Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jowisz 2010
 ładnie poprawiłeś  Big Grin

kiedy sobie ustawiasz nagranie z WCP / ważne / nagrywaj   tzn. noo niech będzie troszkę ciemniejsze o 1/3 / suwaczki /   samo rozjaśni w registak-sie

ps. nie przesadzaj z ilością Barlowów
Dziadek.
Wątek został wydzielony i nazwany odpowiednio. Witamy w nowym sezonie obserwacyjnym 2010/2011. Poproszę dobrą duszyczkę o napisanie kilku zdań na temat warunków obserwacyjnych w tym sezonie. Smile
W tym sezonie mamy opozycję 20 września - dysk Jowisza osiągnie wtedy 49.79".

A to moje wczorajsze 1 podejście w tym roku (trochę pseudo LRGB):
[Obrazek: jup_08072010c_6.jpg]

Mak 5", barlowx2, DMK 41.
Dzisiejszej nocy w czasie obserwacji również potwierdziłem brak południowego pasa Jowisza. Może rzeczywiście pas jest chwilowo zakryty przez białawe chmury zbudowane z amoniaku. Tylko skąd ten amoniak w takiej ilości, czy może to mieć związek z obserwowanymi i omawianymi tu impaktami komet lub meteroidów?
(09.07.10, 12:45)altair4 link napisał(a): Tylko skąd ten amoniak w takiej ilości, czy może to mieć związek z obserwowanymi i omawianymi tu impaktami komet lub meteroidów?

Mocno wątpliwe, impakty takie powodują miejscowe ciemne smugi, mimo tego, że przy ostatnim uderzeniu nic takiego nie zarejestrowane.

Zanik pasa to chyba wynik jakiejś (być może cyklicznej, bo pas zanikał już wcześniej, bodajże w latach 70-tych) zmiany w atmosferze. Poczekamy, zobaczymy.. mówią, że za parę miesięcy wróci z powrotem Smile
(09.07.10, 12:57)Matias link napisał(a): Zanik pasa to chyba wynik jakiejś (być może cyklicznej, bo pas zanikał już wcześniej, bodajże w latach 70-tych) zmiany w atmosferze. Poczekamy, zobaczymy.. mówią, że za parę miesięcy wróci z powrotem Smile

W 2007 zaniknął płn pas a jakoś cicho o tym i o wnioskach płynach z tamtych obserwacji .

Ubiegłej nocy obserwowałem rozpasanego Jowisza wraz z tranzytem WCP (dał się zauważyć nawet pomarańczowy kolor plamy) i muszę  przyznać ze to jeden z najefektowniejszych widoków jakie miałem okazje podziwiać na nim od 10 lat mojej przygody z Astronomią.
Celestron 114/900 SkyWatcher 200/1200 Luneta Tourist 6
A tutaj mój Jowisz z newtona 114/900 w projekcji okularowej (25mm), 4 lipca, ok. 2:30, z Krzeszyc (woj. Lubuskie).

Na tle kolegów b. słabiutki, ale to jak na razie najlepszy Jowisz z mojej 114  :Smile Niestety moja rurka mocno ugina się pod ciężarem Canona wiszącego na adapterze do projekcji okularowej, rozjeżdża się współosiowość i pada kolimacja, stąd mało detalu na fotce.

Chociaż kolorki ładne wyszły, no i mimo niskiej jakości wyraźnie widać, że nie widać Wink jednego ciemnego pasa...

[Obrazek: jup1007040032.jpg]
N 54°36'39", E 18°21'25" - Elen sila lumenn omentielvo SW 200/1000 EQ5, SkyMaster 15x70, EOS Digital Rebel unmod, QuickCam Pro 4000 mod
Minione dwie noce spędzone z okradzionym Jowiszem Smile

11 lipca dokonałem ciekawej obserwacji odkrycia Io przez tarczę Jowisza, podjąłem się co nieco próby uwiecznienia tego i owego, pierwszy raz Big Grin
Oczywiście z mizernym skutkiem.

Pierwszy załącznik to stack Jowisza z 170 klatek z filmiku nagrano kompaktem Sony DSC-H20 niestety w projekcji okularowej achromatem 90/910 z nocy 10 lipca, drugi załącznik to stack Jowisza 190 klatek z 11 lipca, około 01:00 CEST.
Trzecia fotka ukazuje największego galileuszowca Io tuż po odkryciu przy samej krawędzi Jupiterka, czwarta to samo tylko 5 minut później Smile

Mam jeszcze sporo nieobrobionego materiału, zobaczę co jeszcze minione nocki przyniosły Wink

Załączone pliki Miniatury

SW90/910, 80/400, EQ3, lidletka, DSLR Olympus E420, małpa SONY DSC-H20... polskiastrobloger.pl fb.com/hawkeyeastroblog
to i ja dorzucę coś od siebie. zdjęcie z 4 lipca, a właściwie to foto poskładane z krótkiego filmiku nagranego Nikonem Coolpix L20, 6 klatek. lokalizacja: Warszawa, Mokotów.

[Obrazek: 04.07.2010%20-%20Jowisz%20%281%29.jpg]

i póki co to najlepsze zdjęcie Jowisza jakie udało mi się wykonać, przykładając aparat do okularu teleskopu. wiem, że daleko mi do zdjęć, które tu się wcześniej pojawiały, ale jestem zadowolona, że choć tyle udało mi się uzyskać Smile
Fajny artykuł Damiana Peach'a o tegorocznej wrześniowej opozycji:
http://www.damianpeach.com/jup2010.htm

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości