Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Projekt wakacyjny Mirydy 2010
#11
Mniejsza o klasyfikację Smile Dlaczego? Akurat ta gwiazda czyli S Aql oraz inna gwiazda z naszego projektu - U Boo są przykładem gwiazd zmieniajacych swoje zachowanie. Polecam artykuł:

Observation of possible mode switching in three semiregular variable stars

Gdy popatrzymy na krzywą zmian jasnosci tych gwiazd to:

S Aql po 1987 roku zaczęła się zachowywać jak gwiazda typu M, by po około 10 latach wrócić do normy, czyli do zachowań typowych dla gwiazd typu SRa.

U Boo  ma okresy kiedy wykazuje zmiany blasku typowe dla miryd - 1987-1991, 2000-2003 i chyba teraz oraz okresy kiedy zachowuje się jak gwiazda SRb czyli 1992-1999 i 2004-2009. Na tym  wykresie fajnie widać zmiany amplitudy blasku tej gwiazdy. W bazie VSX U Bootis jest klasyfikowana zarówno jak SRb jak i jako mira.

Takie własnie nietypowe zachowania powodują, że warto je obserwować.

Pozdrawiam
Odpowiedz
#12
Ano chyba że tak  Smile Wink już drukuje mapkę dla S Aql i spróbuje ją ogarnąć Smile dodatkowo myślę że przy okazji RT Aql spróbuje, w sumie wydaje się łatwa w lokalizacji, jak nie dziś to jutro  Smile
Jeszcze któraś z tych mir jest tak ciekawa?? Wink
Pozdrawiam Bogdan Kubiak Wink
Odpowiedz
#13
(03.07.10, 20:55)cxb link napisał(a):Ano chyba że tak  Smile Wink już drukuje mapkę dla S Aql i spróbuje ją ogarnąć Smile dodatkowo myślę że przy okazji RT Aql spróbuje, w sumie wydaje się łatwa w lokalizacji, jak nie dziś to jutro  Smile
Jeszcze któraś z tych mir jest tak ciekawa?? Wink

Musialbym poszukać Wink a czasu wystarcza tylko na obserwacje Wink  Aha no i mój błąd w poprzednim poście - U boo zachowuje sie teraz jak SRb a nie jak mira.
Odpowiedz
#14
Dodałem do gwiazd proponowanych do obserwacji S Del
Odpowiedz
#15
Minęła połowa wakacji - czas na drobne podsumowanie. Niestety, aktywność obserwatorów była minimalna. Tylko 5 gwiazd z projektu bylo obserwowanych przez trzech obserwatorów, 13 gwiazd dwóch obserwatorów. Wpisuje się to w ogólną tenedencję spadku ilości wizualnych obserwacji gwiazd zmiennych i to nie tylko u nas , ale i na świecie. Wiele miryd, które jeszcze trzy-cztery lata temu były obserwowane przez wiele osób teraz na wykresach ma bardzo mało punktów na wykresach.

Jak się okazuje barierą nie jest sprzęt, lecz brak czasu i konieczność ..... przezwyciężenie samego siebie. Obserwacje trzeba zaplanować i plan konsekwentnie realizować......

Jeszcze raz zachęcam do obserwacji. Parę swoich punktów na gałęzi wznoszacej można dołożyć obserwując: T Dra, W Dra, RT Boo, W CrB, U UMi, R CVn, S Her, RS Her, RT Cyg, Z Cyg, W Cas, U Cas, T Cas, Z Aql, RT Aql, R Vul, S Del, Z Del...... a na gałęzi opadającej: T UMa, S UMi, R Dra, U Boo, Z Boo, RS UMa, T Umi, UZ Her, SY Her, W Her, S Aql.
Odpowiedz
#16
Z obserwacji R CVn wyszedł bardzo ładny wykres:

[Obrazek: wykres.php?id=794&ilosc_dni=&data_od=24-...krokusred=]

Jak widać w porywach zmienna przekroczyła 7 mag!!
Ładnie też widać maksimum T Her, które doszło do 8 mag

[Obrazek: wykres.php?id=1804&ilosc_dni=&data_od=24...krokusred=]

Pozdrawiam Bogdan Kubiak Wink
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości