Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
STS-134 Endeavour
#11
Zacny wstęp! Smile ;D

Ja mam tylko jedno 'ale' - odnośnie magnesu AMS-02, nie będzie on 'wykrywał' tych cząstek, tylko zakrzywiał tory poruszania się tychże cząstek czy innych dziwactw Smile Za rejestrację będą odpowiadać różne detektory. To tak w dużym skrócie. Warto też wiedzieć (nie zauważyłem nigdzie wzmianki o tym), że za całe opóźnienie odpowiedzialny jest oryginalny, bardzo silny magnes nadprzewodzący, z którym wystąpiły jakieś problemy w czasie testów termicznych (schładzany miał być ciekłym helem, co też uzależniało to całą pracę spektrometru od dostaw paliwa). Wahadłowce są kierowane na emeryturę, także nie można by dowieźć 'paliwa' dla AMS-02 po paru latach, stąd też zdecydowano się na magnes stały, o mniejszej mocy, ale za to będzie mógł pracować ile na to długość życia ISS pozwoli Wink

Znacznie więcej szczegółów na temat tego wspaniałego eksperymentu można znaleźć w tym opracowaniu (nie da się zaprzeczyć, że najlepszym w języku polskim!) na kosmonaucie. Smile Z tego co mi wiadomo, to nie ma jeszcze opublikowanej kolejnej części.
Odpowiedz
#12
Cóż mogę powiedzieć... [glow=blue,0,300]BRAWO Hawkeye kawał solidnej roboty![/glow]
STS- niedługo koniec Sad
Odpowiedz
#13
Szacunek - bardzo dobry wstęp.
Odpowiedz
#14
(05.07.10, 19:46)Matias link napisał(a): Znacznie więcej szczegółów na temat tego wspaniałego eksperymentu można znaleźć w tym opracowaniu (nie da się zaprzeczyć, że najlepszym w języku polskim!) na kosmonaucie. Smile Z tego co mi wiadomo, to nie ma jeszcze opublikowanej kolejnej części.
Druga część opisu spektrometru AMS jest dostępna od dzisiaj tutaj:
http://www.kosmonauta.net/index.php/Bada...12-07.html
W artykule znajduje się szczegółowy opis poszczególnych elementów urządzenia.

Przy okazji,  Hawkeye naprawdę super Smile
Polski portal o tematyce astronautycznej: http://kosmonauta.net Zdjęcia z MER-ów: http://www.exploratorium.edu/mars/raw_data.html Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości