Witaj gościu, Jeśli czytasz tę wiadomość to znaczy że nie jesteś zarejestrowany. Kliknij i zarejestruj się by w pełni korzystać z wszystkich funkcji naszego forum.

Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Historia PTMA - list dr Jana Gadomskiego
Witam,

Czytelnicy dawnych numerów "Uranii" zapewne wiedzą, że mój ojciec także interesował się astronomią. W swoim domowym archiwum mam zachowane listy pisane do mojego ojca przez dr Jana Gadomskiego (1889-1966), wybitnego astronoma XX wieku, wieloletniego – od 1923 roku - Członka PTMA, prezesa tego Towarzystwa i także (po II Wojnie Światowej) - redaktora "Uranii". Big Grin

[Obrazek: 35_12_04_10_12_56_05.jpeg]

W tym liście, którego kopię pokazuję, Gadomski – wspaniały obserwator nieba napisał:
 "..Właściwe miłośnictwo nieba winno być koniecznie połączone z obserwacjami. Samo czytanie literatury nie wystarcza i nie daje pełnej satysfakcji..."
  Niewielu astronomów zawodowych tak by dziś napisało – zaliczają się bowiem do tzw. "astronomów fotelowych" – siedzą przy komputerze i nie obserwują nieba "na żywo".

A dziś zdanie Gadomskiego ja bym nieco zmienił:  "Samo chodzenie do planetarium nie wystarcza i nie daje pełnej satysfakcji..."  Dziś ogromna większość uczestników seansów w planetarium nie interesuje się astronomią, ponad 99% nie prowadzi żadnych obserwacji, a kiedy podczas seansów mówię o roli amatorskich obserwacji, to słyszę takie komentarze:  "Nie interesuję się astronomią, nie zamierzam obserwować nieba i nie chcę o tym słuchać na seansach w planetarium".  Sad

Odpowiedz
Romku.

Znam Cię już ponad 30 lat i w ciągu tego czasu słyszałem od Ciebie całe mnóstwo anegdot i prawdziwych historii z życia naszych znanych astronomów. Twój tata i Ty to chodząca historia naszej miłośniczej astronomii. Mając na względzie w ostatnich dniach czas przemyśleń i prosty narzucający się wniosek, że wszystko przemija nie wiadomo kiedy, proszę Cię Romku wyciągnij na światło dzienne więcej takich dokumentów. To jest historia naszej astronomii. Jak tego nie ujawnisz, to zniknie w otchłani, jakby nigdy tego nie było.
TN 122/630 MIKRON, ED80 SW polecam mój darmowy program AstroJaWil [Obrazek: iloveajw.jpg] polecam mój darmowy program Nocny Obserwator [Obrazek: iloveno.jpg]
Odpowiedz
Dodam - na razie - jeszcze jeden list dr J. Gadomskiego:

[Obrazek: 35_13_04_10_10_12_53.jpeg]

Dla mniej zorientowanych - wyjaśnienie:
W liście jest mowa o demontażu zniszczonego podczas wojny refraktora, znajdującego się w jednej z kopuł Obserwatorium Astronomicznego w Warszawie.

Hermes
Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości