Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ogniwa paliwowe dla misji balonowej?
Hej - czy rozważał juz ktoś z Was zastosowanie ogniw paliwowych DMFC ? / pozdrawiam!
Celestron 150-1EQ3-2, TENTO 7x50
Odpowiedz
(28.05.10, 12:16)gregsta link napisał(a): Hej - czy rozważał juz ktoś z Was zastosowanie ogniw paliwowych DMFC ? / pozdrawiam!

A czemu akurat DMFC? Idźmy na całość! Weźmy SOFC na 1000 stopni Celsjusza. Wink
Odpowiedz
Przez takie głupie złośliwości tracimy potencjalnych pomocników.
Na stronie http://fotografialatawcowa.com lansowana jest bardzo
lekka kamera wyczynowa GoProHDHero . Dobrze wiedzieć .
Kuba
Odpowiedz
Za wiki... "Ogniwo zasilane bezpośrednio metanolem pracuje w temperaturze t = 90-120 °C."

Kolejna sprawa, czy nie jest na 25km troche za malo tlenu zeby paliwowe dzialaly?
Odpowiedz
Przepraszam, jeśli mój post mógł być odczytany jako złośliwość. Mam nadzieję, że Gregsta tak tego nie odczytał (a jeśli tak - to przyjmij moje przeprosiny!).

Chciałem w lekkim tonie spytać o te ogniwa paliwowe oraz jak to by (w teorii miało) wyglądać. Dodatkowo kilka zdań przydałoby się na temat proponowanych badań takich ogniw.

Mam nadzieję, że teraz wszystko jasne. Smile
Odpowiedz
spoko  8) - byc może troche wystrzeliłem przed szereg ale jednak pomyślcie o innowacyjności i "chwytliwości" takiego rozwiązania dla mediów itp -
a polimerowe ogniwa DMFC są juz dostepne na rynku np:
http://www.toshiba.com/taec/news/press_r...09_580.jsp
a może w Polsce jakaś uczelnia ma prototypy własnych ogniw paliwowych? , moze sa jakieś prace badawcze, prototypy ogniw do "wypozyczenia" na czas lotu .. kurde to byłoby coś!  W razie czego bede drążył ten temat.
Odpowiedz
Postanowiłem wydzielić posty do nowego wątku, by się wszystko nie porozmywało.

Rzeczywiście, DMFC to drugie po PEMFC w stopniu zaawansowania ogniwa paliwowe. Mają swoje 'zady i walety', z których pewnie najwięcej problemów by było z dostarczeniem odpowiedniej ilości utleniacza (tlen z powietrza) do układu na dużych wysokościach. Tutaj już trzeba by się bawić w bardziej zaawansowane systemy. Na dodatek pewnie trzeba by dbać o stan elektrolitu, który ma dość wąski zakres pracy i chyba musi być odpowiednio 'nawilżony', żeby dobrze działać.  Poza tym takie ogniwa wymagają drogiego katalizatora (np platyna, choć chyba ostatnio nieco osiągnięć na tym polu z rutenem poczyniono), co raczej oznacza, że potencjalny uniwerek raczej nie byłby zainteresowany wsadzeniem takiego drogiego 'jajka' do misji.

Bardziej takie ogniwa widzę przy 'niskich' zastosowaniach - np dla UAV latającego do np 5000 m. Oczywiście, balon może być wtedy ciekawym rozwiązaniem jako platforma testowa...

Moja wiedza na temat DMFC jest nieco ograniczona, więc to co napisałem powyżej może być błędne. To tak na wszelki wypadek piszę... Wink
Odpowiedz
można sobie wyobrazić nasz kolejny projekt za 2-3 lata gdzie faktycznie będziemy mogli zastosować ogniwo typu SOFC  Wink  http://www.focus.pl/newsy/zobacz/publika...ladowarka/
wtedy zamiast akumulatorków załadujemy cardridge z propanem-butanem  Wink

Niestety co do DMFC nigdzie nie moge znaleść informacji jak ciśnienie atm. wpływa na wydajność procesu - pamiętajmy że nie tylko zmniejsza sie ciśnienie parcjalne tlenu ale także np temp. wrzenia metanolu  Smile...    a może celem jakiejś kolejnej misji byłoby przetestowanie takiego rozwiazania ??  Wink

http://www.ogniwa-paliwowe.ovh.org/
Odpowiedz
(30.05.10, 11:02)gregsta link napisał(a): a może celem jakiejś kolejnej misji byłoby przetestowanie takiego rozwiazania ??  Wink

Bardzo dobry pomysł moim skromnym zdaniem! Smile
Odpowiedz
Wszystko brzmi ładnie, chociaż tutaj rozmawiamy o wysokościach nie plus 20 km a raczej do 5000 metrów.

Oczywiście samo to w sobie nie jest przeszkodą - wręcz przeciwnie! Misja balonowa do takiej małej wysokości wraz z dobrym układem odcinającym powinna pozwolić na zebranie danych 'live' a nawet sterowanie! Smile

Gregsta, czy Ciebie interesują jedynie DMFC? Bo typów jest kilka i można by pomyśleć o innych rozwiązaniach. Np SOFC zasilane amoniakiem czy PEMFC z jakimś małym zbiornikiem wodorowym itp itp.
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości