Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Misja Balonu - gondola
(28.06.10, 23:09)nevt link napisał(a): Zatonięcie absolutnie nie grozi. Jeżeli nie wierzysz, to zrób kostkę ze styropianu pustą w środku i zrób w jednej ściance dziurkę 1mm. A potem spróbuj utopić w wannie...
dajmy juz spokoj temu, nigdzie nie pisałem ze ZATONIE Wink a jedynie ze wpadnie do wody i zniszczy sie zawartosc

(28.06.10, 23:31)gregsta link napisał(a): może byc i drut oporowy ale to wymaga wiekszego nateżenia prądu  :Smile
co za bzdurna dyskusja Smile pozwolmy koledze bez oporow pracowac, uwagi na priv wysylamy
bye bye
Odpowiedz
ale czemu bzdurna - przeciez po to jest forum żeby dyskutować.  Nie rezygnowałbym z pirotechniki tak łatwo z powodów całkowicie pozamerytorycznych ( no chyba że są wyraźnie takie przepisy to sory )- w ten sposób ograniczamy sie w kolejnych przyszłych rozwiązaniach - nie przepadam za tym  :-\    Jak w inny sposób rozwiazać np. zagadnienia zwiazane z odrzuceniem osłon, wystrzeleniem spadochronu... co mają powiedzieć ludzie zajmujacy sie amatorskim konstuowaniem rakiet gdzie takie rzeczy są poprostu na porządku dziennym :Smile
Celestron 150-1EQ3-2, TENTO 7x50
Odpowiedz
Jak dla mnie system pirotechniczny to nie jest taki zły pomysł, o ile byłby lżejszy niż odpowiednik oporowy. Z tym, że wpierw trzeba by dobrze się upewnić, że to działa i jest bezpieczne. Potem zrobić test - wysłać to balonem wraz z odcinaczem oporowym, żeby w razie usterki mógł zrobić swoje.

Na kolejne misje nie widzę problemu.
Odpowiedz
... robiłem kiedyś w rakietach  Wink  moge przetestowac na dniach cos takiego w wersji piro... cos wymysle i zdam relacje ze spostrzeżeń - oczywiscie mozecie to wykorzystać albo nie .. nic na siłe  Big Grin
Rozumiem ze przyjmujemy 2kg jako obciążenie statyczne i ew. przeciązenia dynamiczne 1-2g ? a moze nawet do 5g ??
Czyli linka nylonowa, lub inny el. wykonawczy - wytrzymałość min. 100N ??? Prąd aktywacji w granicach 0,3 - 0,5A ( przyjmuję wydajnosć prądową 2 alkalicznych ogniw AA w obnizonej temperaturze ) Sprawdze tez zarówke fotograficzną - jest bezpieczna i ma mały prąd aktywacji - jakies awaryjne backupowe rozwiązanie do przepalenia linki, plastikowej rurki etc..  Wink
Celestron 150-1EQ3-2, TENTO 7x50
Odpowiedz
Ok, masa pojedynczego modułu SECE to jakieś ~25-30 gramów. Trzeba liczyć cztery takie moduły.

Gdybyśmy chcieli zintegrować je w przyszłości z gondolą (czyli bez dodatkowej obudowy), moglibyśmy jeszcze zejść trochę z wagi - prawdopodobnie do 10-14 gramów.

Odpowiedz
(29.06.10, 16:13)Maquis link napisał(a): Ok, masa pojedynczego modułu SECE to jakieś ~25-30 gramów. Trzeba liczyć cztery takie moduł

Dzięki Maquis - czy wymiary i masa podane są wraz z zasilaniem (akumulatorki / baterie)?  Jeśli nie, to jakiego typu zasilanie przewidujesz (wymiary / masa)? Jaka jest masa fotoogniwa z osłoną?

(29.06.10, 12:59)gregsta link napisał(a): co mają powiedzieć ludzie zajmujacy sie amatorskim konstuowaniem rakiet gdzie takie rzeczy są poprostu na porządku dziennym :Smile

Nie puszczają rakiet na wysokość 30km i nie muszą zgłaszać każdego startu do nadzoru ruchu lotniczego...
N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod
Odpowiedz
To jest masa samego modułu - ogniwo w sztywnej obudowie, zabezpieczone przez folię poliwęglanową i z wyprowadzonymi przewodami.

To ma być spięte z rejestratorem parametrów, który robi Krzysiek Skrzyp (żeby nie dublować wyposażenia).
Odpowiedz
Rozumiem, zatem proszę skrzypa o podanie albo oszacowanie rozmiarów i masy (razem ze źródłem zasilania i  czujnikami) dla modułu rejestratora w SECE.

Do wyjaśnienia jeszcze system APRS - bo tu nadal nie wiemy nic. Maquis - możesz się wywiedzieć albo dać bezpośredni kontakt do Krzyśka?

Zaktualizowałem PODSUMOWANIE

EDIT:

Wybaczcie panowie, ale dopiero po trzecim czytaniu posta powyżej zajarzyłem że skrzyp to Krzysztof...  :o, zatem Krzysiek proszę również o dane dotyczące APRS (wymiary, masa) oraz anteny do niego...

Pozdrawiam,

Leszek.

N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod
Odpowiedz
Witam po długiej przewie!
Przypomnę, co jest ustalone w sprawie gondoli [zbierałem to już w innym wątku]:
Pudło styropianowe dł.xszer. LxS=30x30cm [rozmiary podstawy i dachu pudełka]
H= 16cm [wysokość pudełka]
Grubość ścianek 3cm, co daje najmniejszy rozmiar wsadzanych do środka urządzeń -10cm
Rozmiary porzeczne przyjeto ze wzgledu na eksperyment SECE, pionowy wymiar można zawsze skorygować o 1 cm w góre, w razie potrzeby.
Szkice:
1. uprząż gondoli
http://astro4u.net/yabbse/index.php?acti...ew;id=2513
2. gondola przekrój z boku:
http://astro4u.net/yabbse/index.php?acti...ew;id=2511
3. gondola przekrój z góry:
http://astro4u.net/yabbse/index.php?acti...ew;id=2510
Najbardziej poglądowe sś szkice 1. i 3.
Paski uprzęży opinające pudełko gondoli proponuję wykonać z dowolnej mocnej tasiemki tekstylnej o szerokości 0.5-1cm. Aby zabezpieczyć przed przemieszczaniem się gondoli wewnątrz takiej uprzęży przed lotem wystarczy nakleić kilka [1-3] kawałków mocnej taśmy klejacej [takiej z kordem], taśmą też [tylko w poprzek dookoła] proponuję mocować/zamykać pokrywę gondoli. Żadne spec-uszczelnienia ani wentyle nie są potrzebne.
Na rys. 3. układ wewnętrznych przegród poza tą oddzielająca fotoaparaty od reszty elektroniki może być dowolny, najbardziej wrażliwe elementy proponuję umieścic jak najbardziej centralnie, ze wzgledu na ochronę przed zimnem.
Aparaty -te musza byc zamocowane na sztywno, proponuję wkleić na dno gondoli rodzaj kołyski z odpowiednio wyciętych bloków pianki -takiej od pudełek z opakowan fabrycznych sprzetu RTV/komp; docisk przy pomocy gumek-recepturek lub jakiś solidniejszych.
Styropian na ścianki gondoli -jakiś budowlany, ale ten o większej gęstości [mocniejszy], bo ma drobniejsze ziarna [obróbka!]  i jest sztywniejszy. Płyty sa sprzedawane ze skokiem grubosci co 1 cm, sa takie 3cm grube. Do drobniejszych elementów mozan wykorzystać cienkie styropianowe kasetony. Problemem jest to,że  ten grubszy styropian jest sprzedawany w metrowych paczkach [cena ponad 100zł], nie wiem, czy gdzieś można kupić pojedyncze płyty [może z odpadów w jakiejs hurtowni?]. alternatywa jest sklejenie naszej gondoli z mniejszych elementów styropianowych. Widziałem w OBI takie duże szpachle styropianowe o chyba 18x30cm lub  -te by się  nadały.
Nie mam zapisanych danych wyników, ale na bazie info z netu próbowałem obliczyć, ile będzie ważyć "gołe" pudło gondoli z pokrywa, bez przegród, okien etc. i wyszło mi chyba ciut poniżej 500g
Pozdrawiam
-J.

---
Edit moheratora - wstawiłem obrazki jako załączniki do tego postu.

Załączone pliki Miniatury

TN130mm f/5 na Dobsonie "Regulus", travellerek TS80/400, Mak 127mm S-W, B10x50 Fomei, , Celestron Sky Master 15x70
Odpowiedz
(29.06.10, 12:59)gregsta link napisał(a): ale czemu bzdurna - przeciez po to jest forum żeby dyskutować.
no to chyba są równi i równiejsi na forum Sad pod wzgledem chocby celem powracania do kontrowersyjnych pomysłów a juz przedyskutowanych
bye bye
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości