Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
STS-134 Endeavour
#1
STS-134 Endeavour
OSTATNIA MISJA PROGRAMU PROMÓW KOSMICZNYCH
*Czas na wyjątkowy wątek i wyjątkowy lot. W przyszłym roku czeka nas zakończenie słynnego historycznego Programu Lotów Promów Kosmicznych STS. Niech więc będzie to temat, do którego niejednokrotnie będziemy powracać, by przypomnieć sobie nasze wspólne relacje, komentarze i wreszcie by przypomnieć sobie okres eksploatacji wahadłowców, potężnych maszyn wybudowanych przez człowieka, wywołujących wielkie emocje wśród miłośników astronautyki na całym świecie. Po 30 latach użytkowania promów kosmicznych, doszliśmy niechybnie do schyłku głośnego programu. Niejednokrotnie zdarzały się w czasie realizowania programu zdarzenia, których nikt nie miał w scenariuszu. Stracono dwa promy kosmiczne, a w nich 14 znakomitych astronautów. Nigdy wcześniej jednak człowiek nie stworzył drugiej podobnej maszyny, która jest zdolna do wynoszenia tak ogromnych partii materiałów i zaopatrzenia na orbitę. Pomimo wielu problemów w czasie trwania słynnego programu STS można chyba śmiało powiedzieć, że wahadłowce bardzo się zasłużyły. Temu ostatniemu, najmłodszemu z floty orbiterowi pozostała już tylko jedna, ostatnia misja. A zatem – zaczynamy! 8)


O MISJI

[justify]STS-134 (inne oznaczenie ULF6) będzie ostatnim lotem promu kosmicznego Endeavour na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS, a także ostatnim w historii lotem* długiego programu lotów promów kosmicznych STS (Space Shuttle), zapoczątkowanego przez NASA 12 kwietnia 1981 roku przez prom Columbia. Na dzień dzisiejszy słynny program wahadłowców zamknie najmłodszy z floty – prom Endeavour. Będzie to jego 25. kosmiczna wyprawa, a także 36 lot STS do stacji kosmicznej. Będzie to również 134. lot w programie wahadłowców i na chwilę obecną - lot zamykający program promów kosmicznych. W misji tej weźmie udział 6 astronautów. Lot ma potrwać 10 dni. Start nastąpi jak zwykle z Centrum Kosmicznego Kennedy'ego na Przylądku Canaveral, na Florydzie, ze stanowiska Launch Complex 39-A.
[/justify][Obrazek: sts134%20logo.jpg]TROCHę HISTORII
[Obrazek: endeavours%20patch2.jpg]

[justify]Endeavour został wybudowany przez NASA w następstwie utraty promu Challenger w czasie misji STS-51L. Jego oznaczenie fabryczne to OV-105. Pierwszym jego lotem była misja STS-49, rozpoczęta 7 maja 1992 roku. Nazwę orbitera, po raz pierwszy w historii NASA wybrała dzięki ogólnokrajowemu plebiscytowi. Uczniowie szkół podstawowych i średnich mieli możliwość wytypowania nazwy dla wahadłowca z pośród innych nazw okrętów prowadzących działania naukowe. Po namyśle i drogą głosowania tak wybrano dla promu nazwę Endeavour.

W latach 2002-2006 Endeavour przeszedł przez szereg gruntowych modyfikacji OMM (Orbiter Major Modification), z których główne udoskonalenia to m.in.:

- udoskonalenie mechanizmów sterujących kołem dziobowym,

- sprawniejsze działanie systemów hydraulicznych, dzięki poprawionym zewnętrznym jednostkom zasilania,

- polepszony system awioniki, który zawiera zaawansowane komputery ogólnego przeznaczenia, czy znany nam system śledzenia gwiazd (pot. szperacze gwiazd Tongue )

- większy, 20-metrowy spadochron hamujący, pozwalający skrócić dystans toru lądowania promu o 500 metrów,

- ogólne zmniejszenie wagi w celu powiększenia możliwości transportowych,

- rekonstrukcja skrzydeł, umożliwiająca transportowanie cięższych ładunków.[/justify]

Budowa Endeavoura i jego wybrane misje
[yt=425,350]<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/vd4-Q-G5ke8&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/vd4-Q-G5ke8&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>[/yt]


WAŻNIEJSZE WYPRAWY ENDEAVOURA

[justify] - 21 czerwca 1993 roku – STS-57 – Eksperymenty na Spacelab

- 2 grudnia 1993 roku – STS-61 / SM-1 – Pierwsza naprawa Kosmicznego Teleskopu Hubble'a

- 22 stycznia 1998 roku – STS-89 – Połączenie ze stacją kosmiczną Mir i dokonanie wymiany astronautów

- 4 grudnia 1998 roku – STS-88 – Początki budowy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej

- 8 sierpnia 2007 roku – STS-118 – Pierwszy lot po pięcioletniej przerwie, pierwsza misja z zastosowaniem nowych modyfikacji konstrukcyjnych wahadłowca
[/justify][b]ZAŁOGę MISJI STS-134 STANOWIć BęDĄ:

[Obrazek: markpolansky%20com.jpg] MARK KELLYdowódca - astronauta NASA, urodzony 21 lutego 1964 roku w Orange, w stanie New Jersey. Do tej pory odbył on 3 loty na pokładzie wahadłowca. Zadebiutował w misji STS-108 (Endeavour), 5 grudnia 2001 roku. Jego drugim lotem była misja STS-121/RTF2, która była drugim lotem promu kosmicznego po katastrofie Columbii w 2003 roku. Poprzednio brał udział w locie wahadłowca Discovery w czasie realizacji misji STS-124.

[Obrazek: gregory%20johnson%20pilot.jpg] GREGORY JOHNSONpilot - astronauta NASA, urodzony 12 maja 1962 roku w Upper Ruislip, w hrabstwie Middlesex, w Wielkiej Brytanii. Misja STS-134 będzie jego drugą kosmiczną wyprawą. Poprzednio wziął udział w misji STS-123, realizowanej także przez wahadłowiec Endeavour.

[Obrazek: edward%20fincke%20ms1.jpg] EDWARD FINCKE specjalista misji – astronauta NASA, urodzony 14 marca 1967 roku w Pitsburghu w stanie Pensylwania. Uczestniczył do tej pory w lotach rosyjskich statków kosmicznych Sojuz (Sojuz TMA-4 oraz Sojuz TMA-13). Pomimo dwóch lotów na ISS, pierwszy raz znajdzie się na pokładzie wahadłowca. Astronauta o dużym doświadczeniu – zrealizował już 6 spacerów kosmicznych spędzając w otwartej przestrzeni kosmicznej 26 godzin 12 minut.

[Obrazek: greogry%20chamitof%20ms2.jpg] GREGORY CHAMITOFFspecjalista misji – astronauta NASA, urodzony 6 sierpnia 1962 roku w Montrealu (Kanada). Będzie to jego drugi lot na orbitę – do tej pory poleciał na ISS wahadłowcem Discovery w czasie lotu STS-124. Podczas pożegnalnej misji Endeavoura weźmie udział w spacerze kosmicznym.

[Obrazek: andrew%20feustel%20ms3.jpg] ANDREW FEUSTELspecjalista misji – astronauta NASA, urodzony 25 sierpnia 1965 roku w Lancaster, w stanie Pensylwania. Będzie to jego druga misja. Ostatnim razem znalazł się na pokładzie Atlantisa w czasie pamiętnej misji STS-125, która stanowiła ostatni lot serwisowy do Kosmicznego Teleskopu Hubble'a. W czasie STS-125 Feustel zrealizował 3 spacery kosmiczne, które łącznie trwały 20 godzin 50 minut. W czasie STS-134 będzie on drugim członkiem załogi wyznaczonym do spaceru kosmicznego.

[Obrazek: roberto%20vittori%20ms4.jpg] ROBERTO VITTORI specjalista misji – astronauta włoski, należący do korpusu astronautów Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA od 1998 roku. Urodził się 15 października 1965 roku w Viterbo we Włoszech. Zrealizował dotąd dwa loty – oba na pokładzie rosyjskich Sojuzów (Sojuz TMA-34 i Sojuz TMA-6). Ostatnia misja Endeavoura będzie jego trzecią kosmiczną wyprawą.

[Obrazek: sts134crew.jpg]


SW90/910, 80/400, EQ3, lidletka, DSLR Olympus E420, małpa SONY DSC-H20... polskiastrobloger.pl fb.com/hawkeyeastroblog
Odpowiedz
#2
CEL MISJI I ŁADUNEK

[justify]Misja STS-134 będzie jedną z najważniejszych misji realizowanych w ciągu minionych lat, przede wszystkim pod względem naukowym i doświadczalnym. Prom kosmiczny Endeavour ma za zadanie dotrzeć do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Załoga połączywszy się z orbitalnym domem na orbicie, dostarczy trzecią część modułu Express Logistics Carrier 3 (ELC-3). Pierwsze dwie części (ELC-1 i ELC-2) dostarczył prom Atlantis w czasie misji STS-129 (ELC-4 ma zostać dostarczona przez prom Discovery w locie STS-133). Pierwotnie kolejność dostarczania poszczególnych elementów ELC była inna, jednak w związku z opóźnieniami misji STS-134, ELC-3 zostanie dostarczony jako ostatni.  Moduły ELC to nic innego jak duże partie materiałów i części zapasowych dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W palecie ELC-3 znajdą się m.in.:

- Orbital Replacemet Units (ORU) – części zamienne, będące na tyle duże, iż mogą zostać dostarczone tylko przez wahadłowce. ORU zawierać będzie m.in. zbiornik gazowy utrzymujący wysokie ciśnienie wewnątrz (High Pressure Gas Tank – HPGT),

- zbiornik amoniaku (Amonia Tank Assembly ATA),

- manipulator specjalnego przeznaczenia (SPDM), który będzie głównie wykorzystywany przy pracach związanych z ORU

Platofrma ELC-3 zostanie wyciągnięta z ładowni Endeavoura manipulatorem SRMS. Następnie platforma ta zostanie przejęta przez ramię stacji kosmicznej SSRMS, po czym zostanie zainstalowana na konstrukcji ISS.


Ponadto Endeavour dostarczy jeden z najważniejszych ładunków – europejski eksperyment   AMS-02 (Alpha Magnetic Spectrometr). Eksperyment z dziedziny fizyki cząstek elementarnych, zaprojektowany z wbudowanym silnym magnesem przeznaczony będzie do badania ciemnej materii, antymaterii i ciemnej energii. Za sprawą jego działalności na orbicie możemy poznać kolejne i nieznane dotąd fakty dotyczące kosmologii. Jak wiadomo, ciemna materia i ciemna energia stanowią znaczną większość w całym Wszechświecie. Wszystko to co widzimy i znamy, jako gwiazdy, planety czy galaktyki to niespełna 5% całego Wszechświata. Pozostałe 95% to wspomniana ciemna materia, antymateria – słowem coś niezbadanego, ale od dawna fascynującego naukowców. Można bez wątpienia stwierdzić, że w ramach programu promów kosmicznych, AMS-02 to najważniejszy i najdroższy eksperyment astrofizyczny. Dzięki dogodnemu „położeniu” AMS-02 na orbicie (brak utrudniającej działanie AMS atmosfery), możemy poznawać coraz dokładniejsze informacje dotyczące pochodzenia Wszechświata i jego budowy. Ten magnetyczny spektrometr zbierać będzie informacje z samego źródła – niezliczonych galaktyk i gwiazd oddalonych o miliony lat świetlnych od naszej Drogi Mlecznej. Jego masa to niemal 8600 kg, a koszt wybudowania wyniósł ponad 1,5 miliarda amerykańskich dolarów. Zapewne nie na marne. Dzięki dostarczeniu AMS-02, Międzynarodowa Stacja Kosmiczna stanie się jeszcze prawdziwszym, zwłaszcza w praktyce, laboratorium kosmicznym, a jej znaczenie naukowe wzrośnie tym bardziej. Nie będzie więc chyba stwierdzeniem na wyrost, iż eksperyment AMS-02 to najważniejszy ładunek tej misji, czyniący ostatni lot Endeavoura bardzo wyjątkowym.[/justify]

[Obrazek: ams02%20patch.jpg]

Prace i testy przy AMS-02 w Genevie
[Obrazek: ams02%20tests%20geneva.jpg]

Jak wygląda AMS-02
[Obrazek: ams02%20view.jpg]

AMS-02 po umieszczeniu na ISS (symulacja)
[Obrazek: ams02%20on%20iss.jpg]

Miejsce docelowe AMS-02 na stacji ISS
[Obrazek: ams02install.jpg]

AMS-02 - budowa
[Obrazek: AMS02_Sketch01.jpg]

I tak, poszczególne elementy będą spełniać następujące zadania :

- Magnet (magnes) - ma za zadanie zakrzywianie torów słabych cząstek/antycząstek pochodzących z dalekiego kosmosu,

- Transition Radiator Director (TOR) - będzie identyfikować elektrony i pozytony słabego promieniowania kosmicznego,

- Time of Flight System (TOF) - system pomiaru czasu prędkości cząstek,

- Silickon Tracker (Tracker) - krzemowy detektor umożliwiać będzie ocenę kształtu trajektorii badanej cząstki, ponadto będzie oddzielać (rozróżniać) cząstki materii od antymaterii,

- Ring Imaging Cherenkov Detecto (RICH) - będzie mógł z olbrzymią precyzją określać prędkość promieniowania kosmicznego,

- Electromagnetic Calorimeter (ECAL) - określać będzie energię nadchodzących elektronów, pozytonów i promieniowania gamma,

- Anti-Coincidence Counter (ACC) - licznik, który umożliwi odrzucenie cząstek biegnących takimi trajektoriami, które mogłyby uniemożliwić dokonanie dokładnego pomiaru przy pomocy detektorów

- Tracker Alignement System (TAS) - kontrolować będzie stabilność detektora śladowego,

- Thermal Control System (TCS) - system, który będzie kontrolować temperaturę całego eksperymentu

- Star Tracker and GPS - określać będzie położenie i zorientowanie całego eksperymentu AMS-02 na ISS,


Animacja NASA (którą się pobawiłem Tongue  Wink) ukazująca sposób instalacji ELC-3 oraz AMS-02 na ISS
[yt=425,350]<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/OXuwV-iLgWc&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/v/OXuwV-iLgWc&amp;hl=pl_PL&amp;fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>[/yt]


[justify]AMS-02 będzie eksperymentem czynnym non-stop - pracować on będzie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu przez 365 dni w roku. Gromadzone dane przez 600 procesorów znajdujących się na AMS-02 wysyłane będą ze stacji kosmicznej na Ziemię, następnie poddane zostaną analizie naukowców z całego świata. Jego działanie pozwoli ponadto dowiedzieć się innych ważnych informacji z zakresu astronomii i astrofizyki - przede wszystkim tych dotyczących promieniowania gamma, budowy mikrokwazarów oraz potężnych i zapewne licznych czarnych dziur obecnych we Wszechświecie.

AMS-02 zostanie wyjęty z ładowni wahadłowca przy pomocy ramienia SRMS, następnie, podobnie jak w przypadku ELC-3, AMS przejmie ramię stacji SSRMS. Następnie AMS-02 zostanie zainstalowany na kratownicowej konstrukcji stacji kosmicznej, na segmencie S3. Przewiduje się, że AMS-02 działać będzie co najmniej do 2020 roku (w zależności od tego, jak potoczą się sprawy i decyzje związane z Międzynardową Stacją Kosmiczną ISS). Póki co nie planuje się sprowadzenia AMS-02 z powrotem na Ziemię.[/justify]


[justify]Następnym ładunkiem jest zestaw eksperymentów i doświadczeń naukowych MISSE-8 dla astronautów stacji kosmicznej. Poprzedni zestaw (MISSE-7) zostanie zabrany z ISS z powrotem na Ziemię. MISSE-7 dostarczył na stację kosmiczną wahadłowiec Atlantis w misji STS-129. To nie wszystko – na dolnym pokładzie Endeavoura znajdzie się również GLACIER – moduł – zamrażarka (General Laboratory Active Cryogenic ISS Experiment Refrigerator). Gdy zostanie on dostarczony na ISS, dwa poprzednie takie moduły powrócą na Ziemię. Moduł ten będzie używany przede wszystkim do przechowywania w niskich temperaturach próbek i doświadczeń naukowych wykonywanych przez załogę stacji kosmicznej. Co ciekawe, GLACIER może być aktywowany i używany już na pokładzie wahadłowca, jeszcze przed przeniesieniem na ISS.[/justify]
[Obrazek: MISSE_Logo.jpg]

GLACIER
[Obrazek: glacier.jpg]
SW90/910, 80/400, EQ3, lidletka, DSLR Olympus E420, małpa SONY DSC-H20... polskiastrobloger.pl fb.com/hawkeyeastroblog
Odpowiedz
#3
PRZYGOTOWANIA DO MISJI

[justify]
Przygotowania do ostatniej misji Endeavoura rozpoczęły się na długo przed planowanym rozpoczęciem lotu. Na początku bieżącego roku astronauci przeszli specjalne szkolenie przygotowujące załogę do kolejnej misji na Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS.[/justify]

Dowódca misji STS-134, Mark Kelly w symulowanym locie w ramach ćwiczeń
[Obrazek: 399px-STS-134_Mark_Kelly_Feb10.jpg]


Gregory Chamitof, specjalista misji, w czasie przygotowań w NBL (JSC w Houston)
[Obrazek: 399px-STS134_Greg_Chamitoff_Jan10.jpg]


Przygotowania modułu ELC-3 w Centrum Kosmicznym Kennedy'ego
[Obrazek: 401px-STS-134_ExPRESS_Logistics_Carrier_3_a.jpg]


Prace inżynierów przy ELC-3 w KSC
[Obrazek: 2010-3848-m.jpg]

Ekipa techników pracująca nad AMS-02
[Obrazek: td2howtzlsa.jpg] [Obrazek: 4514456445_32c75c8a0b.jpg]
[Obrazek: 4516440458_dda2c9a62e.jpg] [Obrazek: 4515809393_6547e74b82.jpg]
[Obrazek: 4515808903_1d24a96f1d.jpg] [Obrazek: 4515808379_fa3d877bc8.jpg]
EVA - SPACERY KOSMICZNE


Na dzień dzisiejszy nie wiadomo jeszcze ile spacerów zostanie zaplanowanych na lot STS-134 oraz w których dniach i godzinach będą one realizowane. Jak podaje Wikipedia, prawdopodobne jest, że rozkład spacerów możemy poznać krótko przed rozpoczęciem misji (jakby nie patrzeć, do startu pozostało sporo czasu) WinkKIEDY ZACZYNAMY?

Pierwotnie misja STS-134 planowana była na lipiec 2010 roku. W związku jednak z dość poważnymi opóźnieniami w budowie i transporcie niezbędnego ładunku, jaki Endeavour ma dostarczyć na Międzynarodową Stację Kosmiczną, powstały spore opóźnienia planowanego rozpoczęcia lotu. Obecnie data ostatniego w historii startu promu Endeavour wyznaczona jest na nie wcześniej niż 26 lutego 2011 roku, na 22:19 czasu polskiego. Zwracam jednak uwagę, iż termin ten jest poprzedzany skrótem NET, a więc bardzo możliwe, że powyższa data i godzina startu ulegną nie jednej zmianie WinkTyle na początek; wraz z pojawieniem się nowych informacji dotyczących tej misji, będę je na bieżąco dodawać do niniejszego wstępu, m.in. te o rozmieszczeniu ładunku i przydziale miejsc Wink Tymczasem miłego czytania Smile

PS. dzięki za pozwolenie na nowy wątek Big Grin rzeczywiście większa satysfakcja Tongue ;D

PS. Wstęp podzieliłem na 3 części (limit 20000 znaków na posta, nie sądziłem, że tyle mi tego wyjdzie Tongue )

* Możliwe jest wydłużenie programu STS o jeden lot, wówczas program zamknąłby prom Atlantis misją STS-135.

źródła:
AMS
Loty Kosmiczne
Wikipedia
Wikimedia
NASA
NASA Spaceflight
SW90/910, 80/400, EQ3, lidletka, DSLR Olympus E420, małpa SONY DSC-H20... polskiastrobloger.pl fb.com/hawkeyeastroblog
Odpowiedz
#4
Spis Treści Wątku

Wstęp do misji STS-134 Endeavour:

1. Opis misji, załoga wahadłowca Endeavour
http://astro4u.net/yabbse/index.php/topi...#msg250175
2. Cel misji, ładunek
http://astro4u.net/yabbse/index.php/topi...#msg250176
3. Przygotowania do misji
http://astro4u.net/yabbse/index.php/topi...#msg250178

(...)
SW90/910, 80/400, EQ3, lidletka, DSLR Olympus E420, małpa SONY DSC-H20... polskiastrobloger.pl fb.com/hawkeyeastroblog
Odpowiedz
#5
Kurcze! Kawał dobrej roboty [shadow=red,left][glow=black,2,300]brawo Hawkeye,[/glow][/shadow] kilkakrotnie razy lepiej od poprzednika!
Odpowiedz
#6
Świetna robota! Gratulacje! Smile
Odpowiedz
#7
Przeczytałem dopiero ok. 3/4 tego wstępu, ale już mogę pogratulować.

Dobra robota! Smile
Odpowiedz
#8
Świetny opis!
GG 8698011
Odpowiedz
#9
(03.07.10, 20:30)Hawkeye link napisał(a): To nie wszystko – w ładowni Endeavoura znajdzie się również GLACIER – moduł – zamrażarka (General Laboratory Active Cryogenic ISS Experiment Refrigerator). Gdy zostanie on dostarczony na ISS, dwa poprzednie takie moduły powrócą na Ziemię. Moduł ten będzie używany przede wszystkim do przechowywania w niskich temperaturach próbek i doświadczeń naukowych wykonywanych przez załogę stacji kosmicznej. Co ciekawe, GLACIER może być aktywowany i używany już w ładowni wahadłowca, jeszcze przed przeniesieniem na ISS.

GLACIER zlokalizowany będzie, jak zwykle, w kabinie orbitera, konkretnie na dolnym pokładzie, a nie w jego ładowni.

(03.07.10, 20:30)Hawkeye link napisał(a): Na dzień dzisiejszy nie wiadomo jeszcze ile spacerów zostanie zaplanowanych na lot STS-134 oraz w których dniach i godzinach będą one realizowane.

Ale wiemy, że wezmą w nich udział Chamitoff i Feustel.

(03.07.10, 20:30)Hawkeye link napisał(a): Obecnie data ostatniego w historii startu promu Endeavour wyznaczona jest na nie wcześniej niż 28 lutego 2011 roku, na 23:31 czasu polskiego.

Obecnie jest to 26.02.2011 o 22:19.
Waldemar Zwierzchlejski http://lk.astronautilus.pl
Odpowiedz
#10
(05.07.10, 11:52)astropl link napisał(a): GLACIER zlokalizowany będzie, jak zwykle, w kabinie orbitera, konkretnie na dolnym pokładzie, a nie w jego ładowni.
Nie widziałem, już poprawiam. Co do astronautów wyznaczonych do spacerów, informacje są zawarte w części pierwszej opisu. Godzina poprawiona Wink

***
Cieszę się, że opis się podoba, dzięki Panowie Smile
SW90/910, 80/400, EQ3, lidletka, DSLR Olympus E420, małpa SONY DSC-H20... polskiastrobloger.pl fb.com/hawkeyeastroblog
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości