Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Półregularne - projekt wakacyjny
Z reguły w postach dotyczących gwiazd półregularnych podawałem listę gwiazd dostępnych do obserwacji w danej porze roku. Teraz podszedłem do tego trochę inaczej. Wybieramy trzy gwiazdy pół regularne o stosunkowo krótkim okresie zmienności i próbujemy je obserwować w każda pogodną noc. Wybrałem gwiazdy raczej teleskopowe niż lornetkowe, a to dlatego, ze ocena jasności gdy mamy wszystkie gwiazdy w polu widzenia jest dokładniejsza. Ponieważ większość gwiazd półregularnych nie ma gwiazd porównania sporządziłem takie mapki pamiętając, żeby wybierać gwiazdy raczej bardziej czerwone.

Do projektu wybrałem:

AQ Del - zmienna SRB o okresie zmienności 72 dni i zakresie zmienności 10.4-11.9. Dla tej gwiazdy są mapki z gwiazdami porównania.

AE Lyr - zmienna typu SR o okresie zmienności 58 dni i zakresie zmienności 9.3-11.2

V480 Cyg - zmienna typu SRB o okresie zmienności 25 dni i zakresie zmienności 10.5-11.1

Mapki z gwiazdami porównania dla V480 Cyg i AE Lyr  zamieściłem na astro-forum.

Powodzenia
Odpowiedz
Wczoraj w nocy oceniłem gwiazdy z projektu - AE Lyr ma blask na  poziomie około 11 mag a V480 Cyg  niecałe 10 mag. Niestety do AQ Del muszę dorobić mapkę z gwiazdami porównania - te z mapy AAVSO są za daleko i trudno je wykorzystać do oceny jasności AQ Del, która świeci w chwili obecnej bardzo słabo.

Jeśli ktoś chce dostać mapki dla AE Lyr i V480 Cyg z naniesionymi gwiazdami porównaniu to proszę o info na priv. Wszystkie trzy gwiazdy dość łatwe do lokalizacji, ale trzeba użyć minimum 8 calowego teleskopu, bo szczególnie przy V480 Cyg i AE Lyr można zmienna pomylić z innymi jaśniejszymi gwiazdami w okolicy.

Zachęcam do obserwacji Smile
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości