzowanie stacji? Rozumiem, że kamerka/lustrzanka wraz z obiektywem powieszona by była na jakimś montażu z Go-To. Teraz, czy jest możliwe sterowanie zdalne takim montażem po przez wpisanie odpowiedniego zakresu nieba?

Czekam na wasze pomysły i propozycję.
Odpowiedz
(24.07.10, 14:17)Predator link napisał(a): Jaki maksymalny obszar nieba mogła by taka automatyczna stacja przeskanować w ciągu nocy? Licząc, że miałaby robić po 3 pełne klatki na jeden obszar.
Ale nie konieczne jednej nocy. Szkoda na to czasu. Najpierw trzebaby wykonać bazę obrazów referencyjnych przeszukiwanych obszarów, potem tylko strzelać po jednej ekspozycji na dany obszar... i jak najwięcej powierzchni przeszukanej jednej nocy.
Tak ja to sobie bym wyobrażał.

Pozdrawiam
KK
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości